Eleinte iránytalan, majd a Fed döntése után kedvező hangulat kezdte körbelengeni az amerikai és az európai piacokat. Nagyobb nehézségek csak a japán tőzsdéket érték, ahol a jen gyengülése és a gazdaság állapotáról érkező folyamatos negatív hírek egyre lentebb tolták a Nikkei 225 index értékét. A tengerentúlon a Conference Board csütörtöki jelentése némileg visszafogta a vásárlókat, mivel az átfogó gazdasági mutató nem mozdult meg a korábbi hónapban mért szintjéről. Szakértők a riadt befektetőket csitították, és rámutattak, hogy az amerikai gazdaság a recesszióból igen gyorsan lábalt ki, így most a lassú növekedési pályára állás a legfontosabb tényező, aminek látványos, a gazdasági mutatókban látható hatása csak később jelentkezik.
Hétfő
Rövidített hetet követve az első kereskedési napon a Budapesti Értéktőzsde kurzusa folyamatos gyengülés után 107,35 ponttal, 7887,45 pontra csökkent. A forgalom 8,555 milliárd forintot jelzett, melyből a Matáv–Mol–OTP–Richter négyesre regisztrált adásvételek árfolyamértékei több mint hétmillió forintot mutattak. A blue chipek sorából a nagy forgalom ellenére csak az OTP papírjai tudtak növekedéssel zárni. A banki papírok 3,04 milliárd forintos forgalom mellett 0,29 százalékkal, 2080 forintra drágultak. A gyengülő vezető részvények között a Richter vitte a prímet 3,41 százalékos lassulással, azt követte a Matáv 2,92 százalékkal, majd a Mol következett 1,09 százalékkal. Elemzők szerint a befektetők az amerikai Fed ülése előtt elzárkóztak minden hirtelen megnyilvánulástól, és csak azok dobták piacra papírjaikat, akik hasznot tudtak realizálni még a tengerentúli események előtt.
Kedd
Tovább folytatódott a hét második kereskedési napján is a Budapesti Értéktőzsde indexének lejtmenete. A napközben iránytalan, majd zárásra 66 pontos veszteséget felmutató indexet már a Fed nyíltpiaci bizottságának hivatalos bejelentése nyomta. Korábban a szakértők nagyobb része a kamatemelés elmaradása mellett voksolt, és mivel több olyan hír jelentkezett, hogy az amerikai jegybank mégis valószínűleg kamatot emel, a piac hirtelen irányváltással reagált a pletykára. A zárásra 0,84 százalékos gyengülést felmutató BUX-ot főként a Deutsche Telekom érdekeltségébe tartozó Matáv- és a Mol-papírok nyomták lefelé. A Richter a korábbi nap beesése után korrigált, és – mérsékelt forgalom mellett is – 2,35 százalékkal drágult. A Matáv árfolyamára jelentősen hatottak azok a hírek, amelyek a német anyavállalatról jelentek meg. Ilyen információk voltak a T-Mobile tőzsdei bevezetésének elhalasztása, valamint a hitelminősítők folyamatos vizsgálódása a Deutsche Telekom körüli hitelminősítés ügyében. A magyar távközlési cég részvényei a nemzetközi hangulatnak kitéve 2,59 százalékot zuhantak vissza. Lefelé mozgott még a Mol (–1,51 százalék) és az OTP (–0,48 százalék) papírjainak az értéke is. A nap meglepetését a korábbi nap megugrása után visszaereszkedő és 1,09 százalékot csökkenő Egis-papír okozta.
Szerda
Megfordult a trend, a magyar tőzsdemutató igen nagy nehézségek árán a nemzetközi hatások befolyása alatt 36,98 pontot emelkedett. A napközben elért pluszból némileg visszaadott az index, mivel New Yorkban csökkenéssel nyitottak a tőzsdék. A 7858,3 ponton záró BUX-ra a szokásos módon a Big Five (nagy ötök) papírjainak árfolyammozgása hatott. A vezető részvények közül is a Matáv és az OTP ára okozott emelkedést, míg a Mol és a Richter értéke gyengítőleg hatott a parkettre. A távközlési részvények 1,6 százalékkal, a banki papírok 1,5 százalékkal javultak. A Mol árfolyamát befolyásolták a gázárakról szóló kormányzati hírek, melyek az olajipari papír árát végül egy százalékkal vetették viszsza. Szakértők szerint a Mol részvényeinek értékére a jövőben újból hatással lehet a gázüzletág sorsa, azonban az elemzők hangsúlyozzák, hogy a tavasz korai beköszöntése miatt a gázzal kapcsolatos Mol-veszteség elmaradhat a várttól. A gyógyszertári szektorból a két résztvevő, az Egis és a Richter ára a szokásos módon egymással ellentétes ármozgást jelzett, a Richter értéke 0,6 százalékkal gyengült, míg az Egis árfolyama 0,7 százalékkal gyarapodott a nap végére.
Csütörtök
Szakértők a növekedési trend megtörését várták, azonban a Budapesti Értéktőzsde a „felvett kesztyűt továbbhordva” növekedési pályára próbált állni. A nemzetközi hangulattal váltig ellentétes irányú BUX-mozgást még mindig az osztalékok megismerése, valamint azon külföldi befektetői vélemények okozták, melyek a magyar parkettről elismerőleg szóltak. Már korábban is megjelentek olyan piaci pletykák, hogy az év első negyedében a magyar részvények – feltehetően főként a blue chipek – több külföldi befektetési alapot vonzanak hazánkba. Az indokot az elemzők az alulértékeltségben, illetve a stabil gazdasági növekedési kilátásokban látták.
A hét utolsó előtti napján a BUX végül nem egészen egy százalékot emelkedve zárt, melyet az OTP és a Mol drágulása indukált.
Péntek
Kiugróan jól teljesített a magyar piac hivatalos árfolyam-indikátora a hét utolsó kereskedési napján. A BUX előbb átlépte a 8000 pontos határt, majd 8170 forintos napi csúcsán zárt. A 240,72 milliárd forintos forgalom során továbbra is a legnagyobb húzóerőt a Richter és OTP papírjai képviselték. A vezető részvények mellett további 20 papír értéke drágult. Igen nagy meglepetést okozott a kisebb forgalmú Danubius, a Zalakerámia, a Rába, a tőzsdei kivezetési kérelmet beadó Pick és a Phylaxia is. A vezető részvények által ismert körből az 3,72 százalékkal dráguló OTP-n, és a 3,97 százalékkal emelkedő Richteren kívül még a Matáv (+2,24 százalék) és a Mol (+2,04 százalék) is jól szerepelt. A vegyipari szekcióból a BorsodChem értéke 2,63 százalékkal, míg a TVK 4,55 százalékkal ugrott meg. Piaci pletykák szerint a BorsodChemhez közel álló, részben orosz tulajdonban álló Általános Értékforgalmi Bank vásárolta a Zalakerámia-papírokat. Mint ismert, az orosz Sziburral kapcsolatos problémák miatt a BorsodChem is nehéz helyzetbe került, így elképzelhetők egyes pénzügyi átcsoportosítások a tulajdonosok körében, azonban ez csak találgatás szintjén jelent meg a parketten.
Menczer Tamás: Sok a duma, Kicsi!