Holnap lesz egy hete, hogy Demszky Gábor azon a véres csütörtöki napon megjelent az Erzsébet hídon s mélyen elítélte az ott tüntető magyar állampolgárok politikai akcióját. No persze, a főpolgármester amennyire gyűlöli a véleményével ellenkező állásponton lévőket, legalább annyira népszerűtlen a város élére mást kívánók körében. El is tűnt hamar a hídról, nem úgy, mint a taxisblokád idején. Ezt követően csak a Városháza békés épületében szónokolt a sajtó képviselőinek. Kijelentette: reméli, hogy fizetni fognak a károkozók, miközben ő – ahogy eddig is – mindent megtesz a rend helyreállítása érdekében. És láss csodát: a BKV hírül adta, hogy kártérítési pert fontolgat a tüntetők ellen, holott még azt sem tudni, hogy valóban keletkezett-e kára a közlekedési társaságnak. A részvénytársaság vezérigazgatója szerint viszont – akárcsak az Ausztria Lottón – minden lehetséges. Annak nem nézett utána, hogy az 1990-es országbénító akció után kért-e a BKV vagy más közlekedési társaság kártérítést, mondván, akkor nem ő volt a vezető.
Aki nem emlékezne: az akkori út- és hídlezárások okozta „országleállás” szintén csütörtökön kezdődött s vasárnapig eltartott. Az akkori károk mértékéhez valószínűleg a mostani zavar még tizedannyira sem mérhető. És ez az, amivel félrevezetik a „közvéleményt” a balliberális politikusok és az ő nézeteiket szolgalelkűen szajkózó médiumok. Az Erzsébet híd elejének lezárása ugyanis nem okozott nagyobb dugót, mint bármelyik nagyobb útfelújítás. Néhány hete éppen a főpolgármester osztatott meleg ásványvizet az útrekonstrukciók miatt csávába került autósok között. A város lakói már-már immunissá váltak a katasztrofális közlekedési viszonyokkal szemben. A magát szabadnak és demokratának képzelő városvezető azonban alibinek használja az MSZP–SZDSZ kormányzat okozta botrányok ellen egyre elemibb erővel feltörő polgári akciókat, hogy elterelje a figyelmet a főváros valós problémáiról – s egy csapással két legyet ütve – politikai ellenfeleit is lejárathassa.
Demszky Gábor azonban azt is is mondta: rendnek kell lennie. Érdekes, néhány hónappal ezelőtt az akkor még polgári kormányzat minősíttetett rendpártinak, szélsőjobboldalinak s nem egyszer fasisztának. A Fidesz egyik szlogenje volt: „Szabadság és rend”. Az elmúlt négy év valós tapasztalatait bizony szembe lehet állítani a főpolgármester által tizenkét éve hirdetett – ám meg nem valósított renddel, akár az aluljárókban, a főútvonalakon vagy a mellékutcákban. Egy higgadt elemzés kideríthetné, hogy nem létező alibit felesleges keresni.
Orbán Viktor: Kezdünk