Tömegeket vonz az „ismeretlen” Tisza-tó

A közép-tiszai víztározó rendszer partján húsz évvel ezelőtt alig néhány horgászkalyiba árválkodott. A ma Tisza-tóként ismert tározó melletti tizenhárom településből háromnak sem volt strandja, a helybeliek pedig kinevették azt, aki a balatonihoz hasonló idegenforgalom odacsalogatásáról ábrándozott. Ma a Tisza-tó körüli települések mindegyikének van strandja, virágzik a horgászturizmus és a panziók sem szűkölködnek vendégben.

2002. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dugig megtelt az augusztusi vasárnapokon a tiszafüredi, az abádszalóki és a tiszaderzsi strand, ha nem esett az eső, és délidőben a vendéglátóhelyeken nemigen lehetett asztalt kapni. A strandról is látható tavirózsák, kormoránok és szürke gémek, a langyos és sekély víz mellett valószínűleg a tűrhető árak is hozzájárulnak a tó idegenforgalmi vonzerejéhez. Nem úgy, mint a pázsitnak a legjobb indulattal sem nevezhető kiszáradt gyom, ami csak azért nem zavaró, mert az egymást érő törülközők között alig látszik.
A tekintélyes mennyiségben fogyó olcsó sör korsóját 200-tól 270 forintig mérik, a drágább kategóriába tartozók fél literjének ára pedig 270 és 340 forint között mozog. A kifőzdék kínálata többnyire 30-50 ételből áll, s ezek iránt vegyes kereslet mutatkozik, ám a lángos minden napszakban vitán felül keresett. A „mezítlábas” lángost 140, a fokhagymás, tejfölös, sajtos extrát pedig 230 forintért kínálják. A meglehetősen színes ételkínálat mellett, amiben ott van a friss folyami ponty, amur és busa is, a strandok örök „slágere”, a hekk is megtalálható. E tengeri csemegének kilója 2000 forint, ami nyers állapotban értendő. Ez azt jelenti, hogy egy jól átsütött 15-20 dekás darabért 600-700 forintot fizet a fogyasztó. A strandokon a fagyit választóknak egy gömb hideg élvezet 70 forintba kerül.
A fürdőhelyek közönsége nem tűnik elégedetlennek, nem így a Szolnok Megyei Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség munkatársai. Mint Boieru Ildikó osztályvezető elmondta: folyik a területen az évi rendes idegenforgalmi vizsgálat, minden vendéglátó-ipari intézményt ellenőriznek a tó körül. Már most is látszik, hogy a jelöletlen élelmiszer-alapanyagok „csapdájába” sok eladó belefut. Ilyen szabálytalanság esetén – amikor nem külön zacskóban, adagonként felcímkézve tárolják a húst – minőségvédelmi bírságot szab ki a fogyasztóvédelem, aminek összege húszezertől egymillió forintig terjedhet. Találkozni a kész étel lefagyasztásával is, ami egyértelműen tilos, előfordul, hogy különböző típusú alapanyagokat közös légtérben tárolnak, és igen gyakori, hogy a hideg édességek árusítói nem vezetik a kötelező fagylaltkönyvet és fagylaltforgalmi naplót.
A fogyasztók többnyire a rossz kiszolgálásra vagy az étel hőmérsékletére panaszkodnak, romlott ételről mostanában nem érkezett bejelentés – tudtuk meg az osztályvezetőtől. Akadnak szakszerű bejelentések is, többnyire a konkurenciától. Ha ez kiderül, a vizsgálat lefolytatása a versenyhivatal hatáskörébe kerül át.
A Tisza-tó körül két évtized alatt több száz vendéglátóhely, tucatnyi kikötő és kemping, számos panzió és vurstli települt. A fürdővendégek ellenére az idegenforgalom gerincét mégiscsak a horgászok adják. Ők ugyanis jó „költési hajlandósággal” évi tizenegy hónapos szezont jelentenek a tó köré települt vállalkozásoknak. A bökkenő csak az, hogy az odaszokott horgászok megtartásához hal is kell, ami az elégtelen telepítés, nem megfelelő teleltetés és az orvhalászat miatt egyre kevesebb.
Évek óta világos: a térség fejlesztése csak úgy képzelhető el, ha a halgazdálkodásról és az idegenforgalomról komplexen gondolkodunk – mondja Hegedűs Gábor, a Tisza-tavi Kht. ügyvezető igazgatója. Tizenhárom önkormányzat részvételével ezért hozták létre a társaságot, s ezért szálltak ringbe tavaly a Tisza-tó halászati jogáért. Tavaly novemberben meg is nyerték a pályázatot, ám szerződést csak idén tudtak kötni, a halászati jog érvényesítésére pedig azóta sem kaptak lehetőséget. Az agrártárca ugyanis máig sem jutott dűlőre a tó korábbi hasznosítójával, a Magyar Horgászok Országos Szövetségével, mely 385 millió forint kártalanítást követel a telepítések és elmozdíthatatlan létesítmények ellenértékeként, s ennek kifizetéséről a minisztérium eddig nem intézkedett.
Nem véletlen, hogy a településeket tömörítő társaság ragaszkodik a halászati joghoz. A horgászturizmus ugyanis éves szinten négymilliárd forintot mozgat meg a Tisza-tó térségében, ami a kht. kalkulációi szerint megfelelő hal- és vízgazdálkodással néhány év alatt húszmilliárdra növelhető.
A környék optimális gazdálkodásának alapja a szabályozható szintű víz, aminek ideális állapotáról minden érintett érdekcsoportnak más a véleménye. A Tisza-tóként ismert tározóban évente kétszer cserélődik a víz. Egyszer ősszel, amikor leengedik, hogy elkerüljék a téli jégzajlás és áradás veszélyeit, egyszer pedig tavasszal, amikor magasabb szintre duzzasztják a vizet, hogy megfeleljen az idegenforgalom és a mezőgazdaság igényeinek. A turisztikai lobbi érdeke, hogy minél később engedjék le a tavat és minél hamarabb pótolják vizét, de ne anynyira, hogy a relatíve alacsony szinthez formált kempingeket, kikötőket, strandokat veszélyeztesse. A horgászoknak az optimális halteleltetés szempontjából egy magasabb téli vízállás lenne jó: ez meg egy árhullám esetén lehet veszélyes.
Bancsi István, a Kötivizig laborvezetője rámutatott: az optimális vízszint beállítása mellett a növények is feladják a leckét a tározó fenntartását végző vízügyi igazgatóságnak. A megduzzasztott Tisza ugyanis a tározóban gyakorlatilag áll, így, ha az ember nem avatkozna közbe, akár a tó kilencven százalékát is ellephetné a hínár. A növényzetet ezért vegyszerrel és vágógépekkel egyaránt irtják. Idén nyáron a nyílt víz és a hínár aránya 60-40 százalék az előbbi javára, ám az optimális mérték a 70-30 százalék lenne. Ennek beállítására a mostani szezonban már biztosan nem kerül sor, mert a növények már termést hoztak s hiába vágnák, a magok jövőre úgyis kikelnek – állította a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.