Tizenkét jó évet a fővárosiaknak!

A főváros legalább annyira a polgári összefogásé, mint a baloldalé, s nem fogadható el az az állítás sem, hogy a panelházakban élők mind szocialista szavazók – nyilatkozta lapunknak Deutsch Tamás országgyűlési képviselő, a Fidesz-Magyar Polgári Párt budapesti választmányának elnöke, aki bízik abban, hogy a polgári összefogás a főváros jelenlegi vezetésének teljesítményével szemben tizenkét jó évet tud biztosítani azt itt élők számára. Szerinte ennek záloga lehet a népszerű, komoly hazai és nemzetközi tapasztalattal, jó programmal rendelkező független főpolgármester-jelölt, Schmitt Pál sikere.

2002. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten a napokban született meg az egyezség a Fidesz és az MDF között. Pártja fővárosi szervezetének elnökeként mit vár a megállapodástól az önkormányzati választásokon, különös tekintettel arra, hogy áprilisban harminckét választókerületből csupán négyben győzött polgári jelölt?
– Tavasszal rosszul szerepeltünk a választáson, azonban a helyes, pontos helyzetértékelés kedvéért hadd mondjam el, hogy a listás eredmények más képet mutatnak. Áprilisban, a területi listára leadott szavazatok alapján a szocialisták támogatottsága 44 százalék, a Fideszé pedig 31 százalék volt. Az MSZP és a polgári összefogás fővárosi támogatottságát illetően tehát nem a 28:4, hanem a 4:3-as arány a helyes kiindulópont.
– A múlt pénteken aláírt megállapodás megerősítette a polgári összefogást Budapesten, de a főváros határain túl is. A Fidesz és az MDF egyezsége az MKDSZ-szel, a Fidelitasszal, a Kisgazda Polgári Egyesülettel, a Lungo Drommal létrejött és az Ifjúsági Demokrata Fórummal kibővült polgári összefogást jelenti.
– Mi örömmel tettünk eleget annak a nagyon világos elvárásnak, amit a választóink megfogalmaznak: együttműködés, összefogás, az erők egyesítése. Ugyanakkor, mint azt az aláírási ceremónián is elmondtam, a tizenkettőre szokták azt mondani, hogy egy tucat, ez a tizenkét év a fővárosban a tucatnyi pangás időszaka volt. Ennek véget kell vetni, hogy Budapest képes legyen felvenni azt a ritmust, amely ma jellemzi az országot fejlődésben, gyarapodásban és előrelépésben egyaránt. Fő célunk, hogy tizenkét jó év jöjjön a fővárosban, minden itt élő embernek, minden családnak.
– Számos elemzés szerint a Fidesz Budapesten vesztette el az országgyűlési választást. Ahogy hallom, mindezért többen – még saját pártján belül is – önt teszik felelőssé. Nem tekinti-e kudarcnak, hogy Pokorni Zoltán, lemondását követően önt nevezte meg lehetséges utódjaként a parlamenti frakcióvezetői poszton, ám a végső döntéskor már szóba sem került a neve.
– Lehet, hogy a Fidesz Budapesten elvesztette a választást, de nem vagy nem csak a fővárosi Fidesz-szervezet vesztette el a választást. Mi az áprilisi két forduló, az azt megelőző fél év, illetve a négyéves parlamenti-önkormányzati ciklus igen alapos, önkritikus értékelését elvégeztük, ezt az időszakot lezártuk. Tanultunk a tavaszi tapasztalatokból. A Fidesznek új budapesti szervezete van. Egy teljesen új szemléletű, mentalitású szervezet, amelybe nagyon sokan léptek be az utóbbi hónapokban.
– Októberre sok új jelölttel „állunk elő”. Budapest huszonhárom kerülete közül jelenleg tizenegy élén áll a polgári erők által támogatott polgármester. Ők valamenynyien újraindulnak, ám a többi tizenkettőben nem egy helyen új, s esélyes jelölt indul majd.
– Visszakanyarodva a hibáinkhoz, az elmúlt tizenkét évben sajnos elfogadtuk azt az állítást, hogy Budapest „nem a miénk”. Ugyanez volt jellemző a nagypolitikára, amíg a polgári pártok elfogadták, hogy a szociálpolitika, a szociális gondoskodás az nem az ő témájuk.
– Budapest legalább annyira a miénk, legalább annyira közünk van hozzá, legalább annyira hozzá tudunk járulni programban, jelöltben, értékben, hagyományban Budapest XXI. századi fejlődéséhez, mint a baloldali-balközép politikai erők, jelöltek, polgármesterjelöltek. Budapesten legalább ugyanannyi helyünk van. Szerintem ez már megmutatkozik a 2002-es önkormányzati választáson.
– A rossz választási szerepléssel kapcsolatban külön-külön és mindannyiunknak együtt kell vállalni a felelősséget. Éppen ezért a budapesti választmány ülésén magam javasoltam, hogy a választási szereplést elemző beszámolónk elfogadását bizalmi szavazásnak tekintsük. A választmány tagjai, akárcsak a kongresszus az országos elnökség beszámolójakor, teljes támogatásukról biztosították a fővárosi vezetést.
– Ami a parlamenti frakcióvezetőséget illeti, jólesett, hogy Pokorni Zoltán jelezte: azt gondolja, hogy én legyek a frakcióvezető. Ugyanakkor neki, majd később Orbán Viktornak – aki országos listavezetőként a frakcióvezető-jelölési joggal bíró személy – is elmondtam: az elkövetkezendő hónapok a fővárosi kampány előkészítésével, irányításával telnek, tehát nem tudom vállalni, hogy én legyek a parlamenti frakció vezetője. Mindkét feladat teljes embert kíván, ezért úgy gondolom: nekem az elsőrendű feladatom, hogy budapesti elnökként segítsem a Fideszt.
– A Fővárosi Közgyűlésnek tagja leszek, ott is lehet további feladatom. A polgári összefogás közös listájának a vezetője Katona Kálmán, aki vállalta azt a munkát, hogy aktívan bekapcsolódjon a Fidesz fővárosi működésébe a maga politikai, szakmai tapasztalataival. Bár a választmány korábban úgy döntött, hogy vezessem a listát, én mégis Katona Kálmánt kértem fel erre a feladatra. Úgy érzem, az ő szakmai hozzáértése, tudása sokat segít mind a választási kampányidőszakban, mind az azt követő munkában. Ezt a javaslatomat a budapesti szervezet is elfogadta.
– Schmitt Pál független főpolgármester-jelöltként indul, és támogatja sok civil szervezet is. Milyennek ítéli meg annak az esélyét, hogy váltás lesz Budapest élén?
– Schmitt Pál független főpolgármester-jelölt, aki saját szabad döntése alapján Fidesztől és más pártoktól teljesen függetlenül döntött úgy, hogy elindul a főpolgármester-választáson. Ezzel teremtődött meg annak a lehetősége, hogy a polgári összefogás valamennyi résztvevője támogassa őt. Ha Schmitt Pál nem indul független főpolgármester-jelöltként, akkor biztos, hogy saját közös jelöltet indítunk. Az is biztos, hogy nem Schmitt Pál lett volna a jelölt, mert tudjuk jól, hogy ő nem fogadná el pártok jelölését. Nem titok, korábban mind a baloldal, mind a jobboldal részéről felvetődött már az ő neve, meg is keresték őt mindenfelől, ám a pártok felkérésére nemet mondott. Schmitt Pált személye, népszerűsége, hazai és nemzetközi tapasztalata, programja, támogatottsága abszolút alkalmassá teszi arra, hogy a főváros főpolgármestere legyen. Ez a program, amit ő meghirdetett, a Fidesz által, de szerintem minden budapesti párt által nyugodt szívvel támogatható program.
– A Fidesz nem is vesz részt Schmitt Pál kampányában?
– Nem, ez határozott kérése volt. Kizárólag erkölcsi és politikai természetű támogatást ad a polgári összefogás. Ez azt jelenti, hogy Schmitt Pál kampányában anyagilag sem veszünk részt, sőt az óriásplakátokon sem szerepel majd a pártok neve.
– Budapest jelen helyzetében azt gondolom, hogy a fejlődést, a gyarapodást, az előbbre jutást szolgáló szempontokat kell érvényesíteni. Nem helyes, ha minden pártlogika alapján dől el, s fontos, hogy egy ilyen típusú, egy széles összefogást megvalósítani képes, pártszempontokat, programokat, személyeket integráló vezető kerüljön Budapest élére.
– Sokan mondják, az önkormányzati választás nem ugyanarról szól, mint az országgyűlési választás.
– A fővárosban sajnos nemcsak a választást, a közgyűlés működését is abszolút az országos politika pártlogikája határozza meg. Abszurd, hogy a biciklitartók kérdésétől a P+R-parkolókig, minden pártpolitikai vitává válik. Az önkormányzatiságnak az az ereje, hogy még a nagyvárosok pártjelöltjeikből összeálló testületei is egyfajta lokálpatrióta szempontot érvényesíthetnek döntéseikben. Ez a fővárosban mindeddig lényegében nem létezett. Pártember a főpolgármester és pártkoalíció irányítja a fővárost, és sajnos a fővárosban a többség és a kisebbség viszonya az kormánypárt– ellenzéki viszony.
– Mi lehet a megoldás Budapest gondjaira akár a közlekedés, a parkolás, a városfejlesztés, a tömbrehabilitáció vagy a zöld területek megóvása területén? Milyen szakmai programot kíván megvalósítani a Fidesz?
– A fővárosban egyszerre két korszakot kell lezárnunk. Le kell zárni a fővárosnak az 1950-ben elkezdődött korszakát, amikor az addig közel 60-70 év szerves, egészséges fejlődése után erőszakkal Nagy-Budapestet csináltak. Ez máig ható módon teremtett teljesen új keretet az itt élők számára, vett el nagyon sok értéket, terhelte meg olyan gondokkal, amelyeket a mai napig nem tudott megoldani a főváros. Tulajdonképpen ami a szövetkezetesítés a mezőgazdaságban, államosítás a gazdaságban, az Nagy-Budapest „megcsinálása” 1950-ben. Részben ezt a korszakot kell lezárni, s ezekre a problémákra kell választ adni, részben pedig az elmúlt tizenkét évet. A rendszerváltoztás óta tartó időszakban Budapest – alapproblémáit tekintve – szinte egyetlenegy kérdésre nem tudott választ találni.
– Hasonlítsuk össze az 1990 és 2002 közötti időszakot a közvetlenül azt megelőző tizenkét évvel. Magyarországon 1978 és 1990 között a gazdaság teljesítőképességének folyamatos csökkenését, gyengülését, a gazdasági problémák növekedését tapasztalhattuk, míg Budapest életében viszonylagosan a „bőség korszaka” köszöntött be. Ehhez képest az elmúlt tizenkét évben a fővárosban egy centiméternyi metró sem épült. Ezt annak ellenére mondom, hogy a metróvitában kényszerűségből mi is szereplők lettünk. Ugyanakkor száz kilométerrel rövidebb lett a tömegközlekedési eszközök által befutott úthálózat hossza. 1990-hez képest 100 kilométerrel kevesebbet tesznek meg a trolik, a buszok, a villamosok vagy a HÉV-ek, s összességében hetvenezerrel kevesebb ülőhely van ezeken a tömegközlekedési eszközökön.
– Tovább megyek, több mint 50 játszótér szűnt meg ez idő alatt, s felére csökkent a budapesti parkokban lévő padok száma is. A legmegdöbbentőbb, hogy 25 ezer olyan közterületeken, utak mellett lévő fahely van, amiért a fővárosi önkormányzat felelős, s huszonötezerből nyolcezer üres.
– A főváros másik nagy problémája, a hatalmas lakótelepek sorsa. Politikai elemzések és a tapasztalatok szerint a betonrengetegben van a baloldal bázisa.
– Ne általánosítsunk. Én azt mondom: hogy valaki lakótelepen él, nem jelenti automatikusan, hogy az illető MSZP-szavazó. Ismertek a számok. Most a 2002-es parlamenti választáson Budapesten és nagyvárosokban a lakótelepen lakó választók óriási része szavazott a szocialistákra. Ugyanakkor ne tegyünk senkit felelőssé szavazatáért. Mindenki jól döntött a maga szempontjából.
– Meggyőződésem, hogy a lakótelepen lakó emberek a szó legnemesebb értelmében véve polgári életminőséget szeretnének maguknak. Magától értetődő tehát, hogy a polgári pártok, azok programjai, jelöltjei, gondolatai kapcsolatot kell találjanak az itt élő emberekkel. Budapesten lakótelepek helyett valódi lakóparkokat kell kialakítani. A lakókörnyezet nyújtotta szolgáltatásokon, komforton, életminőségen változtatni kell, lehetőségeket kell teremteni, hogy a lakótelepek lakóparkokká tudjanak válni. Erre vannak a világ tucatnyi pontján példák. Kelet-Berlin igazán szocialista város volt, még rosszabb műszaki állapotúak voltak a berlini lakótelepek, mint a budapestiek. Berlin újraegyesítése óta sikeresen megoldották a lakótelepek átalakítását. És valóban, érdekes módon ez az ott élőknek a politikai szimpátiáján, preferenciáján is változtat. Nem az embereken kell változtatni, hanem az embereknek kell megteremteni a lehetőséget, hogy amit szeretnének változtatni az életükön, meg tudják csinálni.
– Reális ez az elképzelés?
– Nem állítom, hogy három vagy négy év alatt végezni lehet a munkával, de hozzá kell látni. Én hároméves koromtól huszonnégy éves koromig laktam ugyanabban a lakótelepi lakásban. Ott nőttem föl, s mikor megházasodtam, majd’ másfél évig ott éltünk. Az első fiam is abban a lakásba született. Több generáció élt ott, édesanyám, a férje, a feleségem, a gyerekem egy lakótelepi lakásban együtt. Én a lakótelepek ügyét nem a buldózerek problémájának tartom. A lehetőségeket kell megteremteni. Ez közös feladata a fővárosnak, a kerületeknek és az államnak egyaránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.