A kereslet élénkülése és a spekulatív vételek felerősödése határozta meg az áralakulást a chicagói tőzsde kukoricapiacán a 11. héten. A kezdeti áremelkedés után jelentős visszaesés következett be, az árak az előző heti szintre estek vissza, egy-két dollárt gyengülve. Az alacsonyabb árszintre a piac azonnal vásárlással reagált, és ismét a hét elejei szintre kúsztak fel a jegyzések. Ez a néhány dolláros árelmozdulás jelzi, hogy a világpiacon az alaphelyzet valójában kedvező, és a kialakult szinttől jelenleg csak néhány esemény képes az árakat elmozdítani. Ugyanekkor a búzapiacon a kezdeti gyengélkedés után emelkedővé vált a tendencia: elkezdődött az úgynevezett időjárási piac. A jelentések az amerikai őszi búza vetésterületéről romló kondíciókról szóltak, amit tovább ronthat a szárazság elhúzódása. Támaszt adott az áraknak, hogy a fizikai piacon megélénkült a kereskedelem, Jordánia vett százezer tonna búzát, fele részben az USA-tól, fele részben Argentínától. Japán is nagyobb tétel árut vásárolt: 85 ezer tonna észak-amerikai, hatvanezer tonna ausztrál és 25 ezer tonna kanadai búzát.
Az Agrograin Rt. elemzése szerint a közeljövőben folytatódik az árak hektikus mozgása mindkét fő gabonatermék piacán. A búza esetében sok függ attól, hogy az Egyesült Állmokban a csapadékmentes időjárást mikor váltja fel jótékony eső, és a kukoricánál a dél-amerikai betakarítás milyen ütemben halad.
A szójadarapiacon spekulatív vételek erősítették a chicagói árszintet, ugyanakkor Rotterdamban a friss áru nyomta a piacot. A halliszt piacán az árak tartottak voltak. A halászat várhatóan csak március végével indul, a készletek pedig minimális szinten vannak.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) gabonapiacán a 11. héten drasztikusan visszaesett a forgalom, annak ellenére, hogy csak négynapos volt a hét, ráadásul az árak is estek nagyobbrészt, összesen 248 kontraktusnyi üzlet jött létre 594 millió forint értékben.
A takarmánykukorica-jegyzések voltak a legmozgékonyabbak. Az ó- termésre vonatkozó jegyzések fluktuáltak jobban, míg az új termés árai kissé tovább gyengültek, vagy alacsony szinten stabilizálódtak. A hét vége felé fellépő gyenge vételi érdeklődés okozta az árstabilizációt, de az eladói túlsúly állandó jelenléte továbbra is domináns maradt. A búzapiacon a zárási napot kivéve, amikor is a közeli határidő jegyzései kicsit emelkedtek, folyamatosan gyengültek a jegyzések. Üzlet nagyon alacsony mennyiségben realizálódott.
Az előző héten aztán megrázta magát a BÁT, szinte minden nap, minden határidőre emelkedtek a jegyzések. A hét első napja a gabonapiacon minden lejáratra háromszáz–hétszáz forintos emelkedést hozott. Kedden folytatódott az emelkedés, például májusra 570 forinttal drágult a búza. Szerdán csak szeptemberig emelkedtek az árfolyamok, a decemberi jegyzés pedig 410 forinttal csökkent, ami már a következő nap hangulatát idézte, akkor ugyanis minden sávban csökkentek a jegyzések.
A kukorica nem követte a búza vágtatását, hétfőn csökkentek a jegyzések, csupán a júliusi határidő emelkedett szerény tíz forinttal. A következő nap erősödtek a jegyzések, a májusi elszámolóár például 230 forinttal, 18 600 forintra nőtt. Szerdán folytatódott az áremelkedés, csupán a 2003-as májusi jegyzés esett száz forintot. A csütörtök stagnálást és csökkenést hozott, akárcsak a péntek.
Hamis bankjegyek áraszthatják el az országot
