Gyors emelkedés vagy természetes korrekció indult korán reggel útjára a tokiói parketten, a korábbi napok csökkenő trendje után a szigetország 225 részvényét tömörítő Nikkei index 209 pontos (+1,82 százalék) megugrással kezdte a hetet.
Az európai tőzsdék nyitáskor már a veszteséges oldalon kezdtek, és ez a trend csak egyre jobban erősödött, amit a szintén csökkenéssel nyitó amerikai piacok csak tetéztek. A kontinens piacait a Reuters és az Ericsson eredményei rontották le. A spekulánsok szinte menekültek a telekompapíroktól, helyette stabilabb ipari részvényeket vásároltak. Az első döbbenetet a svéd Ericsson produkálta azzal, hogy 2,97 milliárd svéd korona nettó veszteséget jelentett az év első három hónapjára nézve. Elemzők szerint az Ericssonnak nem tett jót a Sonyval való együttműködés, amit azzal magyaráznak, hogy a SonyEricsson készülékek ára sokkal drágább, mint a konkurencia készülékei. Az eredmények mellett az észak-európai cég bejelentette, hogy 17 ezer fővel csökkenti dolgozói számát, ettől az Ericsson két év alatt húszmilliárd korona költségcsökkentést vár. Az Ericsson részvényei tegnap a bejelentést követve 23 százalékkal zuhantak a stockholmi tőzsdén.
Rossz adatokat közölt a brit hírszolgáltató cég, a Reuters is, amelyek szerint az első negyedévben 912 millió font bevételt sikerült elérnie, amely hat százalékkal alacsonyabb, mint amit a korábbi év hasonló időszakában realizáltak. A problémát az Instinet elektronikus tőkepiaci kereskedési rendszer 42 százalékos forgalmi gyengülése okozta. A brit tőzsde hangulatát még Sir Edward (Eddy) George, a Bank of England elnökének megnyugtató szavai sem tudták pozitív irányba terelni. A pénzügyi vezető Washingtonban meg akarta nyugtatni a kamatemeléstől tartó piacokat, hogy a nemzeti bank nem aggódik az erős lakossági fogyasztás miatt.
A kontinens piacait további pofoncsapásként érte, hogy a Lucent Technologies bejelentette eredményét, és a WorldCom profit warningot (negatív jelentés) tett közzé.
A nemzetközi trend a magyar parkettet is beárnyékolta, a BUX értéke 53 pontos emelkedéssel 8914 ponton kezdte a napot, majd hirtelen visszahullott előző szintje alá. A kereskedés nagy részében – egy kisebb megugrástól leszámítva – végig a negatív tartományt ostromolta az index görbéje, majd zárásra a kurzus tovább gyengült. A kereskedést 8743 ponton zárta az index, ami 118 pontos gyengülésnek felelt meg. A korábbi jóslatok, amelyek a választások lezárása utáni emelkedésekről szóltak, nem váltak be, a piacot az európai és az amerikai hírek mozgatták. A forgalomi mutató 7,3 milliárd forintot jelzett a nap végén, ebből lényegében a Mol, az OTP, a Matáv és a Richter részesült a legnagyobb mértékben. A nap nyertese az Antenna Hungária lett 5,3 százalékos drágulásával, azt követte a NABI és a Prímagáz. A már említett nagy forgalmú papírok közül csak a Matáv ára tudott növekedni, a távközlési papírok 1,34 milliárd forintos forgalom mellett 2 forinttal drágultak. A Mol értéke 70 forinttal, az OTP ára 80 forinttal gyengült.
A gyógyszergyári szekcióból az Egis a lassuló trenddel szemben haladva 90 forintot erősödött, míg a Richter 10 forinttal csökkenve zárt. A vegyipari papírok sorából a közgyűlését összehívó BorsodChem 140 forintot javult, a TVK viszont 60 forinttal értékelődött le. A BorsodChem ára a közgyűlési napirendi pontokban ismertetettek miatt nőtt. A tőkepiaci gyengülés ellenére növekedést lehetett tapasztalni a forint árfolyamában. Tegnap a bankközi devizapiacon a forint 12,52 százalékon állt az intervenciós sáv erősebbik oldalán, ez 28 bázispontos javulásnak felelt meg.
Viharos szélre figyelmeztetnek a meteorológusok