Optimista az Ecostat

A társasági hírek negatív hatását továbbra sem tudta elkerülni a Wall Street, így a hét második kereskedési napján a tőzsdei árfolyamok értékei újból a veszteséges tartományban landoltak. A Nasdaq árfolyama 1,6 százalékkal, a Dow Jones görbéje 0,5 százalékkal mérséklődött zárásra, amely azt mutatta, hogy a befektetők továbbra is a cégek negyedéves adataira összpontosítottak. Elkerülhetetlenül terült szét az amerikai bessz hulláma tegnap az ázsiai tőzsde legnagyobbikán, a japán Nikkeien is, viszont az időeltolódás miatt – Tokióhoz mérten – későn nyitó európai piacok korrekciós növekedést mutattak. Budapesten a már napok óta érezhető negatív trend tovább tartott, a BUX index 103 pontos csökkenéssel zárt.

2002. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még az ág is húzza a társaságokat – mondta egy New
York-i bróker azután, hogy ismertetésre került az ExxonMobil olajipari cég első három hónapjában elért gazdálkodási adata. Az amerikai piacokkal összhangban a japán tőzsdemutató 0,54 százalékkal gyengült. Az elemzők korrekcióval magyarázták a korábbi napokat követő gyengülést, szerintük a mostani visszacsúszás nem fog sokáig tartani. A japán elemzőket igazolták a növekedéssel nyitó európai tőzsdék, majd az amerikai piacok is. A DAX kora délután 0,17 százalékos mínuszban állt, viszont az FTSE kurzusa 0,33 százalékkal növekedett. A francia CAC 0,22 százalékos veszteséget jelzett annak ellenére, hogy a Renault az év első negyedében 2,4 százalékkal 9,285 milliárd euróra növelte forgalmát. A várakozásoknál kedvezőbb adatokat produkált a Merck is, bár a gyógyszergyártó cég profitcsökkenést jelentett be, de annak mértéke nem érte el az elemzői jóslatokat. A Merck adatai szerint a működési profit 181,9 millió euróra csökkent.
Pozitív kezdetet követve tegnap lassan csordogáltak vissza a veszteséges tartományba az amerikai árfolyamok. Bár időszerű lenne egy kis korrekció, de a márciusi tartós iparcikkek rendelésállományának csökkenése gátat szabott a nyitáskor megkezdődött növekedésnek. Az amerikai kereskedelmi minisztérium által közzétett adatok szerint az év harmadik hónapjában a várt 0,2 százalékos növekedés helyett 0,6 százalékkal esett vissza a tartós ipari cikkek rendelésállományának értéke. Tovább rontotta a tengerentúli hangulatot a Qualcomm profit figyelmeztetése, és a Xerox irodai berendezéseket gyártó cég negyedéves adatai, valamint az új lakások márciusi forgalmának csökkenése.
Budapesten is elindult a gyorsjelentési dömping, a tőzsdén jegyzett cégek sorban tartják közgyűléseiket és egymást követve jelentetik meg negyedéves eredményeiket. Tegnap többek között Zwack, a Pick, a Pannon-Váltó, a Démász és az Elmű tette közzé közgyűlési határozatait, gazdálkodási adatait és a megszavazott osztalék mértéket. A Zwack Unicum Rt. az első negyedévben 483 millió forint adózás előtti eredményt ért el, ez 1,81 százalékkal marad el az előző év azonos időszakának adatától.
A tőzsdén a társasági események kevésbé éreztették hatásukat, a BUX értéke 19 pontos csökkenéssel nyitott, amit egy igen nagy, közel százpontos zuhanás követett. Az index délelőtti erőtlen növekedési próbálkozása a nap második felére elolvadt, így a BUX egyre lentebb és lentebb kúszott. A kereskedés végső szakaszára a pesszimizmus a nemzetközi hatások következtében olyannyira megnőtt, hogy a BUX 103,86 pontos mínusszal zárt. A forgalom 5,8 milliárd forintra nőtt. Az üzletkötések felét főként a közgyűlése előtt álló Richter-papírok tették ki, a gyógyszeripari cég részvényei 900 forinttal értékelődtek le. Veszteséggel zárt a többi blue chip is, a Matáv 7 forintot, a Mol 5 forintot, az OTP 15 forintot gyengült. A nap meglepetését a Pick okozta azzal, hogy a korábbi bejelentéssel ellenkezőleg fizet osztalékot, méghozzá a cég egy részvénye névértékének 100 százalékát. A hír hatására a Pick-papírok kereskedése felfüggesztésre került.
Tegnap közzétette az Ecostat várakozását a BUX-indexre nézve. Az elemző társaság szerint a magyar tőzsdemutató értéke szeptember hónap végére elérheti a 9200 pontos szintet is. Független elemzői körök szerint viszont ez a jóslat igencsak merésznek tűnik, hiszen a nemzetközi makrogazdasági állapotok nem azt tükrözik, hogy a magyar tőzsde az év második felében fellendülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.