MIÉP: javaslat a fővárosi képviselők átvilágítására

A főpolgármesterre, a Fővárosi Közgyűlés tagjaira, illetve a budapesti polgármesterek körére is kiterjesztetné az új átvilágítási törvény hatályát a fővárosi MIÉP-frakció. Értesüléseink szerint azonban az ehhez szükséges felterjesztést nem támogatja a fővárosi baloldali többség.

2002. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdeményezi az átvilágítási törvény hatályának kiterjesztését a közgyűlés MIÉP-frakciója – tudta meg lapunk. A jogszabály így a főpolgármesterre, a fővárosi képviselőkre és a huszonhárom budapesti kerület polgármestereire is vonatkozna. Az ellenzéki képviselőcsoport szerint a D–209-es fedőnevű Medgyessy Péter miniszterelnök múltjával kapcsolatos viták ismételten igazolták, hogy végre szembe kell nézni a politikai közélet szereplőinek előéletével. Bánovics Tamás, a MIÉP fővárosi képviselője lapunknak elmondta: – Azt szeretnék elérni, hogy a Fővárosi Közgyűlés – felterjesztési jogával élve – javasolja a kormánynak, hogy az új átvilágítási törvény terjedjen ki a Magyar Köztársaság második legfontosabb, szabadon választott közjogi tényezőjére, a fővárosi közgyűlésre is. A politikus reményét fejezte ki, hogy a városvezető MSZP–
SZDSZ-koalíció nemcsak az Országgyűlésben akar végérvényesen leszámolni a múlt sötét árnyaival, hanem Budapesten is.
Bánovics Tamás megjegyezte, hogy 1999-ben már volt egy hasonló javaslatuk, amikor is azt szorgalmazták, hogy a főpolgármester, illetve a megválasztott képviselők kezdeményezzék saját átvilágításukat a Történeti Hivatalnál.
Ezt akkor a koalíciós többség leszavazta, csak a MIÉP és a Fidesz támogatta. Javaslatuk esetleges elutasítását most is – mint ahogy korábban – úgy fogják értékelni, hogy a nemmel szavazók az ügynöktörvény által érintettek – tette hozzá Bánovics Tamás. A MIÉP-frakció bízik abban, hogy a közgyűlés ma napirendre veszi és támogatja előterjesztésüket, vagyis a politikai közélet szereplőinek zsarolhatóságának kizárását, múltjuk megnyugtató tisztázását.
Demszky Gábor és Hack Péter közvetlenül a rendszerváltozás után beterjesztett egy hasonló jellegű törvényjavaslatot az Országgyűlés elé, ám egyik kormány sem tartotta fontosnak eddig annak támogatását – reagált lapunk megkeresésére Czuk Dorottya, a Városháza sajtófőnöke, Demszky Gábor szavait tolmácsolva. Kérdésünkre csak annyit jegyzett meg, hogy a főpolgármester mindig is fontosnak tartotta az átvilágítási iratok nyilvánosságra hozatalát, s most is ugyanígy vélekedik erről a kérdésről.
– Biztos vagyok benne, hogy a Fidesz–MDF–MKDSZ-frakció támogatja majd a MIÉP kezdeményezését – jelentette ki lapunknak Deák András, a képviselőcsoport helyettes vezetője, hozzátéve: a kereszténydemokraták két kézzel szavazzák meg az előterjesztést. Deák András elmondta: szerinte a minél szélesebb körű átvilágítás a kívánatos, tehát akire lehetséges, arra ki kell terjeszteni az ügynöktörvény hatályát. A frakcióvezető-helyettesnek egyébként a német példa a legszimpatikusabb. Ott ugyanis a kommunista rezsim besúgóinak jelentéseit bárki szabadon megnézheti. – Nekünk is szembe kellene néznünk a múltunkkal – tette hozzá Deák András.
Bőhm András, az SZDSZ frakcióvezetője azt közölte: egyetért a minél szélesebb körű átvilágítással, a MIÉP által javasolt felterjesztési jogot azonban nem fogja megszavazni. Hozzátette: tudomása szerint a polgármesterek átvilágítását tartalmazza az a javaslat, amelyet az MSZP és az SZDSZ nyújtott be a parlament elé.
Gy. Német Erzsébetet, az MSZP fővárosi frakcióvezetőjét lapzártáig többször is kerestük, ám addig nem jelzett vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.