Az amerikai média hanyatlása

2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bernard Goldbergnek, a CBS televízió egykori belső emberének az amerikai média liberális elfogultságáról írott könyve magyar fordításához írt előszavát így fejezi be Seres László, a Népszabadság cikkírója és a Szombat című havilap egyik szerkesztője: „Bátor tettnek tartom a kiadó részéről, hogy belevágott Bernard Goldberg könyvének magyarországi megismertetésébe, vállalva a veszélyét annak, hogy aki félre akarja érteni a mondanivalóját, az félre is fogja érteni.”
Még a Kádár-korszakban dicsérgették egymás bátorságát így az akkori publicisták, ha közülük valaki jól odamondogatott úgy, hogy a valódi tabukat békén hagyta. Bernard Goldberg könyvének kiadásához semmiféle bátorság nem kellett. A kiadóhoz nem száll ki Medgyessy APEH-je, és a terjesztők egy része sem bojkottálja majd a kiadót. Nyilván még a Cora is vásárol belőle. Mindez nem jelenti azt, hogy ne lenne kitűnő könyv, amelynek idei, amerikai megjelenését követően az már napokkal a Magyar Televízió Akadémiáján – természetesen még a választások előtt – kötelező olvasmány lett.
Az Emmy-díjas televíziós újságíró csaknem harminc évet töltött el a CBS-nél, és szakmája egyik nagyjának számított. Egészen addig, amikor a mókuskereket egy percre leállítva, ránézve szakmájára, meg nem állapította, hogy az gyakran nem tesz eleget eredeti küldetésének, vagyis annak, hogy tárgyilagosan tudósítson, és az eseményekkel ne csak liberális üzeneteket sulykoljon. A könyv egyik fénypontja az, amikor egy tévéstáb elutazik a hurrikán sújtotta amerikai Virgin-szigetekre, és ott felveszik, amint feketék fosztogatnak. A New York-i központ azonban nem hajlandó leadni az anyagot a híradóban, mert a fosztogatók között nincs fehér. Vagyis nincs meg a faji „egyensúly”. A helyszíni tévéstáb és a központ között kialakult vitában a New York-iak közölték: őket legkevésbé sem érdekli, hogy fehéreket nem láttak fosztogatni.
Goldberg könyve egyike azon kötetek sorának, amelyek tárgya egyre inkább – ahogyan a szerzők látják – az amerikai média mind siralmasabb állapota. A médiakoncentráció elkerülhetetlenül az újságírás szakmai és etikai normáinak nagymértékű lazulásához vezet, mondják ki az ítéletet főként a média baloldali kritikusai.
Az amerikai médiát ugyanis támadják jobbról és balról – csupán liberális oldalról nem: míg a jobboldali bírálók főként a média szereplőinek liberális elhajlását és az eredményt, vagyis a késztermék hibáit elemzik, addig a baloldaliak főként strukturális támadást intéznek a média ellen, és – feltehetően marxi gondolkodásmódjuk késztetésére – inkább a tulajdonlásban keresik a bajok gyökerét. Annyi biztos, hogy mindkét oldalnak megvannak a maguk meglehetősen súlyos érvei.
-------------------------------------
Nemrégiben jelent meg Körfűrész alatt – Vezető újságírók rántják le a leplet a szabad sajtó mítoszáról címmel Kristina Borjesson szerkesztésében egy kötet, az amerikai establishment idegeit súlyosan roncsoló, idejének nagy részét inkább Olaszországban, mint hazájában, az Egyesült Államokban töltő Gore Vidal előszavával. A csaknem két tucat szerző mindegyike szakmájának élvonalába tartozik. És egyöntetűen vallanak a „körfűrész” gyilkos hatásáról. Vagyis a nagyvállalatok és a kormány együttes erőfeszítéséről, hogy az ellentmondásos írásokat és az ilyen írásokat közzétenni kívánó újságírók karrierjét megöljék. A kötet tanúságtétel a mai Amerikában gyakorolt „cenzúra iszonyatos mélységéről és szélességéről”. Esszéikben alakot öltenek azok a kollégáik, akik rutinszerűen gyakorolják az öncenzúra „nemes” mesterségét, és akik támadják azokat az újságírókat, akik erre nem hajlandók. Arról a „negyedik hatalmi ágról”, vagyis arról a sajtóról írnak, amely nagyjából lemondott társadalmi cerberusi szerepéről, és amelyet a nagyvállalatok és a kormány, pestiesen szólva, „kilóra megvett”. Olvashatunk arról, hogy milyen kockázattal járt az a munka, amellyel a TWA 800-as járata rejtélyes lezuhanásának okait nyomozták és azt, hogy a kormány miként végezte a vizsgálatot; hogy a CIA-nak milyen szerepe van a drogok elleni háborúban, vagy olyan „ártatlan” ügyekről például, hogy az óriási Monsanto cég miként hallgattatta el azt a televíziós tényfeltáró tudósítást, amely bemutatta, mit jelent, amikor az amerikai gazdák hatalmas oltótűt böknek teheneikbe, hogy hormonális kezeléssel serkentsék teheneik tejtermelését.
------------------------------
Már a címe is a mai amerikai újságírást jellemzi Jim Bellowsnak szintén az utóbbi hónapokban megjelent kötete: Az utolsó szerkesztő. A New York Times, a Washington Post és a Los Angeles Times egykori irányítója mesél a „régi jó időkről”, amikor még olyan nagy emberek nőttek fel e legendás lapoknál, akikből világhírű írók lettek.
--------------------------------
Az amerikai médiát bíráló könyvek sorozata 1999 tájékán kezdődött. Noha előtte is voltak kritikusai, de a korábbi támadások inkább elszigetelteknek tűntek, és főként az amerikai média elfogultságának egy-egy szeletét vették célkeresztjükbe, mint a világhírű amerikai nyelvésznek, Noam Chomskynak és palesztin–amerikai barátjának, Edward W. Saidnak kötetei.
A mostani hullám azonban már magát a rendszert támadja, minden területen.
Az új sorozat „úttörőinek” egyike minden bizonnyal a szakmai körökben feltétlen tekintélynek számító médiakritikus, Robert W. McChesney, akinek Gazdag média, szegény demokrácia – Kommunikációs politika kétes időkben címmel megjelent kötete szinte „iskolát csinált”. McChesney tézise dióhéjban az, hogy az amerikai média már egyáltalán nem az a kőszikla, amelyen a szabadság és demokrácia nyugszik, hanem, ellenkezőleg, jelentős mértékben antidemokratikus erővé vált – nemcsak az Egyesült Államokban, de világszerte. Érzésünk szerint e könyv itteni kiadásához – noha szerzője baloldali – lényegesen több bátorság szükségeltetne, mint az évtizedes, liberális gyakorlat után a konzervatív igazságra felriadó Goldberg könyvének megjelentetéséhez kellett állítólag. Ugyanis – és ez a lényeg – ameddig Goldberg a neoliberalizmust békén hagyja, McChesney (ejtsd: Mekcseszni) akkorát „csesz” neki oda, hogy annak kiadója nem csupán Seres László rosszallását válthatná ki, de egy esetleges APEH-látogatást is. Annak előszavában ugyanis a szerző azt írja: a neoliberalizmus kiteljesedése a fő tényező egyrészt a nagyvállalati médiafelvásárlásokban, másrészt pedig a demokratikus politikai élet összeomlásában. A neoliberalizmus, írja, azon politikákra vonatkozik, amelyek maximalizálják a piacokat és a profitszerzést, és minimumra csökkentik a nem piaci intézmények szerepét. Márpedig ilyen világban a politikai apátia a polgárok legnagyobb részének természetes választása – főként a felső és felső középosztályok szintje alatt élőknél. Elértük tehát, állítja a kötet szerzője, „a polgárok nélküli demokráciát”: a multik által felhabzsolt média hiperkommercializálódása az újságírás és a közszolgálat elsorvasztásával ér fel. Vagyis a demokrácia méregpirulája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.