Az engedélyt először három pécsi környezetvédő egyesület, valamint a szomszédos ingatlanok üzleteinek bérlői fellebbezték meg. Indoklásuk szerint a beruházáshoz elengedhetetlen egy részletes hatástanulmány elkészítése, hiszen belvárosi területről van szó, ahol figyelembe kell venni a régészeti emlékeket és a történelmi központhoz való közelséget is. Az indoklás kitért a növekvő légszennyezettségre is, mivel a tiltakozók szerint az üzletközpont felépülése esetén jelentősen nőni fog a belvároson áthaladó gépkocsik száma.
Az illetékes regionális környezetvédelmi hatóságnak ezért új engedélyezési eljárást kell folytatnia, mert az építkezéshez adott korábbi jóváhagyást megsemmisítette az Országos Környezetvédelmi Főfelügyelőség. A határozat legfőbb indoka az volt, hogy az elsőfokú hatóság a Pécs világörökség részét képező óvárosának tőszomszédságába tervezett plazaépítés jóváhagyása előtt nem kérte ki a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) állásfoglalását.
– Ez az engedély valójában egy hatásbecslés, ha meglesz az építési engedély, akkor további konkrét vizsgálatokra van szükség – mondta az új elsőfokú határozatról lapunk kérdésére Novák Katalin, a pécsi székhelyű környezetvédelmi felügyelőség hatósági és jogi igazgatóhelyettese.
Az engedély másodszori kiadásakor már a KÖH is állást foglalt, megállapítva, hogy az építkezés nem okoz kárt egy pécsi műemlékben sem, mivel a terület csak részben határos a történelmi belvárossal. A hivatal továbbá elrendelte, hogy a területen régészeti feltárásra van szükség, mivel az építkezés helyén őskori és római kori leletek lehetnek. Az egyelőre teljesen ismeretlen terület régészeti feltárása a napokban kezdődik el – közölte Kárpáti Gábor, a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának régésze. A feltárás alkalmával feltételezhetően római kori emlékek kerülnek elő, de nem zárható ki, hogy a középkori Pécs is megmutat valamit magából – tette hozzá Kárpáti Gábor. A régész bízik benne, hogy ha értékes leletre bukkannak, akkor azt valamilyen módon be tudják majd mutatni az ECE-központban, akár egy kisebb múzeum formájában.
A második környezetvédelmi engedély megfellebbezői között már nem a zöldek, hanem kilenc belvárosi üzlet tulajdonosa szerepel, azonban négyen már visszaléptek közülük, mivel állításuk szerint nem tudták, hogy mit írnak alá, azt hitték, csak egyszerű tiltakozásról van szó. A fellebbezés hatására az ügy most ismét visszakerült a főfelügyelőséghez.
A vissza nem lépett üzlettulajdonosok gyanítják, hogy a visszalépett kereskedőknek esetleg kedvezményes bérleti lehetőséget kínált fel a bevásárlóközpont, azonban ezt nem tudják bizonyítékokkal alátámasztani. Moskovits László, az ECE Projektmanagement Kft. ügyvezető igazgatója szerint egyszerűen arról van szó, hogy a belvárosi kiskereskedők attól félnek, hogy vásárlókörük jelentősen szűkülni fog az üzletközpont megnyitását követően. Az igazgató biztos benne, hogy betelepülésük növelni fogja a belvárosi üzletek forgalmát, úgy, ahogy ez a budapesti Árkád üzletközpontnál tapasztalható. Moskovits László reméli, hogy másodfokon ismét elutasítják a fellebbezést, és végre megkezdődhet az építkezés előkészítése, hiszen ettől a döntéstől függ az építési engedély kiadása.
Az építkezés valójában már elkezdődött, hiszen a területen elbontottak minden felesleges épületet. Az 50 ezer négyzetméter hasznos alapterületű üzletközpontot, amely hét hektáron terül el, 2004-ben szeretné átadni a beruházó. A beruházás teljes értéke megközelíti a 80 millió eurót, azaz a 20 milliárd forintot, ami nagyjából Pécs éves költségvetése. Az üzletek 70 százalékát már kiadták.

Fürdőkádba esett mobil miatt halt meg egy nyíregyházi kislány