A magzat nem lehet kereskedés tárgya

Átláthatatlan jogszabályi dzsungellé vált hazánkban az örökbefogadás, ami egyfelől az 1997. évi család-, gyermek- és ifjúságvédelmi törvény hiányosságaira, másrészt az ENSZ gyermeki jogi nyilatkozata ajánlásainak figyelmen kívül hagyására vezethető vissza – állítja Orbán István, a Magyar Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szövetség (Magyisz) elnöke. – A gyermek vagy a magzat nem válhat szabad prédává, a genetikusnak pedig kiváltképpen nem dolga, hogy közvetítést vállaljon, és vélt vagy valós igényt elégítsen ki – figyelmeztet a gyermekvédelmi szakember.

2002. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendet vág az örökbefogadás dzsungelében a Czeizel-ügyben hozott elsőfokú ítélet. Intő példának tartom a nem jogerős ítéletet, és nem tudom elfogadni Czeizel professzor azon érvelését, hogy idehaza ne lett volna igény az örökbevételre – mondta lapunknak Orbán István. Hozzáfűzte: az elhibázott törvényi szabályozásnak is betudható, hogy az utóbbi években nemegyszer már a szülészeten eldől a gyermek sorsa. „Kinézik maguknak” a megszületendő gyermeket, és polgári értelemben vett ügylettel eldöntik, hogy kinek a javára mondjon le az újszülöttről a vér szerinti anya. A genetikusnak – vagy a szülészorvosnak – nem dolga az örökbefogadás közvetítésébe beleavatkozni – figyelmeztet Orbán István. Kifejtette: az ENSZ gyermeki jogi nyilatkozata is kellő szakmai és jogi támpontot ad az örökbefogadás lehetőségeinek mérlegeléséhez. Kritikus esetben elsősorban a családot kell gondozni, másodsorban – ha a vér szerinti anya lemond a gyermekéről – nevelőszülőhöz, harmadsorban gyermek- vagy lakásotthonba kell adni a gyermeket. A végső eset lehet a hazai, és csak a legvégső a külföldre történő örökbeadás.
Egyébként nem csak a gyermek részére kérhető védelem, a veszélyeztetett környezetben élő anya is kérhet magzatgondnokot – tudtuk meg Orbán Istvántól. Elmondta: január elsejétől úgyszólván bárki vállalkozhat örökbefogadási közvetítésre, amiért természetesen költségeket lehet felszámolni. Állítja: az 1997-es törvény „szétverte” a korábbi, botrányok nélküli gyakorlatot, akadozik a terhesgondozótól, illetve a védőnői hálózattól induló és a szülőszobán keresztül a gyámhivatalig vezető „jelzőrendszer”. – A gyermekvédelmi szövetség úgy látja: a Terry Black- és a Czeizel-ügy is maradandó szégyenfoltot hagyott a szakmán. A Magyisz a közelmúltban egy 22 pontos törvénymódosítási beadvánnyal fordult Csehák Judit miniszterhez és a kormány elnökéhez, amelyben azt (is) kérik: tekintsék feladatuknak az örökbefogadás jogszabályi káoszának megszüntetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.