Háborgó balatoni utaztatók

Nem akarnak banki pénzváltó ügynökök lenni a Balaton déli partjának utazási irodái, noha a hónap elejétől ők is csak így jogosultak valuta forgalmazására. A somogyiak szövetségének elnökét felháborította a szigorú és költséges biztonsági intézkedésekhez kötött új pénzváltási rendszer.

2002. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országszerte csak banki ügynökként válthatnak valutát július 1-jétől az utazási irodák (és minden egyéb pénzváltó), márpedig ez az irodák biztonsági berendezésének költséges kiépítésével jár. A videokamera beszerelése egy átlagos kiszolgálóhelyiségben például ötszázezer forintos teher. A banki költségek is megterhelik az irodákat (amelyek közül, mint emlékezetes, a kft.-vé alakulóknak nemrég egymillióról ötmillió forintra kellett emelniük a törzstőkéjüket is).
Az új rendelkezés banki érdeket szolgál, s emiatt százával csukhatnak be az utazási irodák, hiszen a szolgáltatásukhoz szervesen hozzá tartozó pénzváltás többletköltségeit a valutaváltási jog megszerzéséért nem tudják vállalni – mondta lapunknak Csehlán Sándor, a Balaton déli partjának tizenöt utazási irodáját összefogó Somogy Megyei Utazási Irodák Szövetségének elnöke, aki öt balatoni utazási irodája közül hármat már be is zárt. Hozzáfűzte: jelentős bevételtől esik el az az iroda, amelyik nem szerez váltási jogot. A valutaváltás új szabályozása így szerinte a legkevésbé sem szolgálja az idegenforgalmi kisvállalkozók sokszor deklarált támogatását.
A pénzváltók visszaszorulásának jele lehet, hogy a nagy forgalmú balatoni üdülőhelyeken – főként a szupermarketek és az utazási irodák környékén – máris feltűntek az illegális pénzváltók, akik a forint konvertibilis valutává válásakor elveszítették a jól jövedelmező mellékállásukat. Most eurót váltanak forintra, noha ők is tudják, hogy a külföldi turista a boltban, a szállodában, a vendéglőben is fizethet közös valutával.
Július elejéig a korábbi 597 pénzváltó közül 206 banki ügynöki engedélyét hagyta jóvá a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) – közölte a hatóság. Ötven valutaváltó viszszaadta engedélyét, 310 társasággal pedig a felügyelet határozatban közölte: nem folytathatják tevékenységüket. A többiek kérelmének elbírálása július elején még folyamatban volt. A pénzváltók hét hitelintézet (Erste, Inter-Európa, K&H, Postabank, Volksbank és a Rajkai Takarékszövetkezet) ügynökei lettek. A PSZÁF nyomatékosította: a mostani módosítás a pénzmosás elleni intézkedések részeként történt. Külön szabály rendelkezik arról is, hogy háromszázezer forint feletti tranzakcióknál a pénzváltóknak azonosítani kell az ügyfeleket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.