Lassan javult a BUX

Csökkenő olajárak és visszaeső árak jelezték az amerikai tőzsdei árfolyamok mozgását kedden. A befektetőkre a sorozatos negatív eredményjóslatok publikációi hatottak, így a hagyományos iparágakat tömörítő index 0,39 százalékkal, a technológiai mutató 2,43 százalékkal gyengült. Ellentétes, a New York-i gyengüléssel szemben haladó trend uralta viszont tegnap az ázsiai és az európai piacokat. Az FTSE és a DAX növekedését az olajárak visszaesése, valamint a DaimlerChrysler kedvező bejelentése indukálta. Budapesten csendesen indult a nap, majd erőre kaptak az árak, és a zárásig lassú növekedés volt.

2002. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tartós gyengülési hullám keletkezett még reggel és ez a tendencia egészen zárásig végigkísérte az amerikai tőzsdemutatók szereplését a hét második napján. A spekulánsok pesszimista hozzáállását előbb a Nortel Networks, majd a Verzion profit warningja okozta. A hálózati eszközökre és főként kábelrendszerek gyártására szakosodott cég bejelentette, hogy a várt 13 cent helyett 14 centes részvényenkénti veszteséget vár.
Tegnap az ázsiai piacok már nem tartottak együtt a Wall Street-i mozgásokkal, a Nikkei 225 index 0,94 százalékkal erősödött.
Emelkedéssel nyitottak és kora délután már egy százalék körüli növekedéseket produkáltak tegnap az európai tőzsdei indikátorok. A német parketten a DaimlerChrysler bejelentése, valamint az olajkitermelésekről és a készletek méretéről szóló információk okozták a tőzsdei drágulásokat. A német–amerikai autógyártó cég közleménye megerősítette, hogy az egy héttel korábban közzétett negyedéves eredmények valósak, azokon nem kívánnak változtatni. Az olaj árának stagnálása és mérsékelt csökkenése mind a frankfurti, mind a londoni árakra jelentős hatással bírt, az olajipari cégek részvényei gyengültek, míg a vegyipari papírok drágulást mutattak. Az IEA Nemzetközi Energiaügynökség havi jelentése szerint stabil az olajellátás, a márciusi adatok azt jelzik, hogy az OPEC növelte az ellátást. Az MTI-Eco által kiadott jelentés szerint az OPEC tíz kvótakötelezett tagja márciusban átlagosan napi 440 ezer hordóval növelte a termelését, összesen napi 23,0 millió hordóra. Az OPEC délután bejelentette, hogy az iraki olajstop ellenére a kitermelési kvóta szintjét tartja a kartell. Tegnap az amerikai árfolya-mok korrekcióval nyitották a napot, és némi beesés után egyre magasabb szintre emelkedtek. Elemzők rámutattak, hogy a német jegybank elnöke hiába kongatta meg a vészharangot – mondván, az USA gazdaságát újabb visszaesés fenyegeti –, a befektetők arra nem reagáltak. Nem okozott visszacsúszást az Enron-csődben részt vállaló David Duncan, az Arthur Andersen auditortának beismerő vallomása sem.
Budapesten a tőzsdét napközben szerény emelkedés, majd az utolsó két órában jelentősebb megugrás jellemezte. A nyitáskori kisebb beesésétől eltekintve az index egész nap erősödöt, de az igazi megugrás csak zárás előtt következett be. A BUX kurzusa végül a napi csúcstól néhány ponttal eltávolodva, 8635 ponton, 131,56 pontot emelkedve zárt. A forgalom visszatért a korábbi kerékvágásba, azaz némileg meghaladta az ötmilliárd forintot. A vezető részvények a nap végére kivétel nélkül drágulással kerültek a partvonalon túlra. A Mol 50 forinttal, az OTP 67 forinttal, a Richter 195 forinttal, a TVK 15 forinttal erősödött. A Matáv ára 15 forinttal értékelődött fel, amit a megszavazott Westel-osztalék hatására történhetett. A magyar mobiltávközlés egyik legnagyobb szereplője, a Westel 23,499 milliárd forint osztalékot szavazott meg részvényesének. A százszázalékos Matáv-tulajdonban lévő Westel osztalékáról 11,5 milliárd forint jut a korábbi részvényesnek, a Deutsche Telekomnak. A Richter árát viszont a lengyel privatizációs pletykák helyes útra terelése segítette. A privatizáció előtt álló Polfa Grodzisk vezetése szerint nincs olyan információ, hogy a Richter kikerült volna a lehetséges vásárlói körből, ezt erősítette meg a lengyel kincstárügyi minisztérium tulajdonosi jogait gyakorló mazóviai vajdasági hivatal is. A dráguló papírok mellett találhattunk néhány csökkenő árú részvényt is, ezek közül kiemelendő az Antenna Hungária (–100 forint), a Fotex (–2 forint) és a Démász (–90 forint).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.