Lapunk kérdésére, hogy hivatalosan javaslatot tesz-e az acélmű elnökének és vezérigazgatójának személyére, Kálmán András azt a választ adta: igen, de csak az elnöki posztra, mégpedig Horváth Istvánt, a Dunaferr korábbi elnök-vezérigazgatóját javasolja. Horváth vélhetőleg maga nevezheti meg a vezérigazgató személyét.
Kálmán a vasmű helyzetével kapcsolatban közölte: a médiából ismeri a The Boston Consulting Group (BCG) jelentésének kivonatát, és azzal egyetért, hogy mihamarabb helyre kell állítani a Dunaferr működőképességét, át kell alakítani a cég pénzügyi, piaci, szervezeti struktúráját. Olyan stratégiára van szükség, amely kivezeti az acélművet a jelenlegi helyzetéből – mondta.
Sajtóinformációk szerint Jancsó Péter, a Graboplast első embere a Dunaferr miniszteri biztosa, kvázi csődbiztosa lehet. Kálmán András szintén elképzelhetőnek tartja a csődbiztos kinevezését, és felhívta a figyelmet, hogy minden csődeljárás célja az adott cég működőképességének helyreállítása, ami csak a hitelezők bevonásával lehetséges. Ebben az esetben a csődbiztos a vállalat első embere, akivel az elnöknek és a vezérigazgatónak együtt kell működnie.
A közelmúltban Jancsó Péter prezentációt készített az Országgyűlés gazdasági bizottsága elnökének. Sajtóhírek szerint ebben az anyagban az áll: „a cég súlyos gazdasági helyzetben van, várható egy felgyorsuló veszteségspirál és az állandósuló felszámolási veszély. A döntéshozóknak dönteniük kell: azonnali, erőteljes, a közvéleményt valószínűleg sokkoló intézkedést támogatnak, vagy valóságos változást nem hozó, központi forrásokat emésztő működtetéssel indulnak el az őszi választásokig.” A prezentáció két változatot említ: az egy-két éven belüli vagy a nem meghatározott időtávon belüli privatizációt. Javaslatokat az első esetre tartalmaz: válságkezelést, amely költség- és létszámcsökkentéssel járna. A tulajdonos terheit lényegesen csökkenthetőnek tartja akkor, ha még 2002 júniusában csődöt jelentene a társaság. Ezután szükséges a tulajdonosi feltőkésítés 50 százalékos eladósodottsági szintre. Jancsó feltételként jelölte meg: az ÁPV Rt. deklarálja a célt, legyen elkötelezettség a feltőkésítésre és a térséget támogató programra.
Tóth László, a Dunaferr vezérigazgatója a múlt vasárnapi vasasnapon elköszönt a gyár dolgozóitól. Beszédében – amelynek szövegét a vasmű juttatta el lapunkhoz – elhangzott: ennyire bonyolult, ennyi viharral, nehézséggel teli 16 hónapja még soha nem volt a vasműnek. Így fogalmazott: – Ennek ellenére nem bocsátottunk el senkit. Új kokszolót akartam, több jogkört és több pénzt a problémák, a válság hatékonyabb kezelésére. Másként – értelmesebben és takarékosabban – építkező szervezetet is akartam, amely gyorsabb és jobb válaszokat adhat a kor kihívásaira. A Dunaferrnek piacon kell maradnia! Terveink legtöbbje viszont pusztán terv maradt ez idáig, és ott porosodik gazdáink asztalán. Ám mindenképpen örömteli, hogy legtöbbjéről jó bizonyítványt állított ki és azokat megvalósítani javasolja a Dunaferrt a felkérésünkre átvilágító cég, a BCG. Egy biztos: a Dunaferrnek állami segítségre van szüksége a felgyógyuláshoz és összehangolt munkára, türelemre, csendre, öszszefogásra.

Két autó és egy mikrobusz ütközött, lezárták az M1-es autópályát