Die Zeit
A magyar lapok tegnapi számaikban az MTI-re támaszkodva lényegében ugyanazon sorokat közölték az irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Kertész Imrének a német liberális hetilapnak adott interjújából, amelyben Kertész egyebek között kijelentette, hogy „Magyarországon nyílt antiszemitizmus uralkodik. Nyíltan nácik, agresszív nacionalisták lépnek fel a médiában… Majdnem olyan undorító (a helyzet), mint a késői harmincas években.” Az interjúban Kertész azt is kijelentette, hogy az ő feladata a liberálisok és nacionalisták között békét teremteni. Az alábbiakban az interjúnak a lapokba nem került apróbb részletei olvashatók:
*
Kertész: „A Nyugat olyan foglyok tábora, akiket megkíméltek. Ezt a tábort meg kell védeni a terroristák, a harmadik világ ellen.” (sic!)
*
Die Zeit: „Ön most egy gazdag ember. Ha akarná, megvehetné a magyar Alföldet is.”
*
Kertész: „A feleségem berobban a berlini boltokba és azt kiabálja, hogy a férjem Nobel-díjas, ide a pezsgőjüket és a kaviárjukat!”
*
Die Zeit: „Vannak még olyan emlékei Auschwitzról – az ottani gyerekről –, ami még nem lett irodalommá?”
*
Kertész: „Én mindent eladok. Épp most írtam meg a Sorstalanság forgatókönyvét, amelyben még elmentettem néhány emléket.”
*
Die Zeit: „Vagyis Berlinben száműzetésben él?”
*
Kertész: „Tulajdonképpen igen. Noha Magyarországon a választások után a dolgok éppen változni látszanak… Repüljön el mélyrepülésben Kelet-Európa fölött… Fentről gyönyörű, de ne próbáljon meg landolni, mert ott élni lehetetlenség.”
Lidovky
Kertész Imre a prágai lapnak adott interjújában rátér Spielberg Schindler listája című filmjére, amelyet gicscsesnek tart. Szerinte a rendező nincs tisztában Auschwitz etikájával. A leggiccsesebb a befejezés, amikor a boldog emberek menetelnek kifelé – mintha ebből a problematikából az ember győztesen kerülne ki, mondja a Nobel-díjas író.
Voice
Egy friss közvélemény-kutatás azzal a meglepő eredménynyel járt, amely szerint tíz megkérdezett amerikai közül négy az Egyesült Államokhoz csatolná Kanadát, olvasható a liberális New York-i hetilapban, amely arról is beszámol, hogy egyetemi hallgatók tiltakoztak Clintonné ellen, amiért Hillary támogatja Bush Irakkal kapcsolatos háborús terveit.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
