Új választást vagy új számlálást kérnek

A köztársasági elnökhöz, a kormányfőhöz, valamint a parlamenti pártok elnökeihez fordulnak levélben az aláírásgyűjtést is kezdeményező polgári kezdeményezés vezetői, kérve tőlük a választásokon leadott szavazatok kézi újraszámolását vagy új választások kiírását. A MIÉP jövő hét vasárnap az általuk vélelmezett választási csalások miatt demonstrációt tart a Hősök terén, ahol megemlékeznek Simon Tiborról is. Lapunk beszámol két olyan pécsi esetről is, amely felveti a választási rendellenesség esetleges gyanúját.

2002. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben fordul a köztársasági elnökhöz, a miniszterelnökhöz, az MSZP kormányfőjelöltjéhez és a hat parlamenti párt elnökéhez a Tiszta Szívvel és Lélekkel a Nemzetért, az Országért nemzeti kezdeményezés nevű szervezet azért, hogy számolják újra kézzel az országgyűlési választásokon leadott szavazatokat, vagy a sok visszásság miatt írjanak ki új választásokat. Bojti György, a polgári szerveződés egyik vezetője lapunknak elmondta: elképesztően sok telefonhívást, e-mailt és levelet kapnak az április 7-i és 21-i szavazás napján történt rendellenességekről. Ezért többek nevében kötelességüknek érzik, hogy megnyugtassák a társadalmat. Véleménye szerint ez csak az újraszámlálással, illetve az új választás kiírásával történhet meg. A kezdeményezést függetlennek nevezte mindegyik párttól, a jobb-, a bal-, illetve a liberális oldaltól is. Többek között ők is kezdeményezték azt az aláírási akciót, amely a voksok ismételt újraszámlálásáért indult meg. Az aláírások jelenleg is gyűlnek, ám az eddig meglévők számát a következő napokban ismertetik, összeszámlálásuk jelenleg is tart. Információink szerint a népi kezdeményezés íveit eddig több százezren írták alá.
A MIÉP május 5-én vasárnap délután három órakor megemlékezéssel egybekötött demonstrációt tart Budapesten, a Hősök terén. Csurka István pártelnök kifejtette: ekkor emlékeznek meg kegyelettel a napokban megölt Simon Tiborra, a Ferencváros legendás játékosára, s egyben tiltakozásukat fejezik ki az egyes rendőri szervek brutalitása ellen. Követelik a felelősök szigorú megbüntetését is. Ezután pedig a választásokon elkövetett csalások és hazudozások miatt követelni fogják a mindenki számára megnyugtató újraszámlálást. A megmozduláson mindenkit várnak.
A „történelmi” Szociáldemokrata Párt tegnap közleményben szorgalmazta a szavazatok újraszámolását, illetve az új választások kiírását. A párt szerint nem lehet megengedni, hogy az elkövetkező törvényhozás munkáját morálisan aláássa a csalás szelleme. Emlékeztettek arra, hogy a párt ’47-ben már elszenvedője volt már egy hasonló választás következményeinek, amelyek a mai napig kihatnak. Létrehozzák egyben a Demokratikus Választási Mozgalmat, amelynek ülésére meg kívánják hívni az OVB elnökét, több választási szakértőt, illetve azon társadalmi szervezetek képviselőit, akik érdekeltek a választások tisztaságában.
*
Három pécsi szavazókörben a szavazatok megsemmisítését kéri a helyi választási bizottságtól a Fidesz pécsi csoportja – jelentette ki Körömi Attila országgyűlési képviselő a Magyar Nemzetnek. Az egyik szavazókörben az MSZP által delegált tag alaposan gyanúsítható azzal, hogy a nap folyamán adatot szolgáltatott ki illetéktelen személynek, ami befolyásolhatta a szavazókörbe érkező választók számát. Két másik szavazókörbe pedig egy kocsmateraszon keresztül lehetett csak bejutni.
A három pécsi szavazókerületből kettőben már az országgyűlési választások első fordulóján eldőlt a parlamentbe jutó egyéni képviselőjelöltek sorsa. Mindkét körzetben az MSZP-s jelöltek (Toller László és Szili Katalin) kapták a szavazatok több mint ötven százalékát. A második fordulóban már csak egy szavazókerületben mérkőzött meg Kékes Ferenc (MSZP) és Mikes Éva (Fidesz–MDF), itt is a szocialista jelölt győzött. Azonban a helyi Fidesz- csoportnak már a választás napján tudomására jutott, hogy több szavazókörben a választások tisztaságát sértő körülmények uralkodnak. A 22-es és a 23-as pécsújhegyi szavazókörök egy a Bor utcában fekvő, L alakú épületben kaptak helyet. Ez az épület közrezár egy fedett teraszt, amelyhez csatlakozik egy udvar. Ebben az épületben működik egy kocsma is, ahol a személyzet a vendégeket a teraszon szolgálta ki. – A szavazóköröket ezen a teraszon keresztül lehetett megközelíteni, ahol a vendégek többször hangosan politikai vitába keveredtek – mondta el Körömi Attila. Hozzátette vasárnap fél egy és fél három között személyesen is megjelent két tanúval, és az egyéni választókerületi választási bizottságot is kihívta. Megállapították, a szavazás törvénysértő körülmények között zajlik.
A nyolcas szavazókörben a szavazatszámláló bizottság elnöke lapunknak elmondta, felfigyelt arra, hogy az MSZP által delegált J. Sándorné egy A/4-es lappal a kezében többször is elhagyta a helyiséget, és telefonált. Miután ezt észrevételezte, egy, a Fidesz által delegált tag kijelentette, hogy a Kolónia utcából a többi utcához képest feltűnően sokan érkeztek a telefonálások után. Ezek után az MSZP-s delegálttól elhangzott egy olyan mondat is, miszerint este hétig már nem jelent többet. Mivel J. Sándorné nem volt hajlandó tájékoztatást adni a telefonhívásokról, a bizottság jegyzőkönyvezte az esetet. J. Sándornét lapzártánkig nem sikerült elérnünk.
A Fidesz mindkét esetben benyújtotta kérelmét a helyi választási irodához a szavazókörben leadott szavazatok megsemmisítésére, amit azonban szerdán a Területi Választási Bizottság 5:2 arányban elutasított – tudtuk meg Lászlóné Kovács Ilona megyei főjegyző aszszonytól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.