Polgárok szolgálata pártok felett

Nem lehet egyenlőségjelet tenni a parlamenti, illetve az önkormányzati választások közé – nyilatkozta Tarlós István, Óbuda–Békásmegyer első embere, aki jó szívvel lépett vissza a főpolgármester-jelöltségtől Schmitt Pál javára. A kerületében negyedszerre is újrainduló polgármester önkormányzati tevékenységét szolgálatnak tekinti, s ebben pártállás nélkül mindenkire számít.

2002. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban önt több civil szervezet, illetve az MDF is saját főpolgármester-jelöltjeként nevezte meg. Amikor azonban nyilvánosságra került, hogy Schmitt Pál függetlenként, a polgári oldal támogatásával indul az őszi választáson, azonnal visszalépett. A parlamentbe nem került be, marad Óbudán?
– A várospolitika az én igazi terepem, ehhez értek. Tizenkét éve vagyok polgármester. Számomra Óbuda mindig alapvető fontosságú volt és marad. Soha életemben nem éltem másutt, s a kerület minden szegletét úgy ismerem, mint a tenyeremet. Bármilyen pozícióba is kerülnék a jövőben, a bázisom, az otthonom mindig Óbuda marad. A főpolgármesterségre valóban számos civil szervezet jelölt, illetve az MDF budapesti választmánya egyhangúlag támogatott, de például a Fideszben is felvetődött a nevem. A parlamenti választások végeredménye ismert, ám az önkormányzati politika teljesen másról szól. Schmitt Pált régóta ismerem, és nagyon jó véleményem van róla. Úgy éreztem, ha én a meggyőződésemnek és hitemnek megfelelő értékrendet akarok képviselni, akkor most helyesebb egy olyan ember mellé állnom, aki nem politikus. Budapesten Schmitt Pál ismert, rendkívül sikeres személyiség, diplomata, olimpiai bajnok, a NOB alelnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, minden gyerek ismeri. Jó szívvel léptem vissza a javára.
– A Fővárosi Közgyűlésben szerepet vállalna?
– Ez jelenleg bizonytalan, magam sem tudom. Az biztos, hogy Óbudán újraindulok. Azt a munkát, amit itt elkezdtem, mindenképpen szeretném folytatni, továbbra is pártonkívüliként. Jelölőszervezetem egy óbudai civil szervezet lesz, azonban valamennyi polgári párt támogatását élvezem. Így volt ez 1994-ben és 1998-ban is.
– Áprilisban, az első választási forduló után Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével elindult egy folyamat. Óbudán is egyre több polgári kört hoznak létre az emberek, számít a részvételükre, a segítségükre?
– Természetesen. Egyébként a mai szóhasználattal polgári köröket mi már egy évtizede szervezünk Óbudán. A legelsőt éppen én szerveztem meg 1991-ben Rácz Sándorral. Visszatérve a parlamenti választásokra, a budapesti sikertelenségnek két alapvető okát látom. Sajnos, a polgári kormány nem, vagy csak későn vette észre, hogy fővárosi politikája mekkora veszélyt hordoz magában. Sok intézkedés félremagyarázható, politikailag meglovagolható volt. A polgári oldal egyértelműen Budapesten veszítette el a választást. Ebből okulni kell! A másik fő ok, hogy az MSZP hangadói gátlástalan retorikát ütöttek meg ebben a kampányban. Nálunk például a helyi MSZP-elnök az utóbbi időben teljesen elveszítette az önkontrollját. Velem szemben egy pártokra mutogató, mocskolódó kampányt folytatott. Budapesten a negatív kampány szinte mindenütt pozitív eredményt hozott a baloldal számára. Érdemes ezen elgondolkodni, azonban nem lehet egyenlőségjelet tenni az önkormányzati választások és a parlamenti választások közé. Az önkormányzati munkát a jövőben is szolgáltató tevékenységnek tekintem. Remélem, hogy a választási hangulat elmúltával, ahogy csaknem tíz éven át mindig, a képviselők politikai irányultságtól függetlenül a működésre tudnak majd koncentrálni. Pártállásra való tekintet nélkül mindenkire számítunk!
– Térjünk vissza Óbudára! Készített valamilyen számvetést arról, hogy honnan indult 1990-ben a kerület és meddig jutott el?
– Négyévenként kétszer készítek egy részletes beszámolót az óbudaiak számára, amelyet minden családhoz eljuttatunk. Ebben szerepelnek a terveim, az ígéreteim, a tetteim, valamint azok az elképzelések is, amelyeket nem sikerült megvalósítani. Most is erre készülök. A szocialisták már megkezdték újabb lejárató kampányukat. Én viszont arról fogok beszélni, hogy mi valósult meg eddig Óbudán, és ehhez mennyi közöm volt, és mik a jövőbeni terveim, mert számos elképzelésem van még. Három éve a közép-magyarországi régió alelnöke vagyok, kezdeményezésemre került be a társasházak és a szövetkezetek támogatása a regionális pályázatok közé. A békásmegyeri Csobánka tér felújítására csaknem 100 millió forintot „szereztem”, Óbuda-Újlak fejlesztésére a hetekben nyolcmillió forintot csikartam ki. Harcoltam a szakminisztériumokban, hogy megkapjuk a kerületben minimálisan szükséges 2,1 milliárd forint út- és közműépítési támogatást. Ennek két hónap múlva már láthatók lesznek az első eredményei. A közelmúlt sikerei közé sorolhatók még az olyan régi városmagok felújítása, mint a Péter-Pál- templom vagy a Szentlélek tér környéke. Nemrég beindult a Békás-busz, kizárólag a kerületi önkormányzat fenntartásában. Támogattuk a csillaghegyi strand téli üzemelését, elértük a Bécsi úti főgyűjtőcsatorna megépíttetését. A Máltai Szeretetszolgálattal közösen öt védett, kiválóan felszerelt játszóteret alakítottunk ki a III. kerületben. Az utolsó kettőt már kizárólag óbudai önkormányzati forrásból építettük fel. Végül, de nem utolsósorban egy évtizede tart a nyugdíjasokat támogató akciók sora.
– Az előző két ciklustól eltérően az elmúlt négy évben több gazdasági ügyről, visszaélésről, sőt bűncselekményről is lehetett hallani az önkormányzat háza táján. Fellép-e a visszásságok ellen?
– Évek óta egyfolytában küzdök ez ellen. Helytelennek tartom, hogy a gazdasági bizottságban vagyonértékesítési ügyekben külső szakértők szavaznak. Ki kell mondani azt is: jogsértő a kerületi közbeszerzések gyakorlata. A jegyzővel együtt már több mint egy éve jeleztük: a közbeszerzési törvényben foglaltakkal ellentétesen a döntési jogosítványokat bizottsági hatáskörbe utalták. A baloldali többség helyi rendeletben szabályozva szétválasztotta a hatáskört és a felelősséget. A döntési jogosítvány a bizottságé, míg a felelősség az alpolgármesteré. Már fordultunk a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz, az Állami Számvevőszékhez (ÁSZ) is. A törvényességet ellenőrző szervezetek hiába szólították fel a testületet, hogy ezt a konstrukciót szüntessék meg, a szocialisták ezt rendre megakadályozzák. Sőt, kerületi elnökük még azt is kijelentette, hogy ők nem fogadják el az ÁSZ illetékességét ebben a kérdésben. Ami a bűncselekményt illeti, ez egyelőre csak gyanú, de tény: az MSZP-frakció több tagját is letartóztatták a jelenlegi ciklus alatt.
– Milyen az önkormányzat anyagi helyzete?
– Ebbe lehetetlen belekötni. Óbuda pénzügyi helyzete jelenleg a legjobbak között van. Csaknem egymilliárd forint tartalékkal zártuk az elmúlt évet. Ugyanakkor a nagytelepülések önkormányzatainak működése hosszú távon mindenképp veszélyben van. Ha üzemszerűen folytatódik az önkormányzatok saját vagyonának hasznosítása, ha úgy tetszik, felélése, akkor Budapesten előbb-utóbb komoly feszültségek keletkeznek. A főváros – az Alkotmánybíróság döntése ellenére – ma is önkényesen osztja a pénzeket. Amenynyiben a parlament nem alkotja meg a forrásmegosztási törvényt, akkor baj lesz.
– Más vizekre evezve, az idén is lesz Sziget Fesztivál. Megismétlődhet-e a tavalyi – úgynevezett homoszexuális rendezvények kapcsán kipattant – botrány? A kereskedelmi tévék, a balliberális médiumok évről évre azt harsogják, hogy az óbudai polgármester meg akarja akadályozni a fiatalok szórakozását.
– Hadd fogalmazzak egyenesen: mindez rosszindulatú hazudozás. Ezt alátámasztja Müller Péter (Sziámi) írásos nyilatkozata 1998-ból. Eszerint a fiatalok szórakozási lehetőségét az óbudai polgármester nem akadályozza, sőt ha viták árán is, de segíti azt. Ami az úgynevezett homoszexuális-sátor ügyében tavaly történt, arra különösebben nem akarok szót vesztegetni. Engem nem érdekel, ki mit csinál, az ő dolga, én egyet nem akartam: annak a mentalitásnak a propagandáját. Sajnálatos, hogy átpolitizálták és kiforgatták a szavaimat, de még a gondolataimat is. A vezető politikusok közül jó néhányan gyáván és kétértelműen viselkedtek. Mást mondtak négyszemközt, és mást nyilatkoztak. Tulajdonképpen egy hölgy, Dávid Ibolya volt az egyetlen, aki – szavaimat pontosan megértve – kiállt mellettem, és ezért én mindig nagyon nagy szeretettel fogok rá gondolni. Az idén is – akárcsak tavaly – egyeztettem a szervezőkkel, s egy emlékeztető is készült. Ebben szerepel, hogy tudomást szereztem a szervezőktől arról, miszerint a főváros három évre ingyen odaadta a területet a rendezvényre. A szervezők akceptálták a hanghatásokra, a tisztaságra és a biztonságra vonatkozó kéréseimet. Biztos vagyok benne, hogy ez évben is, ahogy eddig mindig, rendezni tudjuk a problémákat. Azért pedig, hogy a szigeten milyen programok lesznek, milyen tartalommal, valakinek lelkiismereti felelősséget kell viselnie. Ez hivatalból nem én vagyok, hanem a főváros mint tulajdonos. A műsorok tartalmáért Demszky Gábor főpolgármester tartozik erkölcsi felelősséggel.
– Lehet-e a Sziget ellenpontjaként tekinteni az Óbudai Nyár elnevezésű kulturális rendezvénysorozatot?
– Az Óbudai Nyár és az első kerületi könyvhét nem ellenpontja a Sziget Fesztiválnak. Ezek kizárólag kerületi rendezvények, míg a szigeti rendezvényhez Óbudának tulajdonképpen semmi köze nincs. A televíziózás, az internetezés világában rendkívül fontos, hogy a könyv varázsa megmaradjon. Az olvasás egy különleges élmény, amelynek az érzetét jó, ha átörökítjük a jövő nemzedékeire is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.