Reményteli hírek jelentek meg az amerikai piacokon, így az árfolyammutatók növekedéseit szinte alig lehetett visszafogni. A hét közepén megjelenő vállalati hírek többsége kedvező volt, azonban néhány papír mégis vissza próbálta fogni a növekedést.
Az árfolyamok instabil mivoltát jelezte az is, hogy a Goldman Sachs befektetési tanácsadó szerint a megindult gazdasági fejlődés nem tarthat sokáig. A pesszimista véleményt Robert Hormats, a Goldman Sachs International alelnöke nyilatkozta, szerinte az amerikai gazdasági növekedés meglehetősen erőteljes lesz az első fél évben, viszont a második hat hónapban már csak mérsékelten erősödik.
Megfordult az ázsiai piacokon a trend tegnap, a Nikkei 225 index 0,64 százalékot gyengült, míg a Hang Seng 0,99 százalékot gyengült. A visszaesést az okozta, hogy a japán kormány újból figyelmeztetőleg szólt a jen túlzott mértékű erősödésének következményeire. A kormányzattal egyhangú kommünikét tett közzé a szigetország több pénzügyi vezetője is. Az árfolyamok korrekciójára ébredt Európa is, a DAX és az FTSE kurzusa a Budapesti Értéktőzsde zárásakor tartósan mínuszban állt. A két tőzsde indexeit a távközlési és banki szektor, valamint a csökkenéssel nyitó amerikai piacok húzták le. A Dresdner Bank szerint igen rossz évet várhat a banki szektor. A német pénzintézet bejelentette, hogy idén kétszáz fővel csökkentik a Kleinwort Wasserstein befeketetési részleget.
A kialakuló negatív tőkepiaci tendenciát a zuhanással nyitó amerikai börzék csak tovább fokozták. A csökkenési hullámot részben a tengerentúlon a várakozásoknál nagyobb (kétszeres ütemű) importárak növekedése indukálta. A tegnap kiadott jelentés szerint az USA-ban 1,1 százalékkal nőttek az importárak, ez az adat tartalmazza az olajár drágulásával kapcsolatos megugrást is. Az olajárak nélkül számított értékek azt mutatják, hogy valójában nem változtak az importárak. A másik csökkenési okot a General Electric első negyedéves adataival lehetett megfogalmazni. Az egyik legnagyobb amerikai vállalat tegnap nyilvánosságra hozott eredményadatai szerint az év első három hónapjában 2,7 százalékkal bő 2,5 milliárd dollárra csökkent a cég nyeresége. Az egyesült államokbeli Fairfield (Connecticut) városában kiadott gazdálkodási adatok szerint a korábbi évben elért 26 centes részvényenkénti nyereség helyett most csak 25 centet sikerült elérni.
Budapesten nyitáskor még bizonytalanság uralkodott a parketten, majd a befektetők kezdtek megnyugodni és egyre nagyobb lendülettel merültek bele a részvényvásárlásba. Az index felfutását végül a Mol gázüzletágának eladásáról szóló hírek segítették. A BUX növekedése végül a tőzsdezárást jelző gongszó hatására megakadt, és 215 pont többlettel 8850,65 ponton zárt. A forgalom 15,077 milliárd forintot jelzett, melyből a Mol maga 6,5 milliárd forinttal részesült. Az olajipari cég részvényei 200 forinttal drágulva zártak. A többi vezető részvény is jelentős emelkedést produkált, a Matáv 5 forinttal, az Egis 200 forinttal, az OTP 90 forinttal erősödött.
A nap meglepetését a Mol mellett a BorsodChem (BC) okozta 40 forintos csökkenésével. A BC tegnap tartott közgyűlésén a vezérigazgató elmondta, hogy a társaság az idén 8-9 milliárd forintot szán beruházásra, amit saját cash-flow-ból finanszíroz. Tavaly csoportszinten 26,9 milliárd forintot fordítottak beruházásra. Várhatóan április végén aláírják a vinil-klorid-kapacitás bővítéséről szóló megvalósítási szerződést – áll az MTI_ECO-hoz eljuttatott közleményben.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása