Aki polgármester volt Újpest virágkorában

Újpest Semsey Aladár irányítása alatt virágkorát élte. A terület mai jellegzetességei ebben az időszakban épültek: ilyen az UTE-stadion vagy az 1923-as árvíz károsultjai számára emelt címeres lakóházak az Irányi Dániel és a Baross utcában. Megépült a postapalota, a szülőotthon, az Árpád Kórház főépülete, a fiúnevelő intézet a Clarisseum szalézi rendházban. Megindult az oktatás az egykori Ferenc József téri Kanizsai Dorottya Leánygimnáziumban. A Semsey-korszakban kiteljesedett Újpest kulturális élete.

Osgyán Edina
2002. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újpest egyik leghíresebb embere, kedvenc polgármestere Erdélyben, a Háromszék megyei Málnáson született 1872-ben. A fiatal Semsey a nagyszebeni általános iskolában tanult, majd beíratkozott az Állami Főgimnáziumba. Innen a brassói tudományegyetemre, végül a Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetemre jelentkezett. Itt szerzett jogászdiplomát 1894-ben.
Szerencséje volt, mert mindjárt az egyik legjelentősebb szakember irodájában, Hódossy Imre ügyvédkamarai elnöknél gyakornokoskodott. 1896-ban már Brassó megyében találjuk, ugyancsak gyakornokként. Pályája rövidesen kiteljesedett: egy évig dolgozott vármegyei alszámvevőként, majd vármegyei aljegyző lett, a század első évében pedig járási főszolgabíróvá választották.
1907-től vármegyei főjegyzőként dolgozott. Karrierjének az első világháború vetett véget – ideiglenesen. 1918-ban az új erdélyi közigazgatás szívesen foglalkoztatta volna a tehetséges jogászt, ám ő nem tett esküt a román királyra. Hamarosan elhagyta Erdélyt.
Budapesten a Belügyminisztériumban kapott állást. Fontos feladata volt, hiszen a Veszprém megyi hivatal élén a hazatérő katonák panaszaira keresett orvosságot. Ezután ismét szűkebb esztendők következtek, a Tanácsköztársaság idején ugyanis megint állás nélkül maradt. A munkanélküli jogász azonban 1919-ben Pest vármegye törvényhatósági biztosa lett, és Újpest polgármesterének is megválasztották.
Az újpestiek eleinte nehezen fogadták el Semseyt. Az 1922-es polgármester-választást azonban megnyerte, ami azt bizonyítja, hogy a polgárok ekkorra már megbíztak benne.
Hirmann László így ír Semsey polgármesteri tevékenységéről az Újpesti Helytörténeti Értesítőben: „Polgármesteri hivatali ideje alatt a város virágkorát élte. Kiheverte a háború és az azt követő forradalmak okozta megrázkódtatásokat. A városközpont ekkor nyerte el mai arculatát.” A terület mai jellegzetességei szinte mind ebben az időszakban épültek: ilyen az UTE-stadion, az 1923-as árvíz károsultjainak épített címeres lakóházak az Irányi Dániel és a Baross utcában. Megépült a postapalota, a szülőotthon, az Árpád Kórház főépülete, a fiúnevelő intézet a Clarisseum szalézi rendházban. Megindult az oktatás az egykori Ferenc József téri Kanizsai Dorottya Leánygimnáziumban. Kiteljesedett a kulturális élet.
Újpest fontos gazdasági központ lett. 1923-tól termelt az Újpesti Gyapjúfonó és Szövőgyár, a Brown Boveri Művek Villamossági Rt., a Cérnagyár és az Újpesti Szövőgyár. A fellendülés hatására Újpest 1929-től megyei jogú város lett.
Semseyt nagyon megbecsülték a városban. Jól tükrözi ezt a Díszalbum című kiadvány dicsérete: „Dr. Semsey Aladár méltónak bizonyult közigazgatási múltjához, mert megválasztása óta pártszempontokon felülemelkedve vezeti a város ügyeit, és egyéniségének szeretetreméltóságával, valamint energiájának törhetetlenségével osztatlanul bírja a város közönségének bizalmát.” Valljuk be: ilyen szép és őszinte dicséretet csak az a városvezető kap, aki valóban kiérdemelte lakóinak a szeretetét. Ez természetesen visszafelé is érvényes volt, Semsey szerette a területet és az ott élőket. Szilágyi úti villája előtt mindig örömmel köszöntötték a járókelők, miközben fiákerébe szállt és a hivatalába hajtatott. Felesége is fontos feladatokat látott el a közéletben. Elnökséget vállalt az Újpesti Katolikus Nőszövetség, a Magyar Aszonyok Nemzeti Szövetsége Újpesti Osztályában. Fiuk Újpest híres szülész-nőgyógyásza volt.
Semsey 1930. március 15-én részt vett a New York-i Kossuth-szobor leleplezési ünnepségén. Ebben az esztendőben ismét elnyerte az újpestiek bizalmát, és újból polgármesterré választották. „Bár a harmincas évek elején tetőző világgazdasági válság Újpestet is érintette, azonban a város viszonylag hamar kiheverte ezt a megrázkódtatást is. Nem véletlen, hogy az itt élő nagyszüleink a boldog békeévekként emlékeztek vissza erre az időszakra” – írja Hirmann László.
Semsey 1938-ban külső nyomásra lemondott posztjáról, és visszavonult a közélettől. Nyugállományban élt, 1953-ban hunyt el. Családjával, feleségével együtt a Megyeri úti temetőben nyugszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.