Enyhe pánik a BÉT-en

A várakozással ellentétben a magyar tőzsde nem követte a nemzetközi trendeket, amelyek eléggé változatosan alakultak a múlt héten. A hétfői New York-i szünnap nem segített az árfolyamoknak, a hét elejét kivárás jellemezte, majd a hírek nélküli piacokon az árfolyamok mélyrepülése elkerülhetetlenné vált. Sokan az amerikai tőzsdék túlértékeltségével magyarázták a gyengülést, míg mások egyszerűen a délkelet-ázsiai piacok felértékelődésével indokolták a lassulásokat.

2002. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszeri, bár gyengére sikeredett korrekció után tovább zuhantak a magyar tőzsdei kurzusok az elmúlt öt nap alatt. A heti forgalom meghaladta a 30 milliárd forintot, ami az utóbbi hetekkel öszszehasonlítva igen kedvezőnek tekinthető, de a forgalom mellett a BUX kurzusa 3,4 százalékkal mérséklődött.

Hétfő
Az amerikai tőzsde szünnapja miatt igen gyenge érdeklődés mutatkozott a Budapesti Értéktőzsde piacán is. Nemzetközi hatások mellett a hazai iránytalan hangulat is mérvadó volt, így a BUX értéke 2,4 milliárd forintos forgalom mellett 0,02 százalékkal esett vissza. Az alacsony érdeklődés és mérsékelt gyengülés azt jelezte, hogy a magyar befektetők kivárnak. A várakozás tényezői azok az európai uniós és amerikai makrogazdasági adatok voltak, amelyeket az elmúlt héten publikáltak. Elemzők hangoztatták, hogy a magyar tőzsde hangulatát nagyban meghatározza a hazai kormányváltás utáni bizonytalan légkör, bár az új kormánypárt ígéreteit tekintve bizakodók lehetnek a befektetők. Mások határozottan állították, hogy a korábbi, a Mol gázüzletágának értékesítésről szóló információk jobb hangulatot okoztak a tőzsdén. Kormányok jönnek és mennek, a piacot viszont az érdekli, hogy a társasági és makrogazdasági hírek miként hatnak a részvényárakra. Az elmúlt hét első kereskedési napján a befektetők nem voltak túl bizakodóak, a blue chipek értékei vegyes képet festettek. A nyertesek oldalán állt a Mol és a Richter, míg a gyengülési stádiumot erősítette a Matáv és az OTP. Az olajipari részvények ára öt forinttal drágult, míg a Richter árfolyama kétszáz forinttal ugrott meg. A távközlési papírok tizenegy forinttal, a banki részvények két forinttal lettek olcsóbbak.

Kedd
Csökkenéssel indult a hét New Yorkban is, így a nemzetközi piacokon a korábbi napon elkezdődött lejtmenet kedden tovább folytatódott, ez alól a magyar parkett sem tudta kivonni magát. A BUX egy kisebb próbálkozástól eltekintve lassan visszazuhant a zárást jelző 8279,26 pontos szintre, amely 116,89 ponttal volt kevesebb, mint a korábbi értéke. A forgalom hatmilliárd forint fölé emelkedett, ez is jelezte, hogy a piac komolyan gondolja a besszt, és ez a lassuló trend valószínűleg sokáig eltarthat. A gyengülést a vezető részvények árának beesése okozta, azok közül is a legerősebb visszahúzóerővel a Mol és az Richter bírt. Az olajpapírok ára 3,32 százalékkal csökkent, míg a Richter részvényei 1,78 százalékkal lettek olcsóbbak. Visszavonulót fújt a másik két, nagy forgalmat bonyolító papír a Matáv (–11 forint) és az OTP (–13 forint) is. A nap legérdekesebb eseményét, a vegyipari papírok árfolyamának szárnyalása jelentette, a Borsod-Chem (BC) 3,25 százalékkal, a TVK 4,35 százalékkal értékelődött fel. Korábban a brókerek a BC részvényeitől óva intettek, mivel azok már spekulatív hatásoktól függenek, azokat a fő tulajdonosok kénye-kedve mozgatja. A kisebb érdeklődést magukénak tudó részvények sorából a vesztes oldalra csúszott viszont az Antenna Hungária (–2,14 százalék), az IEB (–2,19 százalék) és a Synergon (–2,51 százalék).

Szerda
Kedvező hírek hiányában a világ tőkepiacain tovább csökkentek a tőzsdei árfolyamok. A magyar parketten a BUX a héten elkezdett viszszacsúszást folytatva egyre közelebb került a 8000 pontos küszöbhöz. A hírek nélkül elégedetlen magyar befektetők tovább folytatták eladásaikat, olyannyira, hogy lassan a tőzsdén a pánik kezdett úrrá lenni, a forgalom megközelítette a nyolcmilliárd forintot, ezzel is jelezve, hogy a spekulánsok komolyan gondolják a portfólióátrendezést. A vezető részvények közül a hét közepén az eladói ranglista elején a jó öreg Mol szerepelt 3,43 százalékos gyengülésével, amit a Richter követett 1,23 százalékkal. Hasonlóan a bessz csapdája kerítette hatalmába a Matáv papírjait is, amelyek tíz forinttal értékelődtek le.
Haszonrealizálás törte meg a BorsodChem háza táját is, a vegyipari cég részvénye két napig igen erőteljes növekedésen ment keresztül, majd a harmadik napra már inkább a profit taking határozta meg az árfolyamát, amely 4,57 százalékkal esett vissza.

Csütörtök
Némi lélegzethez jutott a magyar börze a hét utolsó előtti kereskedési napján. Bár sokáig nem úgy nézett ki, hogy a magyar tőzsdén is a nemzetközi trend érvényesül, de végül a BUX görbéje csekély, 29,13 pontos plusszal zárt. A forgalmi indikátor 6,43 milliárd forintot jelzett, amiből a Matáv 2,3 milliárd forinttal, a Mol 1,66 milliárddal, az OTP 1,43 milliárddal vette ki részét. A vezető részvények ára vegyesen mozgott, a Matáv és a Mol tovább gyengült, míg Richter–OTP duó erősödött. A kisforgalmú papírok közül a BorsodChem–Egis kettős vezette a növekedési listát. A blue chipek sorából a már említett távközlési papírok ára 2,89 százalékkal esett vissza a Deutsche Telekom lejtmenete következtében. Nemzetközi behatások nélkül csökkent viszont 0,66 százalékkal, 5025 forintra a Mol ára. A kisforgalmú papírok közül érdemes volt kiemelni az erőre kapó BorsodChemet (+100 forint), valamint az újból mélybe zuhanó Synergont (–12,33 százalék).

Péntek
A nemzetközi emelkedő trendek ellenére a magyar piacon az eladók voltak többségben – mondta egy bróker a pénteki kereskedést követve. A BUX napközbeni kilengéstől eltekintve egyre lejjebb csúszott, és végül mélypontjához közel, 8115,21 pontnál feneklett meg, ami 93,69 pontos veszteségnek felelt meg. A 7,5 milliárd forgalom során a jól megszokott megosztottság uralta a magyar piacot. Ezúttal a Matáv mellett az OTP is csökkenő irányt vett, míg a Mol és a Richter kurzusa a BUX árfolyamát meghazudtolva emelkedett. A nap vesztese az IEB (–3,85 százalék) és a Mol (–3,5 százalék) lett. Hasonlóan gyengült még az Antenna Hungária (–20 forint), az Econet (–2,27 százalék), valamint az Egis (–3,33 százalék). A nyertes blue chipek közül a Mol szerepelt jobban (+1 százalék), szemben a Richter 0,31 százalékos emelkedésével. A hét utolsó üzleti napját követve a brókerek és az elemzők egyformán azon a véleményen voltak, hogy a New York-i és nyugat-európai hatásoktól függetlenül a magyar piacon fellendülésnek kell bekövetkeznie, amennyiben az elmarad, úgy a BUX értéke átzuhanhat a 8000 pontos szinten, és ekkor már a befektetők tényleg likvidálják portfólióikat a nagyobb veszteségek elkerülése végett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.