Oroszország meghívót kapott az OPEC-csúcsra

Legfelsőbb szinten, azaz az energiaügyi miniszter személyében képviselteti magát Oroszország a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének szeptember 19-én, Oszakában tartandó miniszteri értekezletén – állítja a kuvaiti hírügynökség. Moszkva eddig nem adott határozott választ az OPEC-nek arra, hogy hajlandó-e a szervezettel együttműködni.

Hírösszefoglaló
2002. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtóhírek szerint a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) meghívta Oroszországot is a szervezet szeptember 19-i oszakai miniszteri értekezletére. Moszkva megfigyelői státusban szerepelne az OPEC értekezletén.
Az orosz küldöttség azonban legmagasabb szinten, azaz Juszufov energiaügyi miniszterrel képviseltetné magát – értesült a kuvaiti hírügynökség. Oroszország nem először lenne ott megfigyelőként az OPEC miniszteri értekezletén, de megfigyelőként való részvétele eddig nem volt rendszeres – írta az MTI. A kartell és Oroszország között az idén elvi megállapodás volt érvényben – az előbbi olajtermelésének, utóbbi olajkivitelének mérsékléséről – az idei év közepéig. A megállapodás lejárta óta Oroszország nem korlátozza kivitelét és illetékesei kijelentették, hogy az idén nem is kívánja. Moszkva úgy foglalt állást, hogy az OPEC-cel csak akkor működik majd együtt, ha ezt szükségesnek látja.
A jelenlegi keresleti és kitermelési szint egyensúlyban van, tehát az olajpiac elemzői nem várnak kirívó áremelkedést sem a nyersolaj, sem pedig a termékárak jegyzésében. Az idén enyhe növekedés mutatkozott ugyan keresleti oldalon, de emögött nem állt ott Európa, a mérsékelt keresletnövekedés döntően az Egyesült Államoknak és a Távol-Keletnek, ezen belül is Kínának tulajdonítható.
Jellen pillanatban naponta 76-77 millió barrel kőolajra van szüksége a világnak, amit akkor is képesek piacra dobni a kitermelő és exportáló államok, ha Irak – egy esetleges háborús konfliktus miatt – kénytelen lenne leállítani termelését és kiszállításait. Olajpiaci szakértők szerint egyébként a háborús konfliktus csak abban az esetben okozna nagyon rövid ideig ellátási zavart a piacon, ha egy adott katonai összecsapás helyszíne kitermelő-, rakodó-, vagy szállítóbázis lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.