Tiszta pszichológia – mondta csütörtökön, tőzsdezárás után egy New York-i bróker, amikor a nap nagy fordulóját elemezte. A szakértők csökkenést vártak és a pozitív irányú elmozdulás után a kereskedők azt latolgatták, meddig tarthat a hossz. Az amerikai vezető részvények közül a hagyományos ipari és pénzügyi papírok vitték a prímet, de a technológiai szektor sem búslakodhatott. A Nasdaqra rosszul hatott az Ericsson leértékelése, amit a Standard and Poor’s (S&P) hitelminősítő a folyamatos veszteségesség és a kedvezőtlen piaci helyzettel magyarázott. Az S&P a távközlési eszközöket gyártó cég hosszú és rövid távú adósi besorolását „BBB/A-3” szintre mérsékelte.
A kedvező tőkepiaci széljárás átfújt a tokiói Nikkei parkettjén is, a 225 vezető részvényt jegyző index 0,93 százalékkal növekedett. A japán tőzsdeindikátor javulása mögött a Wall Street felfutása, valamint az igen kedvező éves jelentések álltak. Az egyik legkedvezőbb hazai hírt a Subaru okozta azzal, hogy a márciussal záródó 2001. üzleti évben 8,3 százalékkal növelte működési nyereségét. Hasonlóan a Subaru híréhez, a drágulási fronton nyújtott segítséget a China Mobile hongkongi cég azzal, hogy egy óriásüzlet keretében megvásárolt nyolc kínai tartományi telefonos hálózatot. A vételár 10,2 milliárd dollár volt, ezzel a megaakvizícióval a Vodafone világpiaci elsősége forog kockán mindamellett, hogy a brit–amerikai mobilszolgáltató a China Mobile-ban már 3,27 százalékos részesedéssel rendelkezik.
Csendes erősödéssel indult az európai tőzsdék üzletmenete tegnap, részben az amerikai hatások indukálta keresletnövekedés, részben az uniós ipari termelés márciusi emelkedése adott lendületet a vevőknek. Az év harmadik hónapjában az euróövezetben 0,5 százalékkal javult az ipari termelés szintje, ami a tőzsdei iparvállalatok árfolyamára kedvező befolyással bírt. Javuló trend alakult ki tegnap az amerikai piacokon is, elemzők szerint nem volt olyan információ, amely elvehette volna a befektetők kedvét a vásárlásoktól, sőt a makrogazdasági adatok tovább növelték az optimizmust. A Michigani Egyetem által közzétett májusi fogyasztói bizalmat jelző index a korábbi hónapban elért 93 pontos szintről 96 pontra növekedett. A bizalmi mutató javulása azt jelzi, hogy a korábban meghirdetett gazdasági növekedés valóban elindult, ezt támasztotta alá az USA külkereskedelmi hiányának csökkenése is. Márciusban 31,63 milliárd dollárra esett vissza az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitje a korábbi hónapban mért 31,75 milliárd dollárról.
Budapesten nem tudott érvényesülni a nemzetközi trend, bár nyitáskor igen magasan állt a BUX értéke, de ez a plusz zárásra elolvadt. A BUX előbb 8640 pontig esett, majd kisebb korrekciós próbálkozás után folytatta útját a mélybe. A magyar tőzsde zárásakor az index 37,22 ponttal múlta alul előző szintjét, amit elsősorban a Richter 500 forintos zuhanása, valamint a Matáv 17 forintos gyengülése indukált. A forgalom nem érte el az ötmilliárd forintot, ami azt jelezte, hogy a befektetők a hosszú hétvégére összpontosítva már nemigen érdeklődtek a részvények iránt. Az árfolyamgyengülést inspirálta a Matáv és a Richter mellett még az Antenna Hungária (–40 forint), a BorsodChem (–10 forint), az OTP (–12 forint) és az Egis (–100 forint). A gyengülő BUX-nak ellentmondva 200 forinttal emelkedett a Danubius ára, míg a Mol-papírok értéke 60 forinttal lett jobb az előző záróárhoz képest.
Menczer Tamás: Lázadni kell! - videó