Kezdeményezi az átvilágítási törvény hatályának kiterjesztését a közgyűlés MIÉP-frakciója – tudta meg lapunk. A jogszabály így a főpolgármesterre, a fővárosi képviselőkre és a huszonhárom budapesti kerület polgármestereire is vonatkozna. Az ellenzéki képviselőcsoport szerint a D–209-es fedőnevű Medgyessy Péter miniszterelnök múltjával kapcsolatos viták ismételten igazolták, hogy végre szembe kell nézni a politikai közélet szereplőinek előéletével. Bánovics Tamás, a MIÉP fővárosi képviselője lapunknak elmondta: – Azt szeretnék elérni, hogy a Fővárosi Közgyűlés – felterjesztési jogával élve – javasolja a kormánynak, hogy az új átvilágítási törvény terjedjen ki a Magyar Köztársaság második legfontosabb, szabadon választott közjogi tényezőjére, a fővárosi közgyűlésre is. A politikus reményét fejezte ki, hogy a városvezető MSZP–
SZDSZ-koalíció nemcsak az Országgyűlésben akar végérvényesen leszámolni a múlt sötét árnyaival, hanem Budapesten is.
Bánovics Tamás megjegyezte, hogy 1999-ben már volt egy hasonló javaslatuk, amikor is azt szorgalmazták, hogy a főpolgármester, illetve a megválasztott képviselők kezdeményezzék saját átvilágításukat a Történeti Hivatalnál.
Ezt akkor a koalíciós többség leszavazta, csak a MIÉP és a Fidesz támogatta. Javaslatuk esetleges elutasítását most is – mint ahogy korábban – úgy fogják értékelni, hogy a nemmel szavazók az ügynöktörvény által érintettek – tette hozzá Bánovics Tamás. A MIÉP-frakció bízik abban, hogy a közgyűlés ma napirendre veszi és támogatja előterjesztésüket, vagyis a politikai közélet szereplőinek zsarolhatóságának kizárását, múltjuk megnyugtató tisztázását.
Demszky Gábor és Hack Péter közvetlenül a rendszerváltozás után beterjesztett egy hasonló jellegű törvényjavaslatot az Országgyűlés elé, ám egyik kormány sem tartotta fontosnak eddig annak támogatását – reagált lapunk megkeresésére Czuk Dorottya, a Városháza sajtófőnöke, Demszky Gábor szavait tolmácsolva. Kérdésünkre csak annyit jegyzett meg, hogy a főpolgármester mindig is fontosnak tartotta az átvilágítási iratok nyilvánosságra hozatalát, s most is ugyanígy vélekedik erről a kérdésről.
– Biztos vagyok benne, hogy a Fidesz–MDF–MKDSZ-frakció támogatja majd a MIÉP kezdeményezését – jelentette ki lapunknak Deák András, a képviselőcsoport helyettes vezetője, hozzátéve: a kereszténydemokraták két kézzel szavazzák meg az előterjesztést. Deák András elmondta: szerinte a minél szélesebb körű átvilágítás a kívánatos, tehát akire lehetséges, arra ki kell terjeszteni az ügynöktörvény hatályát. A frakcióvezető-helyettesnek egyébként a német példa a legszimpatikusabb. Ott ugyanis a kommunista rezsim besúgóinak jelentéseit bárki szabadon megnézheti. – Nekünk is szembe kellene néznünk a múltunkkal – tette hozzá Deák András.
Bőhm András, az SZDSZ frakcióvezetője azt közölte: egyetért a minél szélesebb körű átvilágítással, a MIÉP által javasolt felterjesztési jogot azonban nem fogja megszavazni. Hozzátette: tudomása szerint a polgármesterek átvilágítását tartalmazza az a javaslat, amelyet az MSZP és az SZDSZ nyújtott be a parlament elé.
Gy. Német Erzsébetet, az MSZP fővárosi frakcióvezetőjét lapzártáig többször is kerestük, ám addig nem jelzett vissza.
Orbán Viktor Varga Mihályt jelölte a jegybank élére