Még az ág is húzza a társaságokat – mondta egy New
York-i bróker azután, hogy ismertetésre került az ExxonMobil olajipari cég első három hónapjában elért gazdálkodási adata. Az amerikai piacokkal összhangban a japán tőzsdemutató 0,54 százalékkal gyengült. Az elemzők korrekcióval magyarázták a korábbi napokat követő gyengülést, szerintük a mostani visszacsúszás nem fog sokáig tartani. A japán elemzőket igazolták a növekedéssel nyitó európai tőzsdék, majd az amerikai piacok is. A DAX kora délután 0,17 százalékos mínuszban állt, viszont az FTSE kurzusa 0,33 százalékkal növekedett. A francia CAC 0,22 százalékos veszteséget jelzett annak ellenére, hogy a Renault az év első negyedében 2,4 százalékkal 9,285 milliárd euróra növelte forgalmát. A várakozásoknál kedvezőbb adatokat produkált a Merck is, bár a gyógyszergyártó cég profitcsökkenést jelentett be, de annak mértéke nem érte el az elemzői jóslatokat. A Merck adatai szerint a működési profit 181,9 millió euróra csökkent.
Pozitív kezdetet követve tegnap lassan csordogáltak vissza a veszteséges tartományba az amerikai árfolyamok. Bár időszerű lenne egy kis korrekció, de a márciusi tartós iparcikkek rendelésállományának csökkenése gátat szabott a nyitáskor megkezdődött növekedésnek. Az amerikai kereskedelmi minisztérium által közzétett adatok szerint az év harmadik hónapjában a várt 0,2 százalékos növekedés helyett 0,6 százalékkal esett vissza a tartós ipari cikkek rendelésállományának értéke. Tovább rontotta a tengerentúli hangulatot a Qualcomm profit figyelmeztetése, és a Xerox irodai berendezéseket gyártó cég negyedéves adatai, valamint az új lakások márciusi forgalmának csökkenése.
Budapesten is elindult a gyorsjelentési dömping, a tőzsdén jegyzett cégek sorban tartják közgyűléseiket és egymást követve jelentetik meg negyedéves eredményeiket. Tegnap többek között Zwack, a Pick, a Pannon-Váltó, a Démász és az Elmű tette közzé közgyűlési határozatait, gazdálkodási adatait és a megszavazott osztalék mértéket. A Zwack Unicum Rt. az első negyedévben 483 millió forint adózás előtti eredményt ért el, ez 1,81 százalékkal marad el az előző év azonos időszakának adatától.
A tőzsdén a társasági események kevésbé éreztették hatásukat, a BUX értéke 19 pontos csökkenéssel nyitott, amit egy igen nagy, közel százpontos zuhanás követett. Az index délelőtti erőtlen növekedési próbálkozása a nap második felére elolvadt, így a BUX egyre lentebb és lentebb kúszott. A kereskedés végső szakaszára a pesszimizmus a nemzetközi hatások következtében olyannyira megnőtt, hogy a BUX 103,86 pontos mínusszal zárt. A forgalom 5,8 milliárd forintra nőtt. Az üzletkötések felét főként a közgyűlése előtt álló Richter-papírok tették ki, a gyógyszeripari cég részvényei 900 forinttal értékelődtek le. Veszteséggel zárt a többi blue chip is, a Matáv 7 forintot, a Mol 5 forintot, az OTP 15 forintot gyengült. A nap meglepetését a Pick okozta azzal, hogy a korábbi bejelentéssel ellenkezőleg fizet osztalékot, méghozzá a cég egy részvénye névértékének 100 százalékát. A hír hatására a Pick-papírok kereskedése felfüggesztésre került.
Tegnap közzétette az Ecostat várakozását a BUX-indexre nézve. Az elemző társaság szerint a magyar tőzsdemutató értéke szeptember hónap végére elérheti a 9200 pontos szintet is. Független elemzői körök szerint viszont ez a jóslat igencsak merésznek tűnik, hiszen a nemzetközi makrogazdasági állapotok nem azt tükrözik, hogy a magyar tőzsde az év második felében fellendülhet.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása