Magabiztosan nyert Jacques Chirac

Jacques Chirac, a jobboldal jelöltje győzött a francia elnökválasztás tegnapi második, döntő fordulójában. A szavazóurnák zárását követően közzétett felmérések szerint a jelenlegi köztársasági elnök a szavazatok 82 százalékát kapta, szemben a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen 18 százalékával. A szavazói részvétel igen magas, nyolcvanszázalékos volt. Franciaország szavazásra jogosult 41 millió állampolgárát tegnap az V. köztársaság történetének legkülönösebb elnökválasztására várták: a hagyományos konzervatív tábor baloldalról is egyöntetű támogatást élvező jelöltje, Jacques Chirac és kihívója, Jean-Marie Le Pen között kellett dönteniük.

2002. 05. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Front (FN) elnökének bejutása az elnökválasztási finisbe nagymértékű sokkot és mozgósítást idézett elő a francia közvéleményben.
Az elnökválasztás döntő fordulójának délutánjára egész Párizs közlekedési káoszba fulladt. A főváros utcáit ellepték a tévétársaságok közvetítőkocsijai, a rendőrök elkeseredetten próbálkoztak a forgalom irányításával. A teljesen átláthatatlan párizsi közlekedés végzetes bedugulása és az esetleges atrocitások elkerülése céljából a rendőrség soha nem látott erőket mozgósított. Szinte nem volt utca, ahol ne járőröztek volna a kék ruhások. A metró egyes részeit időlegesen le is zárták a város szívében, hogy elkerüljék a tömeg lábatlankodását a kampánysátrak felállításánál.
Jacques Chirac a sokat átélt République téren állította fel kampányközpontját, Le Penék pedig Párizson kívül, Saint Cloudban, a Nemzeti Front székhelyén várták az eredményeket. Ide – No press! felkiáltással, s azt kidobólegényekkel nyomatékosítva – újságíróknak tilos volt a belépés. Bár a felfordulás önmagáért beszélt, a köztársaságot jelképező szoborral szemben levő gyorsétterem kiszolgálója csak találgatta, hogy „politikai megmozdulás lesz”. A kampányról fogalma sem volt, az elnökválasztásról még kevésbé.
Pedig a nyomtatott sajtó igencsak felkészítette a lakosságot a nagy napra. A kampánycsendet sajátosan értelmezve a legnagyobb lapok „Szavazz Chiracra!” főcímmel jelentek meg. A Le Figaro elismerte, hogy soha nem buzdítottak egyetlen jelölt támogatására sem, ám ezúttal kivételt tesznek a demokrácia megmentése érdekében. Eközben a mozielődások előtt híres francia közéleti személyiségek és sportolók buzdítottak a jelenlegi elnök támogatására, nem fizetett hirdetésként, hanem a film részeként. Bár az elnökválasztás első fordulója óta eltelt idő a felvonulásokról szólt, a tegnapi esős időjárás jócskán letörte a harci kedvet. Igaz, a rendőrség erre a napra már nem adott ki engedélyt demonstrációra, az utcáról eltűntek a szórólaposztók, az agitálók és a plakátragasztók.
Az előzetes eredmény kihirdetésekor a Repulique téren jelenlévő ötezer ember tapssal fejezte ki elégedettségét. A szervezők ugyanakkor csalódottak voltak, mivel több tízezres tömegre számítottak a demokrácia szempontjából különösen fontos eseményen. A helyiek szerint a csendesen szitáló eső elvette a gyülekezéstől a franciák kedvét, emellett a baloldali szavazók sem örültek teljes szívükből Chirac győzelmének. A pártok képviselői csak néhány szót vesztegettek az egyébként várható eredményre, szinte azonnal a közelgő nemzetgyűlési választásról cseréltek eszmét. Chirac a köztársaság győzelmeként értékelte a választók döntését. Szerinte az eredmény bebizonyította a demokrácia erejét a szélsőségekkel szemben. Le Pen, az elnökválasztás negatív hőse szovjet típusú voksolást emlegetett, amelyen túl kell lépni. Nicolas Sarkozy, a jobboldali Tömörülés a Köztársaságért (RPR) magyar származású „erős embere” a franciák józan döntésének nevezte a választás eredményét és egyben felemelte szavát az újabb hatalmi társbérlet ellen. Sarkozyt sokan a tegnapi választásokat követően felálló átmeneti kormány miniszterelnöki posztjának legesélyesebb várományosaként emlegetik.
*
Európában egyre nagyobb teret nyer nemcsak a szélsőjobbboldal, hanem a „veterán kommunista” szélsőbaloldal is. E jelenséggel a kormányok csakis mélyreható strukturális reformokkal vehetik fel a harcot – írja vasárnapi számában a francia választások második fordulójával kapcsolatban az Il Sole 24 Ore. Az olasz napilap szerint mindkét politikai erő a választók párthatárokon átnyúló seregét képes magához vonzani, a közös nevező pedig az elfogult Európa-ellenesség. Ami a szélsőjobbot illeti, erre épít Jean-Marie Le Pen is, aki nem csupán a régi pétainista francia jobboldal köréből szerzi híveit, hanem azokban a nagyvárosokban is, amelyek korábban a munkásmozgalom erődítményeinek számítottak. Ugyanez elmondható a Dániában, Hollandiában és Norvégiában megerősödött hipernacionalista pártokról, akárcsak az osztrák Jörg Haiderről. Ennek a szélsőjobboldalnak az erejét elsősorban nem a fasiszta és a náci tanok iránti nosztalgia adja, hanem az, hogy egyfajta etnopopulista magatartás révén hangot ad a globalizáció következményeitől tartó tömegek félelmeinek – írja az olasz lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.