Felháborodott nyilatkozatok láttak napvilágot a kerítés építésének megkezdése után világszerte. Az amerikai vezetés újból elismerte Izrael jogát az önvédelemre, de kérdésesnek tartotta, hogy a fal elősegítheti-e az izraeli–palesztin párbeszédet. Mint azt Richard Boucher, az amerikai külügyminisztérium szóvivője kifejtette, a felépítendő kerítés vonala nem jelentheti a jövőbeni izraeli–palesztin határt, mivel azt kétoldalú tárgyalások során kell meghatározni. A védvonal pedig egyoldalú, olyannyira, hogy a palesztin vezetés megdöbbenéssel vette tudomásul „ketrecbe zárását”.
A történelem során több esetben építettek a mostanihoz hasonló védőrendszert. De míg a Nagy-Britanniában húzódó Hadrianus-fal vagy a francia Maginot-vonal egyértelműen védekező jellegű hadi létesítmények, az izraeli kerítés a terroristákon kívül minden palesztint megakadályoz abban, hogy eljusson Izraelbe. Ezért leginkább a Berlint egykor kettészelő falhoz, valamint a dél-afrikai apartheidrendszer bantusztánjainak kerítéséhez hasonlítható. Sok hasonlóság fedezhető fel az apartheid és Izrael jelenleg tetten érhető politikája között. Apartheid afrikaans nyelven elkülönítést jelent. Izrael védővonalával épp ezt a célt igyekszik elérni: a palesztinokat elkülöníteni az izraeliektől, miként a Dél-afrikai Köztársaság is meggátolta a feketék és a fehérek keveredését.
A védgát egyébként mintegy kétszázmillió dolláros költséggel fog felépülni. A hatalmas összeget a költségvetésből fogják kigazdálkodni, vélhetően elsősorban a palesztinok elleni hadműveletek miatt kirótt adó hozamából, s emellett az országot támogató Egyesült Államok adományait is felhasználják e célra. A kerítés felépítése immár biztos, de az mégsem valószínű, hogy olyan hosszan fogja szolgálni Izrael biztonságát és a palesztinok elkülönítését, mint azt tették a bantusztánok határait védő kerítések. Szakértők úgy vélik, a védővonal nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, mivel a terrorcselekményeket elkövetni akarók úgyis megtalálják a módját, hogy átkeveredjenek valahogy a túlsó, izraeli oldalra. Emellett sokan támadják Izraelt azért, mert a terroristák mellett azok a palesztinok is a kerítésen belül rekednek, akiknek Izraelben van a munkahelyük, így elesnek egyetlen rendszeres jövedelmüktől. A reménytelenség, a nincstelenség és az elkeseredés pedig a legjobb táptalaja a terrorizmusnak.
Orbán Viktor: Ha péntek, akkor rádió – képek