Tőzsdei meglepetések

Meglepetésként érte a befektetőket a múlt heti tőzsdei árfolyammozgás, mivel sem a magyar, sem a nemzetközi parketteken nem a várakozásoknak megfelelő irányú elmozdulások történtek. A tengerentúlon és Nyugat-Európában az Ericsson negyedéves gazdálkodási eredménye indította el a lavinát, melynek hatására a Dow Jones az elmúlt szerdán átesett a tízezer pontos határon is. A sorozatos profitjóslatok és a szintén sorozatos makrogazdasági adatok nem azt a képet jelezték, amit a befektetők látni szerettek volna. Budapesten a Matáv-, az OTP-, a Richter-, a TVK- és a Nabi-közgyűlések, illetve az osztalékok tartották sakkban a befektetőket.

2002. 04. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy várakozásokkal néztünk az előttünk álló hét elé az elmúlt hétfőn, hiszen az országgyűlési választások lezáródtak, és nagyrészt eldőlt a parlamenti mandátumok felosztása. Elemzők és a politikai körök a voksolások lezárásától a magyar tőzsde nyugodt emelkedését várták, de ez a jóslat nem igazolódott be. A hazai értékpapírpiac a negyedéves gyorsjelentések és közgyűlések bűvkörében élt. Ezek az események viszont többségében nem az élénk növekedést, hanem a lassan csökkenő aktivitást jelzik.

Csütörtökön fordult a BÉT
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) parkettjén a társasági hírek és a nemzetközi események egyre lejjebb és lejjebb tolták a tőzsde árfolyamjelzőjének, a BUX-nak az értékét. A hét első kereskedési napján már jól látszódott, a választások kimenetele érdektelen maradt a BÉT-en, annál nagyobb hangsúlyt kaptak a New York-i és az európai társasági hírek. A forgalom ugyan 7,457 milliárd forintra rúgott, de az index kurzusa 118,29 pontos csökkenéssel zárta a hét első üzleti napját. A vezető részvények közül csupán a Matáv-papírok tudtak elmenekülni a visszahúzó erő elől, és a nap végéig 0,19 százalékkal drágulni. Nyomást gyakorolt viszont a többi gyengülő blue chip árfolyama a BUX-indexre; a Mol értéke 1,23 százalékkal, az OTP ára 3,33 százalékkal, míg a Richter kurzusa 1,63 százalékkal értékelődött le. A forgalom legnagyobb részét a Mol-papírokra történt üzletkötések tették ki. A gyógyszergyári cég részvényei 0,6 százalékkal erősödtek. Növekedésben találhattuk az elmúlt hetek sztárja, az Antenna Hungária papírjait is, melyeket az MSZP-s privatizációs tervek miatt vásároltak a befektetők. Az AH-papírok ára 5,28 százalékkal drágult.
Eseménytelen, befektetői szemszögből érdektelen kereskedéssel kellett „megvívniuk” a brókereknek a hét második napján. A BUX értéke tovább csökkent, ezúttal 0,73 százalékkal értékelődött le, amit – szintén a hétfői üzletmenethez hasonlóan – a vezető papírok eróziója indukált. A forgalom 3,88 milliárd forintra mérséklődött. A nem túl nagy közkézhányaddal rendelkező Antenna Hungária 2,74 százalékkal gyengült, a BorsodChem 2,35 százalékkal, míg az Egis egy százalékkal lett olcsóbb. Az AH értékét a korrekció és a többnapos emelkedést követő profit taking (haszonrealizálás) húzta le; erre a megkérdezett elemzők úgy reagáltak, hogy a műsorszóró cég részvényei még néhány napig visszaesőben lesznek. A vezető részvények közül csak az OTP ára tudott változtatni előző napi trendjén: a papírok zárásra előző értékükön landoltak, így változatlan áron kerültek a partvonalon túlra. A többi nagy forgalmú részvény ára csökkent.
Lejtmenet volt jellemző a szerdai nap magyar tőzsdei kereskedésére, a BUX 1,2 százalékkal gyengült, míg a forgalom a korábbi napon elért szint duplája lett. Az adásvételi volumenek növekedéséből és a forint árfolyamának drágulásából arra lehetett következtetni, hogy az elkövetkező napokban akár a vásárlói érdeklődés növekedését is megfigyelhetjük. A hét közepét azonban nem a vevők, hanem az eladók uralták, így a nap egyik vesztese a Richter volt. Lefelé mozgott a többi nagy forgalmú papír ára is, a Matáv 0,68 százalékkal, a Mol 0,09 százalékkal, az OTP 0,65 százalékkal értékelődött le. A legnagyobb beesést a Richter mellett az Antenna Hungária produkálta 6,25 százalékos gyengülésével.

Visszafogott trend
Megfordult a trend, mondták a spekulánsok csütörtökön, amikor a BUX értéke 1,08 százalékos növekedéssel kárpótolta a piacot a háromnapos eróziós napot követve. A forgalom 4,99 milliárd forintra mérséklődött, erre nemigen tudtak magyarázatot adni a brókerek. Az egyetlen érthető ok az volt, hogy az éves rendes közgyűlések előtti napot írtuk, így a befektetők visszafogottan várták azokat az esetleges, be nem kalkulált eseményeket, amelyeket a részvényesi találkozók meglepetésként tartogattak számukra. A piacon a Matáv vitte a prímet 2,26 százalékos erősödésével, de igen erős korrekciós hatás érvényesült az OTP és a Richter részvényei esetében is. Kisebb növekedést tudhatott maga mögött csütörtökön a csupán 0,18 százalékkal erősödő Mol.
Mérsékelt növekedést csikart ki magából a hét utolsó napján a BUX, és ezzel megpróbálta követni a korábbi napon elkezdődött emelkedési trendet. Az index 9,88 milliárd forintos forgalom mellett 0,40 százalékkal erősödött. A felívelő hatást az OTP, a Matáv és a Mol részvényei árfolyamának pozitív elmozdulása idézte elő. A BUX-ot viszont a veszteséges irányába próbálta tolni a 2,2 százalékkal gyengülő Richter. A kisebb kapitalizációjú részvények sorából jól szerepelt a Synegon, a TVK és a Danubius.

Gazdasági problémák és jóslatok
Már a hétfő azzal kezdődött, hogy Argentína nem kapta meg azt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által beígért segélyt, amit az egy héttel korábban megígért. A világszervezet Washingtonban tartott tavaszi ülésszakán elhalasztotta az argentin hitel odaítélését, mivel a szervezet egyik illetékese szerint az Argentínától várt reformoknak május közepére meg kellene valósulniuk . A döntést követve a dél-amerikai ország elnöke bejelentette, hogy Argentína a pénzügyi összeomlás szélére sodródott. Az MTI–ECO hétfői értesülései szerint az argentin jegybank bejelentette, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti a valutakereskedést és az összes banki tranzakciót. A jegybank arra hivatkozva hozta meg döntését, hogy időre van szükség a pénzügyi rendszer védelmét célzó terv kidolgozására. Az argentin események mellett az európai gazdasági növekedés volt a másik téma az elemzők között. Az egyik oldalról a gazdasági élénkülés első fénysugarait látják a közgazdászok a makrogazdaság egén, míg mások és más adatok éppen ellenkezőleg, a recesszió elhúzódásáról beszélnek.
Az MTI–ECO által közölt Európai Bizottság szerdai féléves jelentése azt mutatja, hogy az eurózóna gazdasága átlagosan 1,4 százalékkal növekedhet, és jövőre 2,9 százalékkal bővülhet. Az unión belül Németországnak 0,8 százalékos GDP-növekedést jeleztek erre az évre és 2,7 százalékost jövőre. A német kormány saját előrejelzése erre az évre 0,75 százalék, a hat vezető gazdaságkutató intézeté pedig 0,9 százalék, míg jövőre 2,4 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.