Rijád két tűz között

2002. 08. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kenyértörés lehetséges az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia között. Amerika ugyanis úgy döntött, gazdaságának működtetéséhez szükséges kőolajmennyiség egy részét ezentúl Nigériából fogja beszerezni, s ezzel újabb lépést tesz a nagy szaúdi olajkutakról való végleges leszakadás felé. Ez pedig azt is jelentheti, hogy Szaúd-Arábia az Egyesült Államok leghűségesebb arab szövetségeséből lator állammá válhat.
Az amerikaiak már most úgy tartják, Rijád és Bagdad között csak az olaj a különbség. Szaúd-Arábia ellen a szeptember 11-i terrorcselekmények óta folyamatos a hangulatkeltés a tengerentúlon. Tudvalevő, hogy az elkövetők közül tizenöten szaúdi állampolgárok voltak, így Amerika számára Szaúd-Arábia átkerült a „szükséges nagyon rossz” kategóriájába. A politikai magazinok kéthetente írnak a sivatagi monarchiáról mint a helyzet kulcsáról. Ám ha Amerika véghez tudja vinni terrorizmusellenes harcának leple alatt a világ gazdasági reformját, az arab világ kulcsa könnyen Bagdadba kerülhet át. Egyes elemzők szerint Irak majdnem ugyanolyan gazdag kőolajban, mint a szaúdiak. A Szaddám Huszein megdöntésére irányuló kísérlet új olajszállítót adna Washingtonnak. Az Amerika-barát vezetés segíthet egy „vegytiszta” arab országból szállítani a tengerentúli gépekhez szükséges üzemanyagot. Szaúd-Arábia pedig – bármilyen nagy is volt a részesedése az olajüzletből – megmarad kietlen sivatagnak, amely kincsét csak ENSZ-megszorításokkal értékesítheti.
Az ilyen amerikai felfogás a rijádi királyi ház különleges helyzetét használja fel munícióként. Való igaz, az al-Szaúd dinasztia tavaly szeptember 11-e óta már nem úgy néz a világ szemébe, mint annak előtte. Fahd király és Abdullah herceg uralkodása világpolitikai szempontból nagyon ingataggá vált, mivel meg kell találnia az arany középutat a Nyugat-barát viselkedés és saját lakosságának néha különösen kemény iszlám gondolkodása között. Rijád úgy döntött, a Prince Sultan légibázist nem használhatják az amerikaiak Irak elleni támadásukhoz. Az itt állomásozó hatezer amerikai katona úgyis régóta problémát okoz az érzékeny lelkű szaúdiaknak. Amerika ugyanis a világ egyetlen országa, amely teljes mellszélességgel kiáll Izrael mellett. Rijád pedig épp az ügyben majdnem teljes konszenzust próbálja meglovagolni. Minthogy Szaúd-Arábia az iszlám világ legszentebb országa, egyedül próbálja az arab országok álláspontját képviselni az izraeli–palesztin viszályban. Szaúd-Arábia így két tűz között van. Ha követi eddigi Nyugat-barát politikáját, saját népe nem bízik többet a királyi házban. Ha viszont ellene szegül az „egyedül üdvözítő” amerikai demokráciának, eleshet attól a támogatástól, amelyet oly sok éven át élvezett a tengerentúlról. Ha így történik, talán egy kicsit többet fogunk tudni a terrorellenes háború céljairól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.