A herceg ütőkártyái

2002. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szaúd-Arábia az elmúlt héten több mint kétmillió mozlim hívőnek engedélyezte a nagy zarándoklat, a hadzs elvégzését. S mialatt az egész iszlám világ – és egy kicsit a nagypolitika is – Mekkára figyelt, a királyi ház közrebocsátotta a Michell-jelentésen és a Tenet-terven alapuló izraeli–palesztin békeprogramját. A politikusok reménykedve fogadták a sivatagi királyság gesztusát, de közben arra is keresik a választ: miért éppen Szaúd-Arábia?
A nemzetközi politika főszereplői nem az ókonzervatív monarchia hatalmi képességeiben kételkednek. Mekka és Medina, a Nadsd-fennsík, Dzsidda kereskedőváros kulturális vonzását nem vonják kétségbe. Az, hogy emellett a töménytelen mennyiségű olaj gazdasági hatalmat is adott a szaúdiaknak, még nyilvánvalóbb. A bökkenő épp az olajkirályság külpolitikai stratégiája: katonai védelmét jórészt a Prince Sultan Air Base-t elfoglaló amerikai egységek biztosítják, amelyek hivatalosan a Kuwait elleni újabb iraki agressziót megakadályozandó vannak jelen. Szaúd-Arábia ezt elfogadva nem is ártotta bele magát a külföld ügyeibe, inkább jótékonysági alapítványokon keresztül segítette a palesztin ellenálló szervezeteket. De fegyveresen vagy retorikájában sosem lépett föl Izrael ellen.
Ezért megdöbbentő a frissiben jött aktivitás, amely e furcsa függő helyzet végét is jelentheti. Az új béketerv, amelynek lelke éppen egyszerűségében rejlik, a következő: Izrael feladja a neki úgyis sok gondot okozó, az 1967-es háborúban megszállt arab földeket (a Gázai övezetet és Ciszjordániát), s ezért cserébe Szaúd-Arábia minden arab országot rávesz az Izraellel való békekötésre. A zsidó állam előtt kecsegtető távlatok is nyílhatnának, hiszen Egyiptom és Jordánia után az örök ellenségek: Libanon, Szíria, sőt akár Irak is elismerheti az országot.
A nagypolitika véleményformálói mindenesetre most Rijád felé figyelnek, ahol az országot irányító Abdullah koronaherceg kezében vannak az ütőkártyák. A fahd király 1995-ös szívrohama óta uralkodó herceg a jelek szerint nem csupán hittársai iránt érzett felelősségből dolgozta ki a programot, hanem Rijád világpolitikai szerepének fontosságát jelképezendő is. Korábban támadások érték az ország vezetési stratégiáját, az emberi jogok sárba tiprását, a vezető család, a Szaúd-klán korrupciós gyakorlatát. E hangok különösen szeptember 11. után erősödtek fel, mivel Oszama bin Laden és tizenhat gépeltérítő is az Arab-félszigetről származik. Abdullah herceg ezért úgy érezte, lépnie kell. Tervével segítséget nyújt ugyan a békepárti országoknak, de áttételesen gesztust tesz az Izrael-elleneseknek is, hiszen azt aligha gondolhatja valaki komolyan, hogy a zsidó állam kivonja telepeseit a palesztinok földjéről.
A világ tisztában van azzal, hogy épp a szaúdiak antidemokratikus politikája tartja féken az országban az iszlám szélsőségeseket. Ezért bírálhatják ugyan a szaúdiakat, az olaj mégis tőlük érkezik, a Közel-Kelet stabilitása is rajtuk áll vagy bukik. Így mindenkinek elemi érdeke a jelenlegi helyzet fenntartása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.