Erősödött a forint

Ellentmondásosan zárult a múlt hét utolsó kereskedési napja New Yorkban, majd a tegnapi nap határozott zuhanással indult, amit a telekommunikációs szektor gyenge negyedéves adatai indukáltak. A pénteki kereskedést az amerikai pénzügyi létesítmények elleni estleges terrortámadás réme, valamint egyes cégek igen kedvező gazdálkodási adatai mozgatták, így a Nasdaq Composite értéke 0,32 százalékkal eshetett vissza, míg a Dow Jones fél százalékkal erősödött. A tegnapi tengerentúli üzleti napot jelentősen beárnyékolták azok a negatív profitjóslatok és eredmények, amelyek az európai piacokra is kedvezőtlenül hatottak.

2002. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyors emelkedés vagy természetes korrekció indult korán reggel útjára a tokiói parketten, a korábbi napok csökkenő trendje után a szigetország 225 részvényét tömörítő Nikkei index 209 pontos (+1,82 százalék) megugrással kezdte a hetet.
Az európai tőzsdék nyitáskor már a veszteséges oldalon kezdtek, és ez a trend csak egyre jobban erősödött, amit a szintén csökkenéssel nyitó amerikai piacok csak tetéztek. A kontinens piacait a Reuters és az Ericsson eredményei rontották le. A spekulánsok szinte menekültek a telekompapíroktól, helyette stabilabb ipari részvényeket vásároltak. Az első döbbenetet a svéd Ericsson produkálta azzal, hogy 2,97 milliárd svéd korona nettó veszteséget jelentett az év első három hónapjára nézve. Elemzők szerint az Ericssonnak nem tett jót a Sonyval való együttműködés, amit azzal magyaráznak, hogy a SonyEricsson készülékek ára sokkal drágább, mint a konkurencia készülékei. Az eredmények mellett az észak-európai cég bejelentette, hogy 17 ezer fővel csökkenti dolgozói számát, ettől az Ericsson két év alatt húszmilliárd korona költségcsökkentést vár. Az Ericsson részvényei tegnap a bejelentést követve 23 százalékkal zuhantak a stockholmi tőzsdén.
Rossz adatokat közölt a brit hírszolgáltató cég, a Reuters is, amelyek szerint az első negyedévben 912 millió font bevételt sikerült elérnie, amely hat százalékkal alacsonyabb, mint amit a korábbi év hasonló időszakában realizáltak. A problémát az Instinet elektronikus tőkepiaci kereskedési rendszer 42 százalékos forgalmi gyengülése okozta. A brit tőzsde hangulatát még Sir Edward (Eddy) George, a Bank of England elnökének megnyugtató szavai sem tudták pozitív irányba terelni. A pénzügyi vezető Washingtonban meg akarta nyugtatni a kamatemeléstől tartó piacokat, hogy a nemzeti bank nem aggódik az erős lakossági fogyasztás miatt.
A kontinens piacait további pofoncsapásként érte, hogy a Lucent Technologies bejelentette eredményét, és a WorldCom profit warningot (negatív jelentés) tett közzé.
A nemzetközi trend a magyar parkettet is beárnyékolta, a BUX értéke 53 pontos emelkedéssel 8914 ponton kezdte a napot, majd hirtelen visszahullott előző szintje alá. A kereskedés nagy részében – egy kisebb megugrástól leszámítva – végig a negatív tartományt ostromolta az index görbéje, majd zárásra a kurzus tovább gyengült. A kereskedést 8743 ponton zárta az index, ami 118 pontos gyengülésnek felelt meg. A korábbi jóslatok, amelyek a választások lezárása utáni emelkedésekről szóltak, nem váltak be, a piacot az európai és az amerikai hírek mozgatták. A forgalomi mutató 7,3 milliárd forintot jelzett a nap végén, ebből lényegében a Mol, az OTP, a Matáv és a Richter részesült a legnagyobb mértékben. A nap nyertese az Antenna Hungária lett 5,3 százalékos drágulásával, azt követte a NABI és a Prímagáz. A már említett nagy forgalmú papírok közül csak a Matáv ára tudott növekedni, a távközlési papírok 1,34 milliárd forintos forgalom mellett 2 forinttal drágultak. A Mol értéke 70 forinttal, az OTP ára 80 forinttal gyengült.
A gyógyszergyári szekcióból az Egis a lassuló trenddel szemben haladva 90 forintot erősödött, míg a Richter 10 forinttal csökkenve zárt. A vegyipari papírok sorából a közgyűlését összehívó BorsodChem 140 forintot javult, a TVK viszont 60 forinttal értékelődött le. A BorsodChem ára a közgyűlési napirendi pontokban ismertetettek miatt nőtt. A tőkepiaci gyengülés ellenére növekedést lehetett tapasztalni a forint árfolyamában. Tegnap a bankközi devizapiacon a forint 12,52 százalékon állt az intervenciós sáv erősebbik oldalán, ez 28 bázispontos javulásnak felelt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.