Nemet mondunk az ökogyarmatosításra

Illés Zoltán szerint van esély arra, hogy az Országgyűlés még az ősszel napirendre tűzi az agglomerációs területrendezési törvényt. A parlament környezetvédelmi bizottságának fideszes elnöke rendkívül súlyos problémának tartja a zöld területek nagyarányú beépítését. A politikus mélységesen elítéli az MSZP és a Népszabadság módszereit a templomfigyelésről. A baloldali lap róla is érdeklődött Terézváros egyik papjánál.

2002. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a kormányzati ciklusban végül nem született meg a Budapest agglomerációjának rendezéséről szóló törvény. Ön a jogszabály életbelépéséig területbeépítési moratóriumot is kezdeményezett, ám ez a javaslata a bizottságokban elvérzett. Lát-e esélyt, politikai akaratot, hogy az idén megszületik ez a rendezési terv, hiszen rohamosan minősítik át az önkormányzatok az övezeteket építési területekké.
– Nem vagyok jövőbelátó, ugyanakkor tanulságos volt, hogy a Fidesz egyik frakcióülésén, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök is jelen volt, Balsai István, a területfejlesztési bizottság elnöke fölvetette ezt a kérdést. Orbán Viktor elkötelezett volt és fontosnak tartotta, hogy egyeztessünk a különböző minisztériumokkal. Erre alapozom azt a reményemet, hogy Budapest agglomeráció rendezési tervéről szóló törvényjavaslat ősszel már a parlament elé kerülhet. Addig is javaslom a lakosságnak, hogy kezdeményezzenek népszavazást a beépítések és a bevásárlóközpont-létesítések elkerülése érdekében.
– Ezek többsége azonban eddig nem volt érvényes…
– A többsége valóban nem, azonban a szavazók 90 százaléka minden esetben az övezetátsorolások ellen voksolt. Úgy gondolom, hogy ilyenkor ezt a többségi véleményt kell figyelembe venniük az önkormányzatoknak. Környezetünk és a zöld területek fennmaradása mindannyunk érdeke.
– Néhány nappal ezelőtt egy bírósági ítélet született, amelynek értelmében a Johnson Controls amerikai multinacionális cég megépítheti gyárát Pilisjászfalun. Az üzem veszélyes poliuretán anyag felhasználásával gyártana műanyag karfákat a Pilisben. Az építési engedély megadásával kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság a szerzett jogot tartotta előrébb valónak. A környezetvédő szervezetek több pert is indítottak a cég ellen, mintegy ötven korrupciós dologra lettek figyelmesek, ám lehet, hogy hiába fáradoztak. Az EU jogharmonizáció ellenére a nyugatról kiszorult cégek szabadon „garázdálkodhatnak Magyarországon”.
– Meggyőződéssel állítom, hogy a következő ciklusban – mármint ha újra bizalmat kap ez a kabinet – kormányzati szinten fogjuk összekapcsolni a gazdaságpolitikiai, munkahelyteremtő, szociálpolitikai és környzetvédelmi döntéseket. Ez azt jelenti, hogy például a Pilis lankáira nem települhet majd veszélyes anyagokat használó gyár. Ez a kistérség ugyanis mindenre alkalmas, csak ipartelepítésre nem. Az ítélettel kapcsolatban megjegyezném, hogy nincs kialakult bírói gyakorlat a környzetvédelemmel kapcsolatos döntéseknél. Ezt a multicégek is tudják. Sok szennyezést nem élet elleni, hanem vagyon elleni bűncselekményként kezelnek a bíróságok. Sürgős feladat lenne, hogy a környzetvédelmi tárca a Legfelsőbb Bírósággal karöltve a bírák, ügyészek számára továbbképzéseket szervezzen a környezetvédelemről. Egyébként levelet írtam a német szövetségi környezetvédelmi miniszternek, amelyben megkérdeztem: igaz-e, hogy távoznia kellett ennek a cégnek Németországból. Valamint a Mercedes- és a BMW-gyár igazgatóinál is megtudakoltam, hogy abban az esetben, ha környezetszennyező módon gyártanának szerelvényeket, megvennék-e ezeket a Johnson Controlstól, azaz támogatnák-e az ökogyarmatosítást. Választ egyelőre nem kaptam.
– A Népszabadság rendszeresen tudósít a „SZESZ” testvérek – Szocialista Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége – felhívása óta arról, hogy miket mondanak a szószékről az egyes papok. Ön is rendszeresen jár választókerületében templomba. A baloldali lap megkereste a terézvárosi Szent Család-templom plébánosát is, s ön felől érdeklődtek. Hogyan értékeli ezt a módszert.
– Én nemcsak a kampány ideje alatt, hanem rendszeresen járok templomba. Világéletemben, kisfiú koromtól Szabadkán is így cselekedtem. Az MSZP és a Népszabadság nagyon rossz úton jár. Nem kívánok fogadatlan prókátorként tetszelegni, de megjegyezném, hogy az MSZP politikailag öngólt rúgott, illetve Horn Gyula hozzájárult a jobboldali erők erőteljesebb összekovácsolásához. Még inkább ráirányította az emberek figyelmét, hogy ez a párt valójában hogyan vélekedik a vallásos emberekről. Ha valaki azért megy templomba, hogy feljegyzéseket készítsen, az a legutolsó spicli. Én mindenki hitét tiszteletben tartom, még azt is, ha valaki nem hisz a Jóistenben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.