Királyi vadaskert a Csepel-szigeten

Szepesi Attila
2002. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oláh Miklós, a későbbi esztergomi érsek Hungária című munkájában, 1536-ban így ír a Csepel-szigetről: „A sziget a vadászkastéllyal a királynéé. Mérhetetlen tömegű fácán, fogoly, fenyőrigó, túzok s minden neme a szárnyasoknak s vadaknak megtalálható itten, dámszarvasok, vaddisznók, nyulaknak beláthatatlan sokasága…”
Nevét a sziget állítólag Árpád fejedelem kun főlovászmesteréről kapta. Területe, védettsége és mérete okán lovászatra, vadászatra egyaránt alkalmas lehetett. A fejedelem, ahogy Anonymus írta: „Jó embereivel, cselédeivel április havától októberig itt tartózkodott.” Hogy később valóban a királynék vadaskertje húzódott itt, annak számtalan írásos nyoma maradt. Habsburg Mária királynéról, II. Lajos királyunk hűséges feleségéről – akit vadászszenvedélye okán Habsburg Diánaként is emlegettek a kortársak. Feljegyezték róla, hogy amikor férje elindult a gyászos emlékezetű mohácsi csatatér felé, ő „Csepel-szigetére, egy távoli vadászkastélyba vonult.” Ami a vadászszenvedélyét illeti, arról így emlékezik meg a krónikás: „Sem szarvas agancsától, sem vadkan agyarától, sem medve karmától nem rettegett. A királyné maga vezette a hajtást s nem egyszer tűnt ki rettenthetetlen bátorságával. A kegyelemdöfést mindig ő adta meg. Ilyenkor, a vadászkürtök rivalgása közepette, szinte megszépült…”
Ám a csepeli vadászéletnek jóval korábbi emlékei is ismeretesek. Közel három és fél évszázaddal „Habsburg Diána” előtt, maga a rőtszakállú császár, Barbarossa (rőtszakállú) Frigyes (1122–1190) űzte itt a vadat, III. Béla királyunk vendégeként. Lübecki Arnold püspök, a császár kísérője számol be az eseményről. Elmondja: a keresztes hadjáratot vezető uralkodó hadával átvonult Magyarországon, ahol III. Béla királyunk és felesége, Margit – Fülöp Ágost francia király húga – szívélyesen megvendégelte Esztergomban. Ezután többnapos vadászat következett. „A király a császárt és fiait (Henriket és Frigyest) egészen az Etzilburgnak, vagyis Attila városának nevezett Óbudáig vezette és négy napon keresztül mind a Pilis-erdőn, mind pedig a király vadászószigetén, Csepelen vadak űzésével töltötték az időt…”
Régi beszédes helynevek, például „Foydkerek” (fajdos erdő), Leshegy, Lórév, Fácános, a Szigetbecse fölötti Királyréte és Tyúkos, utalnak a hajdani vadászparadicsomra. A régészek több vadászkastély maradványát is ismerik a szigetről. Maga Savoyai Jenő herceg, aki a XVIII. század elején az itteni uradalom tulajdonosa volt, emlékezik meg ezek egyikéről: „A régi patak mellett állt valaha Mátyás király feleségének villája.” Ráckeve helyén állt egykor Kevevára, ami szintén vadászkastély lehetett. Hozzá hasonlót sejtenek a régészek a sziget északi végén, a Szabadkikötő területén, a hajdan Királymajornak mondott részen is. Ez utóbbi területen, mint a XIX. században följegyezték, még nagyszabású romépületek álltak. Nem kétséges, hogy az egyik királyi kastély maradványai. Feltártak itt egy középkori magyar temetőt is, melyből a csontmaradványok mellett – kormeghatározóul – II. Endre királyunk pénzérméi kerültek elő.
A sziget manapság jórészt kopár, mezőgazdasági művelésbe fogott területét hatalmas erdőségek borították a régi évszázadokban. Erdőóvó mesterek – korabeli nevükön: ardók – szép számmal éltek itt akkoriban. Őz és Kozma „ardó” nevét megőrizték a régi krónikák. De a királyi vadászterülethez az „ebhordozók” ugyanúgy hozzátartoztak, mint például a lovászok meg a solymászok. Nagy Lajos királyunk kedvenc solymásza, Lőrinc fia Mihály szolgálataiért birtokot kapott a szigeten az uralkodótól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.