FRANKFURTER ALLGEMEINE
Nyugati hírszerzők szerint az orosz vezetés megakadályozta, hogy a moszkvai színházban túszul ejtett külföldieket a csecsen túszejtők szabadon engedjék. Ennek az volt az oka, hogy nem akarták a bent maradt túszokat kizárólag csak az oroszokra szűkíteni, ugyanis ekkor a moszkvai vezetés nem tudta volna a túszejtőket nemzetközi terroristaként megbélyegezni. A Kreml nem akarta, hogy a drámát a világ pusztán az orosz–csecsen belháború részének tekintse. Ezért az orosz vezetés valójában „falazott”, amikor a csecsenek felajánlották a külföldi túszok szabadon bocsátását. Az eddig elhunyt túszok közt kilenc külföldi van – tájékoztat a vezető német lap.
WASHINGTON TIMES
A tavaly szeptember 11-i terrortámadás után a hírszerzők nem hittek abban, hogy az al-Kaida szervezetnek vannak nukleáris fegyverei. Ez a megítélés most változóban van. A feltételezések szerint az al-Kaidának titkos nukleáris raktára van valahol Afganisztánban. Ennek első jele karácsony táján mutatkozott, amikor 238-as urániumra bukkantak az al-Kaida kandahári bázisa mellett. Amerikai szakértők szerint ez elegendő anyag volt ahhoz, hogy „piszkos” radiológiai bombát készítsenek, amelyben a nukleáris anyagokat hagyományos robbanóanyagokkal keverik. A radioaktív anyagok feketepiaca évek óta virágzik. 2000 márciusában például üzbég vámosok feltartóztattak egy, a pakisztáni Quetta városába tartó teherautót, amely annyi stroncium 90-et szállított, hogy az elegendő lett volna számos „piszkos” bomba elkészítésére. A Kandahárnál megtalált uránium radiológiai fegyver készítéséhez elegendő, de igazi hasadó bomba készítéséhez nem – olvasható az amerikai főváros konzervatív lapjában.
FORWARD
Az izraeli–palesztin konfliktus izraeli szemszögből talán legnagyobb tabujáról, a „két állam” elvetéséről és az egyetlen, nem faji alapon, hanem demokratikus választásokkal létrehozott államról ír az Egyesült Államok zsidó közösségének vezető hetilapja Két állam – talán már túl késő címen. Olyan egyetlen, multietnikus államról van szó, ahol zsidók és palesztinok egymás mellett élnének. Mint ahogyan ez megszokott a világ legtöbb államában. A Palesztin Hatóság közölte a Bush-kormánnyal, hogy esetleg elveti a „két állam” koncepciót és ehelyett egyenlő jogokat és állampolgárságot követel egy kétnemzetiségű államban a palesztinok számára, hogyha Izrael folytatja az illegális zsidó településekkel kapcsolatos tevékenységeit. Az izraeli települések terjeszkedése lehetetlenné teszi egy életképes palesztin állam létrehozatalát, és emiatt megtörténhet, a palesztinok az „egy állam” követelésre állnak át. Ez az oslói békefolyamat végét jelentené. Az ENSZ különleges megbízottja, a norvég Terje Roed-Larsen szintén úgy vélekedett, hogy a települések terjeszkedése és a palesztin terrortámadások akadályát jelentik a két állam létrehozatalának.
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
