Vadászház paneláron

A tényleges érték töredékéért, egy lakótelepi lakás áráért adta el az úttörőszövetség a csillebérci ifjúsági tábor legértékesebb ősparkos részén álló vadászházat. Az ügyben a hűtlen kezelés bűncselekményének gyanúja is fennállhat.

2002. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lapunk birtokába került dokumentumok szerint a Magyar Úttörők Szövetsége 1999 márciusában 15 millió forintért adta el a csillebérci ifjúsági tábor egyik legértékesebb ősparkos részén álló, mintegy 200 négyzetméter összlakóterületű, kétszintes vadászházat, a hozzá tartozó három, 37 négyzetméteres garázzsal és a körülötte lévő telekkel. A 46 hektáros táborból így összesen 2694 négyzetmétert hasítottak ki.
Az általunk megkérdezett ingatlan-értékbecslők a Budapest legtisztább levegőjű területén álló épület és a hozzá tartozó telek értékét 1999-es áron legalább 300-350 millió forintra becsülték, még ha a ház teljes felújításra is szorult. Egy a táborhoz közeli, kiemelten frekventált helyen lévő, 800 négyzetméteres (ez alig nagyobb, mint negyede a szóban forgó területnek) üres telket mintegy 100 millió forintos áron adtak el abban az évben.
A 15 millió forintot a Bau-Bérc Kft. kifizette az úttörőszövetségnek. A cég be is nyújtotta a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmet a földhivatalnak.
Ezt követően a felek a szerződés módosítása mellett döntöttek. Az új megállapodás szerint a „felépítményeket” mégiscsak tulajdonosként megszerzi a Bau Bérc Kft. (ötmillió forint plusz áfáért), a földterületre pedig 99 évre használati jogot szerez (10 millió forintért), melynek lejártát követően a földterületet egyetlen dollárért megvásárolhatja. A telket ez idő alatt is a vállalkozás használhatja és bármikor átruházhatja. Tegnapi számunkból kiderül, hogy a Bau-Bérc Kft. a megvásárolt házat bérbe adta az úttörőszövetség elnökének, Rácz Péternek. A bérleti díj összegét továbbra is homály fedi.
– Elszámolási kötelezettségem csak az úttörőszövetség felé van, nem vagyunk mi minisztérium, hogy mindenféle kérdésre válaszoljunk – reagált lapunk megkeresésére Rácz Péter, a szervezet elnöke, aki politikai támadást lát az ügy napvilágra kerülésében. Rácz Péternek visszaidéztük a tegnapi számunkban megjelent nyilatkozatát, miszerint egy bankhitel visszafizetése miatt kellett eladni a vadászházat. Közöltük vele azt is, hogy birtokunkba került az adásvételi szerződés, amelyben 15 millió forintos eladási ár szerepel, míg a felvett bankhitel összege közel 400 millió forint, így annak visszafizetésére koránt sem elegendő. Rácz, megelégelve kérdéseinket, csupán anynyit mondott: furduljunk a Konzumbankhoz, majd ott adnak számunkra felvilágosítást. Futó Barnabás ügyvéd úgy véli: az adásvétel kapcsán megvalósulhatott a hűtlen kezelés bűncselekménye. Álláspontja szerint ugyanis amennyiben igaz, hogy az ingatlan forgalmi értéke jelentősen nagyobb, mint a szerződésbeli vételár, úgy a megállapodás az úttörőszövetség számára vagyoni hátrányt okozott. Megjegyezte, hogy a büntető törvénykönyv szerint a hűtlen kezelés büntetési tétele a vagyoni hátrány mértékétől függ.
***
PER A TULAJDONJOGÉRT. A csillebérci tábor többi részét is eladták már az úttörőszövetség vezetői, a teljes vételárat azonban a vevő, a Mobilber Kft. még nem fizette ki. Valószínűleg azért, mert időközben az állam pert indított a tábor tulajdonjogának tisztázásáért. A bíróság dönt majd arról, hogy az úttörőszövetség jogszerűen használja-e a tábort immár tíz éve. A kormány szerint az állam a terület jogos tulajdonosa, míg a Magyar Úttörők Szövetsége úgy véli: jogszerűen ajándékozta nekik egykor a Kommunista Ifjúsági Szövetség a tábort, így annak ők a jogos tulajdonosai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.