Már négy napja esnek az amerikai árfolyamok, de a piac reménykedik. A makrogazdasági adatok és a vállalati hírek nem támasztják alá azt a befektetői bizakodást, amit a nemzetközi szaksajtó publikált. Az elemzők véleménye szerint a tengerentúli gazdasági nem olyan ütemben növekszik, mint azt várták, így a pálfordulás, a bizalomvesztés nem meglepő. A negatív hangulatot tovább tetézte, hogy a nyersanyagpiacon jelentős drágulással kellett szembenézniük a cégeknek, melyek a féléves gazdasági eredményekre lesznek hatással.
Általános korrekció ülte meg tegnap az ázsiai tőzsdéket is: a Nikkei 225 index 0,7 százalékot, a Hang Seng 0,44 százalékot gyengült. A visszaesést a profitrealizáló befektetők okozták, de a brókerek állították, hogy a technológiai részvények zuhanó árára az amerikai bessz hatott. A kereskedőket igazolta az a bejelentés is, hogy az egyik legnagyobb játékkonzolokat gyártó cég, a Nintendo éves rekorderedményei mellett egyből profitfigyelmeztetést tett közzé. A márciussal záródó 2001–2002. üzleti év során a Mario Bros figura kitalálásáról elhíresült játékgyártó cég értékesítése 554,89 milliárd jenre nőtt.
Lefelé mozogtak az árak a hét utolsó előtti kereskedési napján Európában is, az FTSE technológiai papírokat átfogó indikátora, az FTSE techMARK történelmi mélypontjára esett a távközlési cégek gyengülése miatt. Hasonlóan csökkent az FTSE 100 árfolyama és a német DAX kurzusa is, sőt a veszteséges oldalon kezdődött az amerikai kereskedés is. A New York-i lassulást a pakisztáni–indiai konfliktus okozta, amitől a katonai szakértők háborút várnak. A tengerentúlon tegnap publikálta a Conference Board gazdaságkutató intézet áprilisi állásajánlati indexét, ami egy ponttal, 47 pontra nőtt. A vállalati hírek hiánya is hatott a piacokra, így érdektelenül szemlélték a spekulánsok a dél-afrikai South African Breweries (SAB) felvásárlási ajánlatát, melyet az amerikai Philip Morris cég sörgyártó leányvállalatára tett. A bejelentés szerint az akvizíció során a magyar söripari vállalattal is rendelkező SAB 5,6 milliárd dollárt fizet a Millerért.
Budapesten nyitáskor felfelé, majd az első fél óra végén a csökkenés irányába mozgott a BUX görbéje. Az index délután két órakor érte el napi mélypontját. A 8086 pontról a tőzsdeindikátor visszapattant, és a trendforduló során egyre feljebb és feljebb kúszott. A zárás utolsó pillanatában a short (eladás) pozíciókat záró befektetők áthúzták a BUX-ot az előző szintjén, így a magyar tőzsde árfolyama 29,13 pontos többletet felhalmozva 8208,90 ponton került a partvonalon túlra. A forgalom nem érte el a hétmilliárd forintot, ezzel is jelezve, hogy a piac eladási hangulata némileg megtorpant, sőt a forint erősödése optimizmusra adhat okot; talán a vásárlók megjelennek. A vezető részvények közül a napközbeni gyengülést a Matáv (–28 forint), a Mol (–40 forint) és a TVK (–145 forint) zuhanása indukálta. A nap meglepetését a már említett utolsó pillanatok jelentették, ugyanis fél öt előtt néhány perccel mozdult ki a negatív tartományból a BUX, amit az OTP (+60 forint) és a Richter (+200 forint) erősödése okozott. A Synergon is vonzotta a befektetők figyelmét, mivel az informatikai cég részvényei 12 százalékot meghaladóan gyengültek, elemzők szerint a korábban igen sok állami megrendelést szerző cégre a kormányváltás nyomja rá bélyegét.
Porig égett az egyik budapesti színház