Győzött az ötödik köztársaság

Sikerült visszazökkenteni a francia ötödik köztársaságot a régi kerékvágásba. Véget ért a társbérlet, amely során a bal- és jobboldal osztozott a hatalomban, jelentősen csökkentve a kormányzás hatékonyságát. A szavazók ugyanis vasárnap úgy döntöttek, hogy a Chirac elnök fémjelezte jobbközép erők vezessék az országot újabb öt évig.

2002. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az események hatására talán elhallgatnak azok a hangok, amelyek az ötödik köztársaság működésképtelenségéről regélnek, visszaemlékezve Charles de Gaulle időszakára, amikor fel sem merülhetett a társbérlet intézménye, olyan nagyon bíztak az „örökös” elnökben. A jobbközép Tömörülés az Elnöki Többségért (UMP) abszolút többsége azonban kérdéseket vet fel a baloldalon és egész Franciaországban egyaránt. Kik tudják kiemelni a kátyúból a Szocialista Párt szekerét? Fel tudnak-e újra emelkedni a kommunisták, vagy eszméjük örökre eltűnik a történelem süllyesztőjében? S vajon milyen hatással lesz a modern Franciaország legfurcsább választási sorozata az országra? Égető kérdések, amelyeket meg kell válaszolni minél előbb, hogy tisztán láthasson a francia választó.
Neki ugyanis eddig nagyon fontos volt a szavazás. Minthogy ez a demokrácia leginkább kézzelfogható bizonyítéka, a helyiek mindig kötelességüknek érezték véleményt nyilvánítani. Idén mindkét törvényhozási választási fordulón hatvan százalék körüli volt a részvétel, mintegy jelezve, az embereket vagy már nem érdekli annyira a politika, vagy olyannyira biztosak a jobboldal győzelmében. A baloldal egyetlen esélye is csak az lehetett volna, hogy a második fordulóra megmozgatja azt az „alsó Franciaországot”, amely távol maradt az urnáktól. S mivel ez nem sikerült, a jobboldali párttömörülés könnyedén vette a mindent eldöntő – ugyanakkor sokak szerint tét nélküli – második fordulót.
Az eredmények ismeretében az is kiderült, hogy az a Jean-Pierre Raffarin lesz a kormányfő, aki ideiglenes miniszterelnökként május 6. óta vezeti a francia kabinetet. Bár több elemző úgy gondolta, Raffarin nem túlságosan színes egyénisége csak a „választási kormány” vezetésére alkalmas, amelynek célja az volt, hogy szimpatikus intézkedésekkel pártjához édesgesse a szavazókat. Raffarin jól végezte a munkáját, emiatt a többieknek (mint például az erőteljesen jobboldali retorikával élő Nicolas Sarkozynek) továbbra is „csak” a miniszterség jut osztályrészül. Vélhetőleg Chirac célja is ez volt: az események ismeretében – a szélsőjobboldali elnökjelölt megdöbbentően nagy népszerűsége vagy a nem szavazók nagyon magas száma – inkább a „nemzeti közép kormányát” hozza létre, mintsem fügét mutatva a baloldali érzelmű embereknek, kemény jobboldali retorikával melegítse fel a közhangulatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.