Savimbi már nem harcol

2002. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harc közben érte a halál Jonas Savimbit, az Angola „teljes felszabadításáért” harcoló UNITA vezetőjét. Első embere nélkül a gerillaszervezet nagy valószínűséggel nem tudja ugyanolyan hevességgel folytatni a harcot, és az 1975 óta tartó vérontásnak sokak szerint vége szakad.
Angola nagyon megszenvedte a függetlenné válást. A portugálok távoztával a helyiek összevesztek a hatalommegosztáson, és az új kormányból kimaradt az UNITA. A hidegháború egyúttal „betette a lábát” Angolába. A luandai kormányt a Szovjetunió fegyverrel támogatta, a baráti Kuba pedig ide exportálta a forradalmat, nagy szakállú kommunisták személyében. Az UNITA mellett hiába állt az Egyesült Államok és a Dél-afrikai Köztársaság, nem sikerült győzelemre vezetni Savimbi embereit.
Ronald Reagan amerikai elnök ugyanakkor elismerően szólt az „antikommunista szabadságharcosról”, újságírók és képviselők utaztak jambai főhadiszállására, hogy a magát – minden alap nélkül – Savimbi doktornak nevező harcostól hallhassanak a demokráciáról. Ismerői ugyanakkor megjegyzik, Savimbi a legkevésbé sem volt demokrata. Hataloméhes önkényúr volt, egy korábbi híve szerint „briliáns elme, de hatalomvágya néha egyenesen eszelőssé tette”. Ez vezetett talán legnagyobb politikai melléfogásához, amikor elindult az 1992-es általános választásokon. Ehhez alá kellett írnia egy megállapodást, miszerint elfogadja az akkori luandai vezetést. Az UNITA a voksoláson csúfos vereséget szenvedett, valamint sok szabadságharcos csalódott a „megalkuvó” Savimbiben.
A „doktor” ezután visszatért a dzsungelbe, és embereit elkeseredett harcra vezette, amelyben a csapatok jó része megsemmisült. A támogatók is kihátráltak az UNITA mögül. Dél-Afrika rendszert váltott, és békét kötött Angolával. Bill Clinton amerikai elnök pedig elismerte a luandai kormányzatot. A támadóból védekezővé váló Savimbi végül látszólag feladta terveit. 1994 novemberében aláírta az ENSZ által tető alá hozott békeszerződést, amelyet utána több alkalommal megerősített. Az UNITA elismerte vereségét. Savimbi ezután még elutasította az alelnöki pozíciót, és inkább a dzsungelt választotta, elvégre már közel járt a hetvenhez, amikor az ember már nehezen változik. Mikor három nappal ezelőtt halálos sebet kapott harc közben, egy zöld és egy vörös fonalat viselt dereka körül, amelyek vélhetőleg valamilyen varázslás kellékei voltak. Savimbi varázslatai azonban véget értek, és hite ellenére nem lesznek sokan, akik meg fogják siratni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.