Michel elvtárs hattyúdala

2002. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután lehiggadtak a megdöbbentő francia elnökválasztási eredményeket szemlélő szocialisták, Lionel Jospin bejelentette, hogy lemond miniszterelnöki pozíciójáról az immáron nélküle zajló második forduló (május 5.) után. Lépésével várhatóan egyedül fogja vállalni a felelősséget, és bűnbakként távozik a közéletből, talán éppen azért, hogy maradjon esélye a szocialistáknak a júniusban esedékes parlamenti választásokon.
Emblematikus figura távozik a francia politikából, bár a miniszterelnök bizonyos vélemények szerint karrierje során jóval többet kapott a hatalomgyakorlás istenétől, mint arra érdemei feljogosítanák. A közgazdászprofesszor igazi tanárember, de politikusként kifejezetten unalmas. Beszédei és gesztusai semmitmondóak, laposak, és többen úgy vélik, csak azért lehet megjegyezni a nevét, mert véletlenül ő a kormányfő. Ötéves regnálása során azonban nem csak viselkedése miatt köszörülték rajta a tollukat az újságírók. Emlékezetes az a tavaly júniusi bejelentése, miszerint a hatvanas években kapcsolatban állt egy trockista pártszervezettel, és ezt a tényt nem tartja élete szégyellni való döntésének. Ezen kívül fiatal korában tagja volt az Internacionalista Kommunista Szervezetnek (OCI) is, amely többek között kommunista ideológiával vértezett fel jövendő politikusokat. Ennek ellenére – talán trockista elvei miatt – Jospin (a mozgalom tagjai számára csak Michel elvtárs) magát következetes antisztálinistának tartja. Bár a térségünkben élő emberek tudják, milyen a létező kommunizmus, Franciaországban a sötét múlt nem számít halálos bűnnek. Ennek megfelelően Jospin is helyén maradt.
Ám a bukás – ha kevésbé szokatlan módon is, de legalább olyan megdöbbentően – bekövetkezett. A sors hihetetlen iróniája, hogy Jospin dicstelen távozását épp az a szélsőbaloldali blokk érte el, amellyel a kormányfő rokonszenvezett: a trockista pártok és a kommunisták. Az elnökválasztási fiaskó után a PS nem tehet mást, mint a demokrácia iránti elkötelezettségét hangoztatva, a nagy ellenfél, Jacques Chirac elnök támogatására buzdítja híveit. Ezzel megakadályozhatja, hogy Le Pen hatalomra kerüljön, és egyben szimpatikussá válik még a jobboldali szavazók szemében is. Júniusban a szocialistáknak égető szüksége van minden egyes voksra, ha a jövőben is részt kívánnak venni a hatalom irányításában. Az idő azonban rettentő kevés, és Jospin kényszerű kiválása is kétélű fegyverré válhat – hozhat és vihet is szavazatokat. A szocialisták politikusai vagy túl fiatalok, vagy túl idősek. Az idősek a konzervatív Charles de Gaulle elnök idején a párttal együtt szorultak a háttérbe, a középkorúak a legendás szocialista elnök, François Mitterrand alatt nem jutottak szóhoz, a fiatalok pedig részesei lettek a nagy baloldali kudarcnak. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a sokszor érzelmi alapon szavazó polgárok talán felébrednek, és a Le Pen-jelenség miatt elfordulnak a jobboldaltól. Legalábbis ebben bízik a szocialista párt. Ha mégis bekövetkezik a katasztrofális vereség, a PS akár kezdheti is a tisztogatást, és készülhet a 2007-es választásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.