Vétel, vétel, vétel – hallhattuk a New York-i tőzsde termében szerdán. A még mindig kikiáltásos módszerrel működő börzén rohamléptekkel drágultak az árfolyamok. A brókereket főként a hagyományos iparágakat kedvelő befektetők ostromolták, de kora délután már a technológiai szektor is belátta, hogy az amerikai gazdasági állapotok megértek arra a fordulatra, amelyet már négy hónapja vár a piac. Az első lökést a Hewlett Packard és a Compaq Computer fúziója adta azzal, hogy az USA versenyhivatala jóváhagyta az összeolvadást, majd a feldolgozóipari rendelésállomány közleménye jött, és azt követte a Beige Book (a kéthavonta esedékes gazdasági jelentés) mérsékelt javulásról szóló beszámolója.
Drágulással zártak tegnap az ázsiai tőzsdék is. A legnagyobb döbbenetet a sorozatosan gyenge makrogazdasági adatokat publikáló japán piac okozta 2,55 százalékos növekedésével. A Nikkei 225 index részvényeit főként az amerikai Merrill Lynch ajánlása miatt vették a befektetők. A tanácsadó cég szerint érdemes felülvizsgálniuk a befektetőknek a portfólióikat, és abban növelniük a japán részvények arányát. A Merrill rövid távú növekedési hullámot jósol, amely akár négy-öt kereskedési napig is eltarthat, de a tanácsadó valójában egy általános, nemzetközi méretű rallye lehetőségével számol.
A szerdán kezdődő emelkedések az ázsiai térség után Európába is betörtek. A technológiai szektor iránti érdeklődés mind az FTSE, mind a DAX árfolyamát magasba repítették. A befektetőket különösebben nem érdekelte a Bank of England és az Európai Központi Bank (EKB) nemleges kamatdöntése. A két jegybank a várakozásoknak megfelelően szinten hagyta az irányadó kamatlábakat. Az EKB elnöke, Wim Duisenberg szerint a jelenlegi kamatszint megfelel a középtávú árstabilitási követelményeknek. A társasági hírek között érdemes megemlíteni a Reemtsma értékesítését, valamint az Adidas pesszimista jelentését.
A szerdai tengerentúli szárnyalás tegnap ott folytatódott, ahol előző nap abbamaradt: a befektetők a General Motors, az IBM és az E-Trade részvényeit preferálták. A GM részvényeit a Merrill Lynch, míg az E-Trade papírjait a J. P. Morgan minősítette fel. Hasonlóan kedvezően hatott a tavalyi év utolsó negyedére vonatkozó, 5,2 százalékkal javuló termelékenységi mutató. A piacra viszont negatívan hatott a Microsoft bejelentése: a szoftvergyártó 250 ezer darab XBox játékkonzolt hív vissza meghibásodás miatt.
Hatvankilenc pontos emelkedés, majd hirtelen újabb erősödés jellemezte a Budapesti Értéktőzsde tegnapi nyitását. A BUX a hirtelen megugrást követve délig gyengült, később emelkedett. A reggel elért napi csúcsot követve az index zárásra 8397 pontra, 119 ponttal növelte értékét, ami újbóli éves rekordnak felelt meg. A nyolcmilliárd forintos forgalomból a Matáv, az OTP és a Mol szakította ki a legnagyobb részt. A 4,5 milliárd forint forgalmú távközlési papírok napközben 1024 forintig drágultak, majd zárásra 1005 forintra estek vissza, ami még így is 23 forintos növekedésnek felelt meg. Újból történelmi rekordot döntött az OTP ára is azzal, hogy 55 forinttal drágult. A nap meglepetését a Graphisoft jelentette 38 forintos elszállásával. A vegyipari papírok a piaci hangulattal szemben haladtak: a BorsodChem 65 forintot, a TVK 10 forintot gyengült. A Mol 25 forinttal erősödött, az olajipari papírra vélhetőleg már nincs hatással a gdanski kőolaj-finomító privatizációjának döntése. A lengyel privatizációért felelős társaság és az illetékes minisztérium már annyiszor bejelentette a döntés napját, hogy már senki nem hisz a végleges döntésben. A Nafta Polska szerint az új időpont legkésőbb március 17.
Menczer Tamás: Sok a duma, Kicsi!