Napi sajtószemle

2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Zeit
A magyar lapok tegnapi számaikban az MTI-re támaszkodva lényegében ugyanazon sorokat közölték az irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Kertész Imrének a német liberális hetilapnak adott interjújából, amelyben Kertész egyebek között kijelentette, hogy „Magyarországon nyílt antiszemitizmus uralkodik. Nyíltan nácik, agresszív nacionalisták lépnek fel a médiában… Majdnem olyan undorító (a helyzet), mint a késői harmincas években.” Az interjúban Kertész azt is kijelentette, hogy az ő feladata a liberálisok és nacionalisták között békét teremteni. Az alábbiakban az interjúnak a lapokba nem került apróbb részletei olvashatók:
*
Kertész: „A Nyugat olyan foglyok tábora, akiket megkíméltek. Ezt a tábort meg kell védeni a terroristák, a harmadik világ ellen.” (sic!)
*
Die Zeit: „Ön most egy gazdag ember. Ha akarná, megvehetné a magyar Alföldet is.”
*
Kertész: „A feleségem berobban a berlini boltokba és azt kiabálja, hogy a férjem Nobel-díjas, ide a pezsgőjüket és a kaviárjukat!”
*
Die Zeit: „Vannak még olyan emlékei Auschwitzról – az ottani gyerekről –, ami még nem lett irodalommá?”
*
Kertész: „Én mindent eladok. Épp most írtam meg a Sorstalanság forgatókönyvét, amelyben még elmentettem néhány emléket.”
*
Die Zeit: „Vagyis Berlinben száműzetésben él?”
*
Kertész: „Tulajdonképpen igen. Noha Magyarországon a választások után a dolgok éppen változni látszanak… Repüljön el mélyrepülésben Kelet-Európa fölött… Fentről gyönyörű, de ne próbáljon meg landolni, mert ott élni lehetetlenség.”

Lidovky
Kertész Imre a prágai lapnak adott interjújában rátér Spielberg Schindler listája című filmjére, amelyet gicscsesnek tart. Szerinte a rendező nincs tisztában Auschwitz etikájával. A leggiccsesebb a befejezés, amikor a boldog emberek menetelnek kifelé – mintha ebből a problematikából az ember győztesen kerülne ki, mondja a Nobel-díjas író.

Voice
Egy friss közvélemény-kutatás azzal a meglepő eredménynyel járt, amely szerint tíz megkérdezett amerikai közül négy az Egyesült Államokhoz csatolná Kanadát, olvasható a liberális New York-i hetilapban, amely arról is beszámol, hogy egyetemi hallgatók tiltakoztak Clintonné ellen, amiért Hillary támogatja Bush Irakkal kapcsolatos háborús terveit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.