Sajtóhírek szerint a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) meghívta Oroszországot is a szervezet szeptember 19-i oszakai miniszteri értekezletére. Moszkva megfigyelői státusban szerepelne az OPEC értekezletén.
Az orosz küldöttség azonban legmagasabb szinten, azaz Juszufov energiaügyi miniszterrel képviseltetné magát – értesült a kuvaiti hírügynökség. Oroszország nem először lenne ott megfigyelőként az OPEC miniszteri értekezletén, de megfigyelőként való részvétele eddig nem volt rendszeres – írta az MTI. A kartell és Oroszország között az idén elvi megállapodás volt érvényben – az előbbi olajtermelésének, utóbbi olajkivitelének mérsékléséről – az idei év közepéig. A megállapodás lejárta óta Oroszország nem korlátozza kivitelét és illetékesei kijelentették, hogy az idén nem is kívánja. Moszkva úgy foglalt állást, hogy az OPEC-cel csak akkor működik majd együtt, ha ezt szükségesnek látja.
A jelenlegi keresleti és kitermelési szint egyensúlyban van, tehát az olajpiac elemzői nem várnak kirívó áremelkedést sem a nyersolaj, sem pedig a termékárak jegyzésében. Az idén enyhe növekedés mutatkozott ugyan keresleti oldalon, de emögött nem állt ott Európa, a mérsékelt keresletnövekedés döntően az Egyesült Államoknak és a Távol-Keletnek, ezen belül is Kínának tulajdonítható.
Jellen pillanatban naponta 76-77 millió barrel kőolajra van szüksége a világnak, amit akkor is képesek piacra dobni a kitermelő és exportáló államok, ha Irak – egy esetleges háborús konfliktus miatt – kénytelen lenne leállítani termelését és kiszállításait. Olajpiaci szakértők szerint egyébként a háborús konfliktus csak abban az esetben okozna nagyon rövid ideig ellátási zavart a piacon, ha egy adott katonai összecsapás helyszíne kitermelő-, rakodó-, vagy szállítóbázis lenne.
Országos tilalom lép életbe
