Korrekció a BÉT-en

Erőteljes emelkedésekkel zárták az elmúlt hetet az amerikai piacok. A pénteki kereskedésen a befektetők optimista hírek kapcsán vételi rohamot indítottak, így a Nasdaq értéke 2,55 százalékot emelkedett, míg a Dow Jones mérsékeltebben reagált a kihívásokra, és 0,45 százalékkal ugrott meg. Az emelkedési trend kialakulásában tevékenyen részt vett a munkaügyi minisztérium által publikált igen kedvező foglalkoztatási adat, valamint a Merrill Lynch technológiai szektort felminősítő döntése. Az amerikai hullámok hátán tegnap az ázsiai piacok újabb növekedést produkálhattak, azonban az európai tőzsdéken már a profitfelhalmozást követő haszonrealizálási dömping jelei mutatkoztak.

2002. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre jobb adatok jelennek meg az amerikai gazdaságról, így a spekulánsok érdeklődése egyre nagyobb méreteket ölt – mondta egy New York-i bróker a pénteki tőzsdezárást követően. Greenspan csütörtöki nyilatkozata még nem volt elég a tőzsdék megugrásához, de a hét utolsó napján publikált munkanélküliségi és foglalkoztatási adatok igen kedvező jellege megtette a hatását. Az elemzői konszenzus stagnálást várt, míg az illetékes minisztérium által publikált adatok szerint februárban 66 ezer fővel nőtt a foglalkoztatott amerikaiak száma az Egyesült Államokban. A munkanélküliség az emelkedési jóslatokkal szemben 5,5 százalékkal csökkent. Némi üröm az örömben, hogy a társasági hírek viszont kevésbé hatottak részvényvásárlásra ösztönzően, a Sun Microsystems egymilliárd dolláros pert akasztott a Microsoft nyakába. A Sun ugyan megerősítette negyedéves eredményjóslatait, de a Microsoft oldaláról a bírósági per újabb nyomást gyakorolt a szoftvergyártó részvényeire.
A japán piacnak – az utolsó hullámok hátán lovagolva – még sikerült emelkedést kicsikarnia az amerikai növekedésekből. Az optimizmus immáron lassan egyhetes intervallum alatt dübörgött, és a Nikkei indexnek tegnap újabb 0,28 ponttal sikerült megkoronáznia a korábbi növekedéseit. A trendet a tokiói pénzügyi vezetés jent gyengítő beavatkozása segítette. A szigetország növekedéseivel ellentétes képet festettek tegnap az európai indexek, a DAX és az FTSE árfolyamára, a profitrealizálás és a kedvezőtlen amerikai külső eladósodottság miatt gyengültek. A német és a londoni befektetőket nem érdekelte a legfejlettebb ipari országok (G-10) jegybanki vezetőinek nyilatkozata, melyben arra a tényre hívják fel a figyelmet, hogy megindult a világgazdasági javulás. Az angol jegybank, a Bank of England elnöke, Sir George szerint a recesszióból történő kilábalás ugyan megindult, de annak időintervalluma és lezárási időpontja egyelőre még nem ismeretes.
A bizakodó jegybanki vezetők ellenére az Egyesült Államokban rekordszintre nőtt a magán- és a közeladósodottság szintje. A Moody’s által készített tanulmány szerint a 2001. év harmadik negyedében az USA-nak összesen 3300 milliárd dollár kültartozása volt. Hasonlóan az adósság emelkedésének negatív híréhez, lefelé mozgatta a tengerentúli indexek görbéjét a januári nagykereskedelmi raktárkészletek csökkenése is. A Dow Jones által összeállított elemzői vélemények konszenzusa 0,3 százalékos raktárkészlet-csökkenést jósolt, míg a kiadott adatok azt mutatják, hogy valójában csak 0,2 százalékkal lettek alacsonyabbak a készletek – áll az MTI jelentésében. Az amerikai piacot továbbra sem tudja elhagyni az Enron-ügy, ezúttal a Qwet Communications távközlési cég könyvelési kimutatását vizsgálja a tőzsdefelügyelet (SEC).
Csökkenésekről szóltak már a BÉT nyitása előtti tőkepiaci hírek, és a várakozások ezúttal jogosnak bizonyultak. Az 51 pontos gyengüléssel nyitó BUX napközben egyre lentebb és lentebb csúszott, így az index zárásra 202,13 pontra növelte veszteségét. A forgalom 5,44 milliárd forintot mutatott, melyből a Matáv 1,9 milliárd forinttal, a Richter 1,14 milliárd forinttal részesült. Az amúgy csendes napot csak a Pick közgyűlése tudta megzavarni, melyen többszöri próbálkozás után sikerült megszavazni a tőzsdei kivezetést. A vezető részvények kivétel nélkül gyengültek, a legnagyobb visszaesést az OTP (–121 forint), a Matáv (–14 forint) és a Richter (–375 forint) szenvedte el. A többség lassuló irányvonalához csatlakozott még a Mol (–35 forint), az Egis (–100 forint) és a TVK (–45 forint) is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.