Vízrendezés ötmilliárdért

A Debrecen környéki pihenőövezet vízellátási gondjainak megoldására 5,3 milliárd forintos vízvisszapótlási programot szeretne megvalósítani a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság és a város. A tervek szerint 2003-ban induló és 2006-ra befejeződő térségi vízügyi beruházás eredményeképpen megszűnne a Nagyerdő kiszáradásának veszélye, vízhez jutnának a rekreációs övezet mesterséges tavai, és a jelenleginél jóval nagyobb mennyiségű víz állna az öntözéses növénytermesztők rendelkezésére – derült ki a CIVAQUA projektről rendezett keddi tanácskozáson Debrecenben.

2002. 05. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aradi Csaba, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója rámutatott: a Nagyerdő pusztulását, csúcsszáradását már az ötvenes-hatvanas években tapasztalták. Az ok a talajvíz erőteljes leszállása volt, aminek következtében lassú száradásnak indult a gyöngyvirágos tölgyes. A talajdepresszió ma már olyan szintű, hogy kijelenthető: az öreg tölgyek nem képesek elviselni a vízhiányt, s ha nem csinálnak valamit, a kiszáradás ütemének gyorsulásával kell számolni. A megoldás az lehet, ha a Nagyerdőtől északra három szivárogtató tavat alakítanak ki, illetve az erdei utak mentén drénekkel juttatják el a vizet a fák gyökeréhez. A CIVAQUA program ezen részének megvalósításához a természetvédelemnek mindenképpen csatlakozni kell és meg kell találnia azokat a forrásokat, amelyekkel a vízvisszapótlás mielőbbi megoldását elő tudják segíteni.
A koncepció korántsem tekinthető újnak: Hajdúsági többcélú vízgazdálkodási rendszer néven egyszer már nekifutottak Debrecen környéke vízvisszapótlásának. 1977-ben valósították meg első ütemét, vagyis az erdőspusztai víztározókat, amelyek aztán rövid időn belül a horgászok és kiránduló családok kedvenc pihenőhelyei lettek. A tározók folyamatos vízellátásáig azonban nem sikerült eljutni. A fejlesztés 1984-ben pénzhiány miatt félbeszakadt, így a tavak az aszályos években kiszáradtak, elgazosodtak. A vízrendezés gondolata két éve merült fel újra. Kósa Lajos polgármester szerint nem kismértékben azért, mert Debrecen gazdasági növekedésével együtt lakóinak jóléti igényei is növekedtek. A polgármester úgy véli, a jogos igények kielégítéséhez egy száz hektár nagyságú vízi sportokra, szörfözésre, vagy akár drótköteles vízisíelésre is alkalmas tavat kell megépíteni. Az új és régi tavak vízellátásához a Keleti Főcsatornától az Erdőspusztákig, illetve a Nagyerdőig vezető csatornarendszert kell kiépíteni, ami majd táplálja a kiszáradó Tócó és Kondoros patakok vizét, lehetőséget teremt a tervezett kajak-kenu pálya kiépítésére, megoldja a környező gazdák öntözési gondját és nem utolsósorban megakadályozza, hogy a Debrecen tüdejének számító Nagyerdő kipusztuljon.
A Közlekedési és Vízügyi Minisztériumot képviselő Váradi József vízkár-elhárítási főosztályvezető elmondta: a víztöbblet, illetve a vízhiány okozta károk orvoslása egy olyan vízgazdálkodási szempontból kiszolgáltatott országban, mint amilyen Magyarország, túlnyomórészt állami feladat. Az elérhető forrásokról szólva Kóthay László, a Tivizig igazgatója kiemelte: a Kövím forrásai valóban nem elegendők a CIVAQUA finanszírozására, ezért az FVM, a környezetvédelmi tárca és miden egyéb érintett, érdekelt tárca összefogásával szeretnék megfinanszírozni a projektet. A hazai források bevonásán kívül az EU alapjait is igénybe szeretnék venni. Az ütemezésről szólva Kóthay László elmondta: az előzetes hatástanulmányt benyújtották engedélyezésre, az eredmény fél éven belül várható. Ezt követően indulhat a beruházás részletes tervezése, 2003 folyamán pedig maga a beruházás is megkezdődhet. A fejlesztés eredményeképpen 2006-ra 20 kilométernyi gerinc- és 17 kilométernyi mellékvezetéket és érösszekötő csatornát, 2,2 millió köbméter tárolókapacitású, 129 hektár területű új tározót kívánnak megépíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.