Szegfű a cukorkán és a gyógyszereken

Óvodásoknak osztogattak MSZP-jelvénnyel díszített cukorkákat az önkormányzati választás előtt, egy rákospalotai gyógyszertárban pedig az orvosságok mellé adott leírásokon szegfűs logó is virított – ezekkel a példákkal illusztrálta a Magyar Nemzetnek Várkonyi Zsolt, a fél éve működő Demokráciaközpont operatív vezetője a szervezet által tapasztalt visszaéléseket. A tavasszal életre hívott intézmény a kampány alatt és után sok ezer hasonló bejelentést fogadott, amelyek döntő többsége baloldali „kampányfogásokról” számolt be.

2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Demokráciaközpontot az áprilisi választások első fordulója után hozta létre a Fidesz, mivel a sok ezer csalásról és viszszaélésről szóló bejelentést a demokráciavonalak már nem tudták fogadni.
Szükség volt egy intézményre, amely képes rendszerezni az információkat – emlékeztetett Várkonyi Zsolt. Az operatív vezető elmondta: második alkalommal Orbán Viktor május 7-i Dísz téri beszédében került reflektorfénybe a központ.
A volt kormányfő arra kérte az alakuló polgári köröket, hogy ide jelentkezzenek be. Feladatuk ekkor az ezerszámra létrejövő szerveződések regisztrálása volt. Az áprilisi gyanús esetek után a központ fontosnak érezte, hogy a polgári körök mellett a hozzájuk forduló választókat is fölkészítse az önkormányzati választásokra, elkerülendő a tavaszihoz hasonló fejleményeket.
Ezért kiadtak egy tizenhárom oldalas gyakorlati útmutatót, amelyben leírták az összes ismert visszaélési lehetőséget. Várkonyi Zsolt hozzátette: a fölkészítés, úgy tűnik, sikeres volt, mivel ezúttal kevesebb csalás és visszaélés történt, mint áprilisban.
Az operatív vezető megemlítette, hogy ősszel a központ számos rendezvény megszervezéséhez nyújtott segítséget Budapesten és vidéken, amelyeken legalább egymillió embert mozgattak meg. A Demokráciaközpont aláírás-gyűjtési akciókat is kezdeményez, és koordinálja a körök tevékenységét. Várkonyi Zsolt fontosnak nevezte, hogy a szocialistákhoz hasonlóan a polgári oldal is létrehozza a maga hátországát. Ebben a munkában sok feladat hárul ránk – fűzte hozzá.
Az önkormányzati választás kampánycsendje alatt közel ezer telefonhívás és félszáz elektronikus levél érkezett az intézménybe különböző visszaélésekről. Ezek egy része szórólapok és propagandaanyagok terjesztéséről, a polgári pártokat képviselők falragaszainak letépéséről számolt be. Az elektronikus és nyomtatott sajtóban is történtek kampánycsendsértések. Olyan megtévesztő szórólapok terjesztéséről van tudomása a Demokráciaközpontnak, amelyeken a polgári körök nevében a szocialista jelölt megválasztására buzdítottak. Várkonyi Zsolt kiemelte: gyomorforgató történetekről is vannak értesüléseik és tárgyi bizonyítékaik. Kőbányán például óvodásoknak osztogattak cukorkákat, amelyeken az MSZP jelvénye díszelgett. Egy rákospalotai gyógyszertárban pedig szegfűs logó virított a gyógyszerek mellé adott leírásokon. Baloldali választópolgároktól is érkeztek bejelentések, ezeket természetesen szintén jegyzőkönyvbe vették, de a panaszok döntő többsége szocialista túlkapásokról szólt.
A voksolás során főleg a mozgó urnás szavazás okozott problémákat: nem mindig ellenőrizték a szavazócédulák bedobását, sérült volt az urnán lévő szalag, nem pecsételtek le minden szavazólapot, illetve több helyre a kérés ellenére sem vittek ki szavazóurnát. Dégen nem tettek hitelesítő szelvényt a mozgó urnába, a benne lévő szavazólapokat mégis a többi urna tartalmához öntötték.
A botrányos eseményre a Demokráciaközpont derített fényt, és végül megismételték a voksolást. Előfordult, hogy nem kértek személyi igazolványt a voksoláshoz, vagy nem volt kihúzva az időközben visszalépett polgármester neve a szavazólapról – említette meg többek között Várkonyi Zsolt.
A központ eddigi munkáját értékelve az operatív vezető hangsúlyozta: a Demokráciaközpont intézménye hiánypótló szerepet tölt be, kontrolláló és fegyelmező erőként működik, amely rávilágít a demokrácia joghézagaira és viszszásságaira. Amellett, hogy baloldali érzelmű emberek is bizalommal fordulnak problémáikkal és kérdéseikkel a Demokráciaközponthoz, úgy tűnik, sokakat még a puszta létezése is zavar, és ha lehetőségük lenne rá, megszüntetnék.
Várkonyi Zsolt kiemelte: nem volt igaza Újhelyi Istvánnak, amikor a szocialisták hatalomra kerülése után megszüntette a baloldal köztévéfigyelő szolgálatát, mondván, helyreállt a demokrácia, és immár mindenki nyugodtan alhat. Pont ellenkezőleg: soha nem volt ekkora szükség a munkánkra – tette hozzá.
A Demokráciaközpont telefonszáma: 06-1/475-0946.
E-mail címe: [email protected].

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.