Hazánk az Európai Bizottság munkaanyaga szerint a csatlakozást követően a teljes összegű környezetvédelmi támogatást megkapja. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 44 millió euróval szemben mintegy kétszázmillió eurós támogatásra számíthat az ágazat – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek tegnap Turi-Kovács Béla Debrecenben.
Turi-Kovács Béla szerint a csatlakozásig magvalósítandó környezetvédelmi fejlesztések összhangban vannak az ország teherbíró képességével, és akkor is el kellene végezni az e területen jelentkező feladatokat, ha erre az Európai Unió nem kötelezné Magyarországot. A szennyvízelvezetés és a hulladékgazdálkodás területén már igen komoly előrelépés van, most nem elhanyagolva a másik két területet, a levegőtisztaságra kell fokozottabban koncentrálni. A Miskolcon, Debrecenben, Nyíregyházán, Szegeden és Békéscsabán most bevezetésre kerülő biomonitoring rendszer növényi kultúrák segítségével jut vizsgálati adatokhoz. Ehhez a levegőszennyezettségre aktívan reagáló növényeket – például ózonra érzékeny dohánynövényklónokat – helyeznek ki a települések különböző pontjain, és a növények fejlődését figyelik. Ezen túlmenően a városokban élő fák, bokrok leveleiről rendszeresen gyűjtik a port, aminek kémiai elemzéséből a nehézfémek és az egészségkárosító szénhidrátok mennyiségét mutatják ki. A harminc hónapos időtartamra tervezett projekt összköltsége 230 millió forint, amiből 68 százalékot az Európai Bizottság, 42 százalékot pedig az érintett önkormányzatok és civil szervezetek forrásaiból finanszíroznak. A program kidolgozója és megvalósítója a Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség.
A biomonitoring kapcsán Kósa Lajos debreceni polgármester elmondta: a mérés fontos, ám csak első lépés lehet a valódi probléma megoldásához: a légszennyezettség tényleges csökkentéséhez. Ennek érdekében a városban a villamosközlekedés fejlesztését, a gázüzemű buszok számának növelését, illetve a kerékpáros közlekedés arányának növelését tervezik.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó