Kapós volt a Mol

Hullámzás és zárásra igen jelentős emelkedés jelentkezett az amerikai tőzsdéken a hét közepén. A drágulási hullámot az váltotta ki, hogy a befektetők a kedvező vállalati hírek hatására részvényvásárlásokba kezdtek, így a nap végére mind a Dow Jones, mind a Nasdaq erősödéssel zárt. A technológiai mutató 1,41 százalékkal, a hagyományos részvények árfolyamát jelző index viszont 1,7 százalékkal ugrott meg. Azok a részvények, melyek a korábbi napokban profit warninggal ijesztették meg a részvényeseket, a szerdai nap során korrigálták veszteségeiket és növekedésre sarkallták a tőzsdeindikátorokat. A tengerentúli árfolyamokkal ellentétesen mozogtak tegnap az ázsiai és az európai tőzsdék.

2002. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reményteli hírek jelentek meg az amerikai piacokon, így az árfolyammutatók növekedéseit szinte alig lehetett visszafogni. A hét közepén megjelenő vállalati hírek többsége kedvező volt, azonban néhány papír mégis vissza próbálta fogni a növekedést.
Az árfolyamok instabil mivoltát jelezte az is, hogy a Goldman Sachs befektetési tanácsadó szerint a megindult gazdasági fejlődés nem tarthat sokáig. A pesszimista véleményt Robert Hormats, a Goldman Sachs International alelnöke nyilatkozta, szerinte az amerikai gazdasági növekedés meglehetősen erőteljes lesz az első fél évben, viszont a második hat hónapban már csak mérsékelten erősödik.
Megfordult az ázsiai piacokon a trend tegnap, a Nikkei 225 index 0,64 százalékot gyengült, míg a Hang Seng 0,99 százalékot gyengült. A visszaesést az okozta, hogy a japán kormány újból figyelmeztetőleg szólt a jen túlzott mértékű erősödésének következményeire. A kormányzattal egyhangú kommünikét tett közzé a szigetország több pénzügyi vezetője is. Az árfolyamok korrekciójára ébredt Európa is, a DAX és az FTSE kurzusa a Budapesti Értéktőzsde zárásakor tartósan mínuszban állt. A két tőzsde indexeit a távközlési és banki szektor, valamint a csökkenéssel nyitó amerikai piacok húzták le. A Dresdner Bank szerint igen rossz évet várhat a banki szektor. A német pénzintézet bejelentette, hogy idén kétszáz fővel csökkentik a Kleinwort Wasserstein befeketetési részleget.
A kialakuló negatív tőkepiaci tendenciát a zuhanással nyitó amerikai börzék csak tovább fokozták. A csökkenési hullámot részben a tengerentúlon a várakozásoknál nagyobb (kétszeres ütemű) importárak növekedése indukálta. A tegnap kiadott jelentés szerint az USA-ban 1,1 százalékkal nőttek az importárak, ez az adat tartalmazza az olajár drágulásával kapcsolatos megugrást is. Az olajárak nélkül számított értékek azt mutatják, hogy valójában nem változtak az importárak. A másik csökkenési okot a General Electric első negyedéves adataival lehetett megfogalmazni. Az egyik legnagyobb amerikai vállalat tegnap nyilvánosságra hozott eredményadatai szerint az év első három hónapjában 2,7 százalékkal bő 2,5 milliárd dollárra csökkent a cég nyeresége. Az egyesült államokbeli Fairfield (Connecticut) városában kiadott gazdálkodási adatok szerint a korábbi évben elért 26 centes részvényenkénti nyereség helyett most csak 25 centet sikerült elérni.
Budapesten nyitáskor még bizonytalanság uralkodott a parketten, majd a befektetők kezdtek megnyugodni és egyre nagyobb lendülettel merültek bele a részvényvásárlásba. Az index felfutását végül a Mol gázüzletágának eladásáról szóló hírek segítették. A BUX növekedése végül a tőzsdezárást jelző gongszó hatására megakadt, és 215 pont többlettel 8850,65 ponton zárt. A forgalom 15,077 milliárd forintot jelzett, melyből a Mol maga 6,5 milliárd forinttal részesült. Az olajipari cég részvényei 200 forinttal drágulva zártak. A többi vezető részvény is jelentős emelkedést produkált, a Matáv 5 forinttal, az Egis 200 forinttal, az OTP 90 forinttal erősödött.
A nap meglepetését a Mol mellett a BorsodChem (BC) okozta 40 forintos csökkenésével. A BC tegnap tartott közgyűlésén a vezérigazgató elmondta, hogy a társaság az idén 8-9 milliárd forintot szán beruházásra, amit saját cash-flow-ból finanszíroz. Tavaly csoportszinten 26,9 milliárd forintot fordítottak beruházásra. Várhatóan április végén aláírják a vinil-klorid-kapacitás bővítéséről szóló megvalósítási szerződést – áll az MTI_ECO-hoz eljuttatott közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.