Egymást próbálták túllicitálni a befektetők a tengerentúlon, mígnem a tőzsdék bezártak, és a tőkepiaci kurzusok értékei már csak azt jelezték, hogy a spekulánsok csalódottsága ezúttal túlmutatott a korábbi pesszimizmusokon.
Ünnep miatt nem nyitott ki tegnap az ázsiai piacok legnagyobbika, a tokiói Nikkei, így a Wall Street lehengerlő hatása nem érvényesülhetett a japán tőzsdén. Tarolt viszont az amerikai gyengülési hullám Hongkongban, ahol a HSI index a kedvező félvezetőipari céges eredménybeszámolók ellenére 0,52 százalékkal esett vissza. A tavalyi igen rossz csipszektori eredmények után az év első negyedében némileg változott a kép, a kedvező jelenséget a digitális kamerák iránt jelentkező dömpingszerű keresletnövekedés is segítette. A csipgyártók a 2002-es évtől lassú, de biztos fellendülést várnak. Tavaly az öt legnagyobb japán félvezetőgyártó konszern öszszesen 11,7 milliárd dollár veszteséget halmozott fel, melyre az elemzők úgy reagáltak, hogy a szektor a mélyrepülésből igen nehezen lábalhat ki. A most közreadott adatok viszont nem igazolták a szakértőket, a befektetők, igaz óvatosan, de lassan újból elkezdik csipegetni a csipgyártók papírjait.
Növekedés, majd a visszaeséssel nyitó amerikai piacok következtében délután gyengülés jelentkezett a legnagyobb európai tőzsdéken. Napközben a DAX és az FTSE árfolyamai fél százalékot meghaladóan erősödtek, de az európai uniós beszerzőimenedzser-index és a céges hírek lassú erózióra ösztökélték az árakat. Az euróövezet GDP-jéhez legnagyobb arányban hozzájáruló szolgáltatások teljesítménye negyedik hónapja növekedett áprilisban, de csak szerény ütemben. Franciaországban, az MTI-ECO által kiadott adatok szerint, a szolgáltatások gyorsuló bővülését jelezte az ágazat indexe, ez pontban mérve 0,30 pontos emelkedésnek felelt meg.
Visszahúzó erőként hatottak a kontinens tőzsdéire az olasz Fiatról és a francia Vivendiről megjelenő hírek. A legnagyobb olasz autógyártó konszern adósságainak csökkentése érdekében a Magnetti Marelli cég eladja a jármű-elektronikai részlegét, a vételár 30 millió euró. Meglepetésként szolgált a Moody’s Vivendit leminősítő intézkedése is. A hitelminősítő közleménye szerint a médiacég valószínűleg nem tudja betartani adósságcsökkentési terveit. A Financial Times szerint a Vivendi egyes részeinek értékesítése nem olyan ütemben halad, mint azt várni lehetett, így a Mood’s döntése nem alaptalan.
Tartós emelkedéssel indult a magyar tőzsde hetének első napja, a BUX délig 8965 pontig emelkedett, majd ezen a szinten mozgott egészen az amerikai tőzsdekereskedések nyitásáig. Az index zárás előtt egy órával gyors ütemű gyengülése nem volt számottevő, amit a zárásra elért 8927,15 pontos (+126,15 pont) árfolyamszint is jól jelzett. A vezető részvények közül a többség drágult, a Matáv 16 forinttal, az OTP 81 forinttal, a Richter 245 forinttal erősödött. Gyengülés jelentkezett viszont a Molnál, az olajipari papírok árai a gázüzletág értékesítésével kapcsolatos kérdések miatt 40 forinttal gyengültek. A kiskapitalizációjú részvények sorából a Nabi 10 forinttal erősödött, ezt a Budapesten bemutatott Optare típusú busz megjelenésével magyarázták az elemzők. A Nabi ezt a járművet a magyar piac igényeinek való megfelelés érdekében fejlesztette ki, alacsony padlószinttel, kizárólag rozsdamentes elemekből építve és EURO 3 minősítésű Mercedes motorral.
Reagált a Sándor-palota a baloldal támadására