Újabb indexrekorddal nyitotta a hetet a tokiói értéktőzsde. A Nikkei 12 053 ponton zárt, 0,6 százalékkal a pénteki értéke fölött. Az emelkedésben a bankszektor és néhány autógyár részvénye játszott szerepet. Az áprilisi értékesítési adatok szerint a Honda és a Nissan növelte forgalmát, míg a Toyota, a Mazda és a Mitsubishi kevesebb autót adott el, mint egy hónappal korábban. Külföldi termelését mind az öt gyár növelte, s a Mazda kivételével valamennyien növelték exportjukat is.
Az európai részvénypiacokra jó hatással volt a német Ifo-index kedvező alakulása. Délutánra a londoni FTSE–100-as index negatív tartományba csúszott, míg a párizsi és a frankfurti indexek 0,75–1 százalékos nyereséget mutattak. A frankfurti tőzsde régi és új épületét délután 16 órakor bombariadó miatt kiürítették – jelentette az MTI. A Deutsche Börse szóvivője elmondta, hogy a parketten leállt a kereskedés, de a Xetra elektronikus rendszerben nem kellett szünetet tartani.
Olaszországban romlik az autóipar helyzete – összegezte az autóipari szövetség jelentését az APA hírügynökség. Áprilisban 8,5 százalékkal kevesebb gépkocsit gyártottak, mint egy éve. Az olasz autóipar termékeinek mintegy felét értékesíti külpiacokon, s az áprilisban elszenvedett piacvesztés hasonló mértékű volt a hazai és a külpiacokon. A legnagyobb gondokkal küszködő Fiat háromezer fős létszámleépítést jelentett be, mert az EU versenyszabályai miatt a kormány nem nyújthat segítséget.
Nem hivatalos értesülések szerint a horvát INA 353 millió kuna (47,9 millió euró) nyereséget ért el, 2,3 milliárd euró forgalom mellett. Az MTI a Bank című horvát lapra hivatkozva közölte az adatokat, s hozzátette: a hivatalos mérlegadatokat először a júniusi közgyűlésen ismertetik. A horvát kormány a társaság részvényeinek 25 százalékát plusz egy részvényt kínálnak értékesítésre, s a kétfordulós értékesítési program első szakaszának pályázati határideje e hónap végén jár le. Korábbi értesülések szerint a Mol is érdeklődik az INA részvénycsomagja iránt.
A Budapesti Értéktőzsdén tegnap az előzetes várakozásoknak megfelelően rendkívül alacsony, 2,2 milliárd forintos részvényforgalom bonyolódott. Nap- közben a Mol és a Matáv csökkenő árai tartották lenn az indexet, de a záró szakaszban a Mol kis- mértékű drágulással öt forinttal (0,1 százalékkal) a pénteki ára fölé kapaszkodott, míg a Matáv 1,2 százalékos veszteséggel fejezte be a napot. Az olajpapír a múlt héten a piaccal szemben drágult, ami arra vall, hogy voltak befektetők, akik az állammal szembeni bírósági eljárásban az olajtársaság számára kedvező ítéletre számítottak. Mivel nem ilyen döntés született, a nap elején eladóként jelentek meg ezek a részvényesek a piacon.
Az OTP-részvények iránt mérsékelt érdeklődés mutatkozott, az utolsó üzlet 2293 forinton, a pénteki árnál 0,1 százalékkal olcsóbban jött létre. A gyógyszergyártók 0,9–1,1 százalékkal drágultak, de a szokottnál szintén kisebb forgalmat generáltak. A nap nyertese a közkézhányadához képest élénk üzletmenetben mozgó BorsodChem lett, amely 179 millió forintos forgalomban hat százalékkal drágult. A múlt héten látványosan erősödő kárpótlási jegyek – 1,8 százalékos áresés után – 765 forinton hagyták el a parkettet.

Ferenc pápa: A magyar nyelvet csak a Mennyországban beszélik, mert örökké tart megtanulni