A világ zsidói Izrael mellett

Izraeli katonai akciók nélkül is veszélyt jelent a zsidóságra és a demokráciára az antiszemitizmus – jelentette ki lapunknak adott interjújában Judith Várnai Shorer, Izrael budapesti nagykövete a zsidóellenesség világszerte tapasztalható erősödését firtató kérdésre, és hogy ez kapcsolatban lehet-e országa palesztinok elleni politikájával. Úgy vélte, országa pozitívan áll a szaúdi béketervhez, de a palesztinoknak is lépniük kell az erőszak megfékezése érdekében, mert csak úgy kezdődhetnek meg a tárgyalások.

2002. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még sohasem volt ilyen rossz Izrael nemzetközi megítélése. Világszerte tüntetések zajlanak az ország politikáját támadva, valamint atrocitások értek zsidó embereket és izraelita kegyhelyeket. Nem félő, hogy a mostani katonai akciók veszélyeztetik a diaszpórában élő zsidóság biztonságát?
– Úgy vélem, hogy a diaszpóra zsidósága támogatja Izrael tevékenységét. Szolidaritási tüntetéseket tartanak az ország mellett, ugyanis majdnem mindenkinek van legalább egy családtagja Izraelben, akivel tartja a kapcsolatot, ezért tudja, hogy valójában mi folyik itt. Nem hiszem, hogy veszély fenyegetné őket az események miatt. Antiszemitizmus sajnos a világ majdnem valamennyi országában létezik. Ez veszélyt jelent a zsidókra nézve tüntetések és hadműveletek nélkül is.
– Ariel Saron a minap reményét fejezte ki, hogy minél előbb befejeződnek a hadmozdulatok. Ez jelentheti-e az offenzíva kiszélesítését?
– A miniszterelnök kijelentése azt jelenti, amint befejeződnek az akciók, a hadsereg ki fog vonulni a palesztin területekről. Nem fogjuk szélesíteni az offenzívát, de előbb be kell fejeznünk a terrorista infrastruktúra felszámolását, megsemmisítését, hogy kivonulhassunk. Kiemelném, hogy nem szándékozunk az operáció után is ott maradni.
– Hogyan értékeli az amerikai külügyminiszter, Colin Powell közel-keleti útját? Segíthet-e a helyzet rendezésében az a tény, hogy a diplomata Jasszer Arafat palesztin elnökkel is tárgyalt?
– Örömmel fogadtuk Colin Powellt, és bízunk benne, hogy az ő segítségével megkezdődhet egy építő tárgyalássorozat, amely tűzszünethez vezethet. A megbeszélések alapját a Mitchell-terv és a Tenet-ajánlás kell, hogy képezze. Ezenkívül támogatjuk a bejrúti Arab Liga-csúcson elfogadott, szaúdi kezdeményezésű béketervet. Hogy van-e esély az áttörésre? Nos, az esélyekről talán jobb, ha megkérdezi Bagdadot, Tripolit vagy Damaszkuszt. De az a legfontosabb, hogy a szaúdi kezdeményezésről csak azután kezdődhetnek meg érdemi tárgyalások, ha Arafat megfékezi a terrort, és ha már aláírtuk a megállapodást a palesztinokkal a fegyvernyugvásról. Hangsúlyoznom kell, hogy mi nagyon pozitívan értékeljük Izrael történelmében az első arab békejavaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.