Problémák özöne a fővárosban

A budapesti ellátási egyenlőtlenségekről készíttetett tanulmányt a fővárosi önkormányzat. A lapunk birtokába került jelentés mindenfajta kommentálás, értékelés nélkül közöl adatokat a főváros életminőségi mutatóiról huszonhárom kerületre lebontva. A problémák sorrendjét illetően előkelő helyen áll a köztisztaság állapota és a budapesti tömegközlekedés.

2002. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint kilencezer budapesti lakos válaszát dolgozta fel kérdéskörönként a tanulmányt készítő külsős cég. A tanulmány szerint Budapest huszonhárom kerületében a leggyakrabban előforduló problémák közül a megkérdezettek többsége első helyre sorolja a köztisztaság hiányát, a közutak rossz minőségét és a közlekedéssel kapcsolatos egyéb nehézségeket. A budapestieket ezenkívül igen aggasztja a parkolók hiánya és a rossz minőségű épületek. Az infrastrukturális ellátottságot nézve magas az elégedetlen polgárok aránya a fővárosban. A tanulmányból kiderül, hogy a megkérdezettek döntő többsége rendszeresen igénybe veszi a tömegközlekedési eszközöket. Ez utóbbiról főképp a külső kerületekben élőknek van negatív véleményük, ezen belül is a járatok sűrűségét kifogásolják leginkább, továbbá a szennyvízelvezetés megoldatlanságát, míg a belső városrészekben inkább az épületek állaga és a szemetes környék, valamint a közbiztonság helyzete aggasztja a polgárokat. Érdekesség, hogy a VIII. kerületben – egyedüliként – a problémaköröknél a rangsorban harmadik helyen szerepel a nemzetiségek, romák kitétel.
A tanulmány behatóan foglalkozott a főváros demográfiai helyzetének megoszlásával is, amelyből kitűnik, az I. kerületben él a legtöbb időskorú, de arányaiban sok a nyugdíjas a XI., a XII., a II. és a XIV. kerületben. A legtöbb főiskolai vagy egyetemi diplomás az I. kerületben él, a városrész felnőtt lakosságának 46 százaléka; hasonlóan jó a helyzet a II. kerületben is. Az iskolai végzettséget nézve Kőbányán a legrosszabb a helyzet, ahol rendkívül magas (26 százalékos) a befejezetlen alapfokú végzettségűek aránya, és keveseknek van diplomájuk.
Az alapfokú és érettségit adó oktatási intézmények színvonaláról megoszlik a polgárok véleménye, mindenesetre kitűnik, hogy több kerületben lesújtó a vélemény. Arra a kérdésre, hogy ezek az intézmények felkészítik-e a fiatalokat a továbbtanulásra, több kerületben nagyon negatívan nyilatkoztak, mint például a XVII. és a XXIII. kerületben. Az egészségügyi ellátással kapcsolatban problémát jelent a háziorvosi rendelőkben a hosszú várakozási idő, ám a szakellátás színvonalával sincs megelégedve a fővárosi lakosok harminc százaléka.
A tanulmánnyal eddig a Városházán egyedül a pénzügyi bizottság foglalkozott, amelynek fideszes tagjai felvetették, hogy a jelentést készítő cég egészítse ki azt egy szöveges elemzéssel is. Ezt a felvetést a szocialisták nem tartották indokoltnak. Perlaki Jenő, a Fidesz–MDF–MKDSZ-frakció helyettes vezetője szerint a tanulmányból is kitűnik, hogy a budapesti tömegközlekedési hálózat járatai nem működnek harmonikusan, ami többek között a BKV piacorientáltság nélküli helyzetéből is adódik. A járóbeteg-ellátás színvonalát feltétlenül emelni kell, a középiskolai oktatáséhoz hasonlóan. Az önkormányzati feladatok és ágazatok működése nincs megfelelően ellenőrizve, amit szintén pótolnia kell az új városvezetésnek – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.