Ott túl a rácson

A pesti csimpánzok hamarosan Győrbe költöznek, mert nincs számukra hely a fővárosi állatkertben. A jövő a természetmegőrzési központoké, melyekben az állatok a lehetőség szerinti legnagyobb kényelemben és zavartalanságban élhetnek. Erre a változtatásra miniszteri rendelet is kötelezi a magyar állatkertek vezetőit. De lesz-e miből megfelelni a hatóság és a látogatók elvárásainak?

Hanthy Kinga
2002. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A veszprémi állatkert hírét első igazgatója, Kasza László alapozta meg, aki a festői környezetben fekvő Fejes-völgybe – amely a legenda szerint arról kapta a nevét, hogy itt fejeztette le István király Koppány vezért – az 1958-as alapítást követően izgalmas, látványos vadasparkot varázsolt. Messze földről érkeztek a látogatók, hogy személyesen ismerkedjenek meg Böbével, a tehetséges csimpánzzal, hogy lássák a szinte szabadon lévő ragadozó madarakat, sétáljanak a rejtelmes sziklák között, menjenek egy kört a barlangi kisvasúttal, s végül piknikeljenek a viadukt lábánál, a Séd partján. Sigmond István, az állatkert mai igazgatója viszont azt mondja, feljelentenék az állatvédők, ha ülőfára kötné a madarakat, mint elődje tette. Hiába, változott a világ, más lett a szemlélet. A veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark ma nem tartozik a legkorszerűbbek közé, de erről nem sokat tehetnek az intézmény egymást követő vezetői. A fejlesztés igénye mindig élt, csak a lehetőségek voltak korlátozottak.

Magyarországon ma – a budakeszi vadasparkot is beszámítva – tizenegy állatkert működik. Látogatóik száma évente 2,3–2,4 millió. E tömeg fele a fővárosi állatkertbe megy, a másik fele a tíz vidékit választja. Van olyan vidéki vadaspark, amelyre évente csak negyven-ötvenezren kíváncsiak, s van, amelyet kétszáz-kétszázötvenezren is megnéznek. A veszprémi állatkert a statisztika szerint a harmadik leglátogatottabb az országban, míg állatállománya (százhúsz faj négyszázötven példánya) a középmezőnybe tartozik. Idegenforgalmi szezonban sok külföldi keresi fel, s velük bizony nehéz elfogadtatni, hogy gyönyörű ugyan a hely, de a tartási körülmények messze elmaradnak az európai színvonaltól. Sigmond István, aki tizenegy esztendeje vezeti az intézményt, úgy véli, hogy a sziklás környezet áldás és átok egyszerre. Ilyen terepviszonyok között nehéz és drága bármiféle építkezés. A látványosság, az erdő és a völgy viszont feledteti a látogatókkal a gyenge pontokat.
Arról faggatom, mikor lehetne eljutni Veszprémben is az ideális állapothoz. Sigmond szerint bármekkora vitákat váltott is ki egyes előírásaival a Környezetvédelmi Minisztérium által elkészített állatkerti rendelet, a kötelezettség mindig kisebb, mint az ideális állapot. A veszprémi szakembergárda által 1993-ban kidolgozott rekonstrukciós program, amely még a rendelet ismerete nélkül született, elképzeléseiben és terveiben már megelőlegezte a szükséges változásokat. Ebben megfogalmazták, hogy olyan állattartó helyekre van szükség, amelyek megfelelnek az egyes fajok természetes viselkedési és életmódjának, s amelyekben az emberi jelenlét csak a napi tennivalók idején – etetés, takarítás, egészségügyi ellátás – szükséges. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne foglalkoznának az állatokkal, csakhogy a foglalkozás nem direkt szórakoztatást jelentene, hanem olyan berendezések kiépítését, amelyek között az állat maga találja meg az elfoglaltságát. Az igazgató példaként említi, hogy azoknak a fajoknak, amelyek keresik a napi élelmüket, erre lehetőséget kell biztosítani, tehát a gondozók nem eléjük teszik, hanem elrejtik a táplálékot. Vagy a nagymacskáknak magasra kötik a húst, hadd tornázzanak, ugráljanak érte. Ez az állatok és a látogatók érdekét egyaránt szolgálja. A látogató mozgó, tevékeny állatot „kap a pénzéért”, és nem kezdi el piszkálni a vadat. A tapasztalat szerint ugyanis bizonyos emberek kényszert éreznek az állatkertben arra, hogy vegzálják, zavarják a békés, pihenő állatokat.
A legnagyobb vitákat a tavaly februárban megjelent állatkerti rendelet körül az váltotta ki, hogy a jogalkotók részletesen előírták, melyik fajt mekkora ketrecben, kifutóban kell tartani. Az állatkertek vezetői akkor úgy vélték, irreális elvárásokat támasztanak a parkokkal szemben. Éppen Sigmond István vetette fel, hogy előfordulhat, el kell pusztítaniuk egy-egy nagyobb állatukat, amennyiben nem tudják biztosítani nekik határidőre a megfelelő négyzet- és légköbmétert. Mindezek után konstruktív együttműködés kezdődött a Természetvédelmi Hivatal és az Magyar Állatkertek Szövetsége között a rendelet felülvizsgálatáról, és a jelek szerint meg is születik a megegyezés. A szakma is egyre határozottabban fogalmazza meg ugyanis azokat a feladatokat, amelyek jóval meghaladják az állatbemutatást és az ismeretterjesztést. Az állatkertek természetmegőrzési világstratégiája című szakmai kiadvány megfogalmazása szerint: „Földünk biológiai rendszereinek megóvása az emberiség egyik legnagyobb kihívása. Éppen ezért a természetmegőrzés szolgálatát az állatkertek központi feladatának kell tekinteni.” E kiadvány három pontban írja le, hogyan járulhatnak hozzá az állatkertek a stratégiai célok megvalósításához: a kipusztulás veszélyével fenyegetett fajok és természetes ökoszisztémák támogatásával, a környezetvédelmi ismeretek terjesztésével, valamint a köz- és politikai élet figyelmének ébrentartásával.

Az állatkertek vezetői tehát meghallva az új idők szavát, maguktól is nekikezdtek a változtatásnak. Így kaphatott Suzy, a veszprémi állatkert kedvenc elefántja másfél esztendeje hatvan négyzetméteres kifutója helyett ötszáz négyzetméterest. És rendben vannak már Veszprémben a farkasok, az antilopok, a hiúzok és részben a madarak is. Az idén megépül a medvék új bemutatóterülete, felújítják a madárházat, benépesítik az Afrika-kifutót. A következő években a főemlősök és a nagymacskák kerülnek sorra, ezzel párhuzamosan átrendeznek több kifutót is, felszámolják a még meglévő ketreceket. De bármilyen jól hatna, bármily kézenfekvőnek látszana például a Fejes-völgy szikláira zergéket és más hegyi állatokat telepíteni, szembe kellene nézni azzal a következménnyel, hogy a kedves négylábúak kiábrándítóan csupaszra pusztítanák a kőrengeteget. Hiába terveznék Veszprémben azt is, hogy az elefántot és a nagyvadakat széles árokkal elválasztott, tágas kifutókba helyezik, ha a völgyben erre nincsen hely és mód. És jó lenne ugyan oldani a ragadozók ketrecsorát más állatfajokéval, de nem illő zsákmányolót és zsákmányállatot egymáshoz közel tenni, mert állandósulna a stressz. Az arányokat, a mértékeket és a lehetőségeket tehát jól meg kell gondolni.
A vadasparkok feladata lett az is, hogy küzdjenek a gyorsuló kipusztulási folyamat ellen, a lehető legnagyobb genetikai változatosságban biztosítsák egyes fajok fenntartását. Ennek érdekében nemzetközi törzskönyvezési hálózat működik. Az állatkertek szép számmal őriznek, nevelnek a természetből kiveszett fajokat, amelyeknek szaporulatát megpróbálják viszszatelepíteni a szabadba, vagy a megmaradt populáció dúsítására használják fel.
Bár nincsenek közöttük nagy távolságok, és kiválóak a kapcsolataik is, a tizenegy magyar állatkert az alapítása óta eltelt harminc-negyven évben különbözőképpen fejlődött. Közép-Európában a hagyományos állattartás szokásai régiónként különbözőek, és ezek a szemléletbeli különbségek tükröződnek az állatkerteken is, mondja Sigmond István. A veszprémi hajdan a menazséria típusú, bemutató fajtába tartozott, és ettől nem könnyű megszabadulni egyik pillanatról a másikra. A kiépítés 1972–75-ig tartott, az azt követő másfél évtizedben nem történt más, csak szinten tartás, görcsös kapaszkodás, hogy ne kelljen az állatállományt leépíteni. A nyolcvanas–kilencvenes években a magyar vadasparkok azon vetélkedtek, hogy melyiküknek van többfajta állata. Veszprémben 1993-ban jutottak arra a felismerésre, hogy elegendő százhúsz-százharminc faj bemutatása, az már biztosítja a látogatók számára a változatosságot. Az apró ketreceket akkor elbontották, s tervbe vették a bővítést is. Ám nehézségeket okoz, hogy az állatokat csak úgy lehet a környező területekre kitelepíteni, hogy közben nem szabad károsodniuk a természeti értékeknek. A terjeszkedés már megkezdődött, de korántsem jutott el az ideális állapotig. Ehhez főként a pénz hiányzott az utóbbi években.

A város által nyújtott támogatás nagyon ingadozó volt, emiatt tervezni sem lehetett, mondja Sigmond István. A Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark tavaly január 1-jétől a városi önkormányzat döntő tulajdonával közhasznú társasággá alakult. Ez annyit jelent, hogy bár az éves támogatásuk kisebb lett, mint azt az igazgató remélte, de mégiscsak kiszámítható, előre tudható. A megállapodás szerint évente 37,2 millió forintot kapnak, amely inflációkövető juttatás. Ennyit tesz hozzá Veszprém az állatkert százmillió forintos éves költségvetéséhez. A többit maguknak kell megtermelniük jegyárakból, bérleti díjakból, vállalkozásból. Ha sikerülne saját kezelésbe venniük azokat a szolgáltatásokat, amelyek jelenleg az állatkertnek köszönhetően prosperálnak, de csak szerény bérleti díjat fizetnek a nyereségükből, ha a látogatók által sörre, csokira, képeslapra elköltött pénzt vissza lehetne forgatni a közhasznú társaságba, még nyereséges is lehetne a vállalkozás.
Évi negyvenmillió forint támogatás mellett kell ellátni négyszázötven állatot, kifizetni harminchárom embert, s még előre is lépni, építkezni, hogy megfeleljenek a törvény és a látogatók elvárásainak. Sigmond István szerint azonban fontos a városnak az állatkert, ezért soha fel sem merült a bezárás gondolata. Tavaly nyár óta például adományok sokasága érkezett az állatkert alapítványának a számlájára, mert éppen szükség volt segítségre. Az így befolyt pénzből biztosították azt a pályázati önrészt, amelynek köszönhetően húszmillió forintot fordíthatnak fejlesztésekre a Regionális Területfejlesztési Tanács jóvoltából. S ezt egészíti ki az idén a városi önkormányzat további tízmillióval. Így még arra is van esély, hogy európai szintű parkot építsenek, csak a későbbi években is rá kellene szánni évente tíz-harminc millió forinttal többet. Az állatkerti szakma és a minisztérium együttműködésének eredményeként várhatóan 2003-ról 2005-re halasztják az állatkerti rendelet végrehajtási határidejét. Erre az időpontra, ha évente meglesz a fejlesztéshez szükséges pénz, Veszprémben is sikerül átformálni az állatkert képét. És ez nemcsak az állatvédőknek és a látogatóknak lenne fontos!
***
Néhány veszélyeztetett faj világállományának és gyarapodásának adatai 1999-ben

Faj Állatkerti állomány Vadon született Állatkertben született

Pödröttszarvú kecske 82 0 25
Addax-antilop 583 0 83
Szibériai tigris 259 0 20
Szumátrai tigris 130 1 5
Orangután 268 3 9
Gorilla 701 13 33
Forrás: www.zoobudapest.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.