Kutyaviadal szervezői őrizetben

Tiltott kutyaviadal rendezése miatt szombaton 57 embert előállítottak, közülük pedig hat személyt őrizetbe is vettek a rendőrök Kunszálláson. Az összehangolt akciót a reggeli órákban hajtották végre, így hazánkban először sikerült tetten érni harci kutyák küzdelmét és a szervezőket. A viadal lebonyolítói három, az ebek kiképzői két év börtönt kaphatnak.

2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszan tartó nyomozás után szombat reggel sikerült leleplezni egy illegális kutyaviadalt a kunszállási Róna panzió alagsorában – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Kozák Tibor, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság főtanácsosa. Elmondta: az összehangolt akció idején 57 embert előállítottak és kihallgattak. A kilenc gyanúsított közül hatot őrizetbe vettek, hárman szabadlábon védekezhetnek, mivel ők kisebb fajsúlyú bűncselekményeket követtek el. A főtanácsos elmondta: az egyik gyanúsítottnál cannabis-származékra, egy másiknál pedig engedély nélkül tartott kispuska lőszereire bukkantak, így ellenük kábítószerrel, illetve fegyverrel való visszaélés bűntette miatt is folytatnak vizsgálatot.
Kozák Tibor elmondása szerint az éppen harcoló három ebet a dunakeszi kutyavezető-képző iskolába szállították. A kutyák többsége pitbull és staffordshire terrier volt. Azokat a kutyákat, amelyek a viadalban nem vettek részt, nem vihették el a rendőrök, viszont a tiltott kutyafajtának minősülő pitbullok gazdái ellen eljárást folytatnak – fűzte hozzá a főtanácsos.
A Fekete István Országos Állatvédő Egyesület elnöke, Fischl Frigyes, lapunknak elmondta: csodálkozik, hogy pont most lepleztek le egy illegális kutyaviadalt. Nem érti, hogy ha a média munkatársai számos alkalommal be tudtak már mutatni ilyen küzdelmeket, akkor a rendőrség miért nem képes ezeket leleplezni? Fischl Frigyes szerint nemcsak a jogszabályi háttér hiányos, hanem a politikai akarat sincs meg a szigorúbb szabályozásra.
*
A kutyaviadalok rendezése ma már a legtöbb országban tiltott, sőt büntetendő cselekmény, de az állatvédők kénytelenek keserűen megállapítani: a törvény többnyire csak írott malaszt maradt. A halálra szánt, szerencsétlen állatokat nagyon nehéz megvédeni a pénzéhséggel párosuló emberi kegyetlenségtől. A kutyaviadal elképzelhetetlenül sokat hozhat a konyhára a nem ritkán milliós összegű fogadások révén. Olaszországban a maffiának hajt nagy hasznot. A LAV olasz állatvédő egyesület becslései szerint csak tavaly 775 ezer euróval lettek gazdagabbak a harci kutyák halálos párharcából élő bűnözői csoportok. A LAV kimutatta: évente 15 ezer kutyát küldenek az arénába, s közülük minden harmadik elpusztul. Tivoli környékén rábukkantak arra a helyre, ahová azokat a kutyákat temették el tömegesen, amelyek a viadalokban elpusztultak.
Spanyolországból újabban riasztó hírek érkeznek a kutyaviadalok terjedéséről, amelyek a rendezők elképesztő brutalitásáról árulkodnak. Az állatvédők azt tapasztalták, hogy Sevillában, ahol divat a lakótömbi épületek lapos tetőin egymásnak ereszteni az állatokat, a küzdelem vesztesét – még ha túlélte is a szörnyű küzdelmet – minden teketória nélkül a mélybe hajítják, esetleg felakasztják, vagy a kukába dobják.
Az utóbbi években a moszkvai Dinamo-stadion is elhíresült az állatkínzó viadalokról, a több ezer rubelért árusított belépőjegyekről, no meg arról, hogy a gladiátor kutyák élethalálharcukat a hatóságok készséges statisztálása mellett vívják.
Az USA legtöbb államában 1978 óta tiltják a kutyaviadalokat, Kaliforniában 50 ezer dollár pénzbüntetésre is számíthatnak a szervezők. Az illegális viadalok mégis folytatódnak, mert a haszon jóval nagyobb lehet a bírságnál. Az Egyesült Államok más államaiban börtönbüntetésre is lehet ítélni a versenyek szervezőit, a harcra kiképzett ebek gazdáit, sőt a viadalok nézőit is, de az állatvédő szervezetek eddig csak nagyon ritkán tudták elérni, hogy csakugyan rács mögé kerüljenek.

Börtönbüntetésre számíthatnak. Aki tiltott állatviadalt szervez, bűncselekményt követ el, és a Btk. 266/A paragrafusa szerint három év szabadságvesztéssel büntethető – nyilatkozta a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Borbély Zoltán hozzátette: a tiltott harci kutyák (pitbullok) kiképzői és betanítói két év börtönbüntetésre számíthatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.