Apartheid a Közel-Keleten?

Izrael megkezdte a palesztin megszállt területek és saját földje közötti kerítés megépítését. A védmű hivatalos célja a terroristák Palesztinából való átszivárgásának megakadályozása, ám azt minden érintett tudja, hogy saját magán messze túlmutató a védvonal felépítése.

2002. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felháborodott nyilatkozatok láttak napvilágot a kerítés építésének megkezdése után világszerte. Az amerikai vezetés újból elismerte Izrael jogát az önvédelemre, de kérdésesnek tartotta, hogy a fal elősegítheti-e az izraeli–palesztin párbeszédet. Mint azt Richard Boucher, az amerikai külügyminisztérium szóvivője kifejtette, a felépítendő kerítés vonala nem jelentheti a jövőbeni izraeli–palesztin határt, mivel azt kétoldalú tárgyalások során kell meghatározni. A védvonal pedig egyoldalú, olyannyira, hogy a palesztin vezetés megdöbbenéssel vette tudomásul „ketrecbe zárását”.
A történelem során több esetben építettek a mostanihoz hasonló védőrendszert. De míg a Nagy-Britanniában húzódó Hadrianus-fal vagy a francia Maginot-vonal egyértelműen védekező jellegű hadi létesítmények, az izraeli kerítés a terroristákon kívül minden palesztint megakadályoz abban, hogy eljusson Izraelbe. Ezért leginkább a Berlint egykor kettészelő falhoz, valamint a dél-afrikai apartheidrendszer bantusztánjainak kerítéséhez hasonlítható. Sok hasonlóság fedezhető fel az apartheid és Izrael jelenleg tetten érhető politikája között. Apartheid afrikaans nyelven elkülönítést jelent. Izrael védővonalával épp ezt a célt igyekszik elérni: a palesztinokat elkülöníteni az izraeliektől, miként a Dél-afrikai Köztársaság is meggátolta a feketék és a fehérek keveredését.
A védgát egyébként mintegy kétszázmillió dolláros költséggel fog felépülni. A hatalmas összeget a költségvetésből fogják kigazdálkodni, vélhetően elsősorban a palesztinok elleni hadműveletek miatt kirótt adó hozamából, s emellett az országot támogató Egyesült Államok adományait is felhasználják e célra. A kerítés felépítése immár biztos, de az mégsem valószínű, hogy olyan hosszan fogja szolgálni Izrael biztonságát és a palesztinok elkülönítését, mint azt tették a bantusztánok határait védő kerítések. Szakértők úgy vélik, a védővonal nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, mivel a terrorcselekményeket elkövetni akarók úgyis megtalálják a módját, hogy átkeveredjenek valahogy a túlsó, izraeli oldalra. Emellett sokan támadják Izraelt azért, mert a terroristák mellett azok a palesztinok is a kerítésen belül rekednek, akiknek Izraelben van a munkahelyük, így elesnek egyetlen rendszeres jövedelmüktől. A reménytelenség, a nincstelenség és az elkeseredés pedig a legjobb táptalaja a terrorizmusnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.