A magyar lovakat megeszik, ugye?

Két év alatt tizenötezer egyeddel csökkent Magyarország lóállománya. Ennek oka a hazainál jóval drágább nyugat-európai lóhúsárban keresendő: az olaszok hatszáz forintot adnak a magyar lóhús kilójáért. Az itthoni gazdáknak a lovak vágóhídra adása inkább kényszer, mint üzlet. A lopott lovak kicsempészése annál nagyobb hasznot hozhat; a tömegesen exportált vágóállatok eredetét a határon ugyanis senki sem ellenőrzi.

Ádám Kata
2002. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több száz éve világhírű magyar ménesek és az addig nélkülözhetetlen munkalovak sorsát 1960-ban a szocialista téeszek és a hadsereg gépesítése pecsételte meg. A parasztot, aki évszázadokon át nemcsak a földművelésben, de a szállításban, az utazásban is a lovára volt utalva, kötelezték az állat beszolgáltatására, leölésére. A lovas-hadsereg idejét múlta, így elpusztították a fölöslegessé vált hátaslovakat is. A tenyészkörzeteteket és az infrastruktúrát annyira szétrombolták, hogy ezzel versenyképtelenné tették lóállományunk jelentős részét. A rendszerváltást követően egyesületek alakultak a széthulló nagyüzemi törzstenyészetek megmentésére, és hogy a magánlótartókat bekapcsolják az egységes genetikai fejlesztő munkába. Tevékenységük eredményeként az utóbbi évekig a ló volt az egyik olyan állatfaj, amelynek 1989 óta nem csökkent, hanem folyamatosan nőtt az állománya: a rendszerváltás idején hetvennégyezres állomány 2000-re kilencvenezresre duzzadt.
A lóhúspiac fellendülésével viszont két év alatt tizenötezerrel csökkent a lovak száma. A Creutzfeld–Jakobs-szindróma miatt a nyugati országban jóval kevesebb marhahúst fogyasztanak, ezzel párhuzamosan az egészséges, koleszterinszegény lóhús iránt egyre nagyobb a kereslet. A piac igényeit kezdetben az Oroszországból és Lengyelországból importált lovakkal elégítették ki, a figyelem azonban áttevődött a szigorúbb állat-egészségügyi szabályokat alkalmazó országokra – köztük Magyarországra.
– Mióta a kínálati piac keresletire fordult, olyan lovakat is exportálnak, amelyek korábban nem kerültek volna a vágóhídra – mondta lapunknak Csónaki József, a Magyar Lótenyésztő és Lovas Szervezetek Szövetsége főtitkára. A lóhús az Európai Unió országaiban az egyik legdrágább húsféleség, bár nem minden nemzet körében egyformán népszerű. Mint Csónaki József fogalmazott: a lófogyasztás mentalitás kérdése, de a Benelux államokban és Olaszországban kedvelt és keresett áru. A piacot az olasz vállalkozók uralják: ők veszik meg a magyar lovakat és szállítják át a határon, és ők működtetik a vágóhidakat is. Vélhetően a Benelux államokat is az olasz kereskedők látják el a lóhússal. Magyarok nem szállítanak vágólovat, pecsenyecsikót külföldre – hangsúlyozta a szövetség főtitkára, utalva arra: sok jogos vád éri a szállítókat, akik nem tartják be az állatok etetésének, itatásának gyakoriságára vonatkozó előírásokat. További gondot jelent, hogy a határon többnyire egyéni azonosítás nélkül szállítják át a vágásra ítélt lovakat. Az állatok tulajdonjogát a marhalevél igazolja, amit az egészségügyi hatóság és a vámszervek kötelesek kezelni – illetve bevonni, amikor az állat elhagyja Magyarországot – s eljuttatni az illetékes önkormányzatoknak. Mivel az ellenőrzés nem terjed ki minden állatra, elképzelhető – noha erre nincs kézzelfogható bizonyíték –, hogy a nem vágásra ítélt állatokat egy-egy ellenőrizetlen szállítmánnyal átcsempészhetik a határon.
Mivel a szövetséghez nem sok lopási ügy kerül, ezek számáról nincs pontos adatuk. Annyi bizonyos: nyugat felé nehezebb átszállítani a sportlovakat, mint Szlovénián át a levágásra ítélt jószágokat.
Magyarországon egy vágóhíd foglalkozik lovak vágásával. Az állatok többségét Romániából importálják, a húst főleg külföldön értékesítik. Több vágóhíd létrehozása nem is indokolt: a magyarok lóhúsfogyasztása elenyésző, a ló pedig nem az az állatfajta, amelyiket megérné vágásra tenyészteni. Sajnálatos módon a hidegvérű lovakat a gazdáik ha akarják, sem tudják más módon haszonnal értékesíteni, mert az igavonókra kicsi a kereslet, sportcélra pedig nem alkalmasak.
A fogyatkozás a hazai állományon belül a „vágócsikóként” emlegetett egyedekre érvényes. Évente ötezer kanca és ivadéka részese a vágócsikó-kereskedelemnek. A minőségi, elit állomány viszont nőtt, a hagyományos magyar fajták létszámát pedig sikerült szinten tartani. A pozitív eredmények részben annak köszönhetők, hogy az utóbbi négy évben kiemelt figyelmet kapott a lótenyésztés. A Széchenyi-tervből harmincszázalékos támogatást kapnak a gazdák a fedeles lovardák felépítésére, a szállások, férőhelyek bővítésére. A mesterségesen vemhesített kancák után és a törzskönyvezés különböző fokozataihoz is jár a normatív jellegű támogatás. Az őshonos magyar fajták megtartását az állam kiemelten támogatja: évi 18 000 forint hozzájárulás adható kancánként (fajtánként maximum háromszáz ló után). A juttatás nem automatikus: a szigorú normáknak megfelelő állatok után adható. Az EU-tagság e téren is előnyökkel járhat: az egyedi, csak az adott országra jellemző lófajtákat az unió külön támogatásban részesíti.
Csónaki szerint a kormányváltással bizonytalanná válhatnak a további tervek: – A közelmúltban a szövetség bevonásával arról tárgyaltak az oktatási és a Gazdasági Minisztérium szakértői, hogy az oktatási programokba beemelik a lovakkal való kapcsolattartást is. Így a szakma kinevelhetné a későbbi lóhasználókat. Hosszú távon nőne az érdeklődés, ami használna a tenyésztésnek is, s arra az útra léphetnénk, mint a nyugat-európai országok és az Egyesült Államok: újrastrukturálhatnánk a lóállomány szerepét. Ez most nyitott kérdés. A lovassport is csak állami és közösségi támogatással működhet, hiszen egy hatszázmillió forint értékű lovat egy sportoló nem tud megvenni magának. Azt már elértük, hogy a lovaglás ne legyen úri passzió: egy-kétezer forintért bárki lóra ülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.