Elköszönt a Dunaferr-vezér

Megbeszélést folytatott tegnap Kálmán András, Dunaújváros polgármestere, MSZP-s országgyűlési képviselő László Csaba pénzügyminiszterrel a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. helyzetéről – értesült lapunk. Az időzítés oka az volt, hogy holnap tárgyal a kormány a Dunaferr Rt. ügyéről. Tóth László, a Dunaferr vezérigazgatója vasárnap elköszönt dolgozóitól.

Hunyor Erna
2002. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk kérdésére, hogy hivatalosan javaslatot tesz-e az acélmű elnökének és vezérigazgatójának személyére, Kálmán András azt a választ adta: igen, de csak az elnöki posztra, mégpedig Horváth Istvánt, a Dunaferr korábbi elnök-vezérigazgatóját javasolja. Horváth vélhetőleg maga nevezheti meg a vezérigazgató személyét.
Kálmán a vasmű helyzetével kapcsolatban közölte: a médiából ismeri a The Boston Consulting Group (BCG) jelentésének kivonatát, és azzal egyetért, hogy mihamarabb helyre kell állítani a Dunaferr működőképességét, át kell alakítani a cég pénzügyi, piaci, szervezeti struktúráját. Olyan stratégiára van szükség, amely kivezeti az acélművet a jelenlegi helyzetéből – mondta.
Sajtóinformációk szerint Jancsó Péter, a Graboplast első embere a Dunaferr miniszteri biztosa, kvázi csődbiztosa lehet. Kálmán András szintén elképzelhetőnek tartja a csődbiztos kinevezését, és felhívta a figyelmet, hogy minden csődeljárás célja az adott cég működőképességének helyreállítása, ami csak a hitelezők bevonásával lehetséges. Ebben az esetben a csődbiztos a vállalat első embere, akivel az elnöknek és a vezérigazgatónak együtt kell működnie.
A közelmúltban Jancsó Péter prezentációt készített az Országgyűlés gazdasági bizottsága elnökének. Sajtóhírek szerint ebben az anyagban az áll: „a cég súlyos gazdasági helyzetben van, várható egy felgyorsuló veszteségspirál és az állandósuló felszámolási veszély. A döntéshozóknak dönteniük kell: azonnali, erőteljes, a közvéleményt valószínűleg sokkoló intézkedést támogatnak, vagy valóságos változást nem hozó, központi forrásokat emésztő működtetéssel indulnak el az őszi választásokig.” A prezentáció két változatot említ: az egy-két éven belüli vagy a nem meghatározott időtávon belüli privatizációt. Javaslatokat az első esetre tartalmaz: válságkezelést, amely költség- és létszámcsökkentéssel járna. A tulajdonos terheit lényegesen csökkenthetőnek tartja akkor, ha még 2002 júniusában csődöt jelentene a társaság. Ezután szükséges a tulajdonosi feltőkésítés 50 százalékos eladósodottsági szintre. Jancsó feltételként jelölte meg: az ÁPV Rt. deklarálja a célt, legyen elkötelezettség a feltőkésítésre és a térséget támogató programra.
Tóth László, a Dunaferr vezérigazgatója a múlt vasárnapi vasasnapon elköszönt a gyár dolgozóitól. Beszédében – amelynek szövegét a vasmű juttatta el lapunkhoz – elhangzott: ennyire bonyolult, ennyi viharral, nehézséggel teli 16 hónapja még soha nem volt a vasműnek. Így fogalmazott: – Ennek ellenére nem bocsátottunk el senkit. Új kokszolót akartam, több jogkört és több pénzt a problémák, a válság hatékonyabb kezelésére. Másként – értelmesebben és takarékosabban – építkező szervezetet is akartam, amely gyorsabb és jobb válaszokat adhat a kor kihívásaira. A Dunaferrnek piacon kell maradnia! Terveink legtöbbje viszont pusztán terv maradt ez idáig, és ott porosodik gazdáink asztalán. Ám mindenképpen örömteli, hogy legtöbbjéről jó bizonyítványt állított ki és azokat megvalósítani javasolja a Dunaferrt a felkérésünkre átvilágító cég, a BCG. Egy biztos: a Dunaferrnek állami segítségre van szüksége a felgyógyuláshoz és összehangolt munkára, türelemre, csendre, öszszefogásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.