Vámviták a határokon

Csákó Attila
2002. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokszor vita tárgya a határon be-, illetve kilépéskor, hogy mi számít kereskedelmi mennyiségnek, s az, mi a személyes használatú tárgy. A jogszabályok ismeretének hiánya miatt akár kellemetlen élmény is érheti a határon a kevésbé tájékozott utazókat, turistákat – nyilatkozta lapunknak Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsoksága (VPOP) szóvivője. Hozzátette: az utazás időtartamának és céljának megfelelő mennyiségű személyes holmit vihetnek magukkal kiutazók. Ezek közé tartozik a személyes ruhaneműn kívül egy videokamera, két fényképezőgép, egy gyermekkocsi, a saját ékszer, vagy például 100 milliliterig a parfüm is. Sipos Jenő hangsúlyozta, hogy a drágább cikkek kivitele előtt célszerű a határon kitölteni az ingyenes kiviteli nyilatkozatot, amelyet a vámhivatallal igazoltatni kell.
Sokszor vita tárgya, mi nem számít még kereskedelmi jellegű mennyiségnek. A szabályok szerint ide tartoznak a személyes, a magán- vagy a családi használatra külföldről eseti jelleggel behozott, vagy postán, illetve fuvarozóval érkeztetett termékek. Nem kereskedelmi mennyiség a magánforgalomban behozott 1 liter alkohol, 1 liter bor, 1 liter pezsgő, 1 liter köztes alkoholtermék és 5 liter sör, a dohánygyártmányokból 200 darab cigaretta, 100 darab szivarka, 50 darab szivar, 250 gramm dohány. Ezen termékek után azonban vámot kell fizetni. Nem kereskedelmi jellegű egyéb árukból fajtánként 1000 forint értékhatárig 50, ötezer forintig 20, húszezer forintig 10, negyvenezer forintig 5, százezer forintig 2, míg százezer forint felett 1 darab termék. Vámmentesen mindössze 1 doboz cigarettát, 1 liter égetett szeszt és 2 liter bort hozhatnak be hazánkba.
A magyar jogszabályok értelmében a belföldi zárjeggyel ellátott jövedéki termékek korlátlan mennyiségben vihetők külföldre. Sipos Jenő hangsúlyozta: a világ legtöbb országában a New York-i egyezmény szellemében járnak el, ezért nem érdemes a VPOP által javasolt mennyiségnél többet kivinni, mert a célországban akár bírságot is kiszabhatnak az ezt meghaladó mennyiség után.
Gyakori, főleg a magyar turisták körében, hogy az útra élelmiszert csomagolnak maguknak. A mennyiségében ezt meghaladó állati eredetű félkész- vagy késztermékek azonban csak állat-egészségügyi ellenőrzés után vihetők ki és hozhatók be hazánkba. A nyershús és a házilag készített hentesáru, valamint tejtermék utasforgalomban nem vihető át a határon. Jó hír a kutya- és macskatulajdonosoknak, hogy magukkal vihetik külföldre kedvenceiket, ha részükre állat-egészségügyi bizonyítványt állíttatnak ki. Vágott virág és koszorú szintén kivihető, azonban cserepes virág vagy földlabdában tartott növény a határon nem szállítható át, míg gyógyszer csak a kezelőorvos által igazolt mennyiségben vihető ki.
Fontos szabály, hogy nem kell vámot fizetnie az utasnak, ha a magával hozott vagy feladott vámáruk összértéke a 29 500 forintot nem haladja meg. Ez a kedvezmény azonban nem vehető igénybe a darabonként 29 500 forintnál drágább árucikkek, továbbá a jövedéki termékek, így például a szeszes italok és a dohányfélék esetében. Másik fontos kritérium, hogy a kedvezmény nem vonható össze az együtt utazó családtagok esetében sem, továbbá, hogy többszöri beutazása során is csak naponta egy alkalommal illeti meg az utast.
A szóvivő kiemelte, hogy a határforgalom gyorsítását segítik elő a bizalmi elven működő zöldfolyosók. Amennyiben ezen halad át az utas, akkor úgy jár el, mintha szóbeli nyilatkozatot tenne, vagyis nincs a birtokában olyan áru, amely után vámot kell fizetni. Ha a piros folyosót választja, akkor azt jelzi, árunyilatkozatot akar tenni, mert vámköteles terméket hozott magával. Az utasforgalomban behozott, nem kereskedelmi forgalmú vámáruk után – a szesz, a dohány, a kávé és a gépjármű kivételével – 8 százalékos vámot szabnak ki. Egyes nemzetközi egyezmények további kedvezményeket biztosítanak, így a vám ennél kedvezőbb is lehet, sőt, bizonyos termékek akár vámfizetés nélkül is behozhatók. Az utasoknak a behozott vámáruk után 25 százalékos általános forgalmi adót is meg kell fizetniük.

Vámhivatal-avatás. Az Európai Unió normáihoz igazodó korszerű, jól felszerelt vámhivatalt avatott fel Tállai András, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára tegnap Sátoraljaújhelyen. Az épület átadásán Tállai András hangsúlyozta, hogy az új sátoraljaújhelyi vámhivatal a vám- és pénzügyőrség hatáskörébe utalt feladatok mindegyikének ellátására alkalmas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.