Budapesten csupán két napot volt nyitva a tőzsde a múlt héten, ez idő alatt a BUX egy komolyabb emelkedést és egy komolytalan gyengülést írt fel ez évi számlájára. A hétfői javulást az OTP vezette, de a többi blue chip is komoly segítséget nyújtott a BUX erősödéséhez.
Trenddel szemben a BUX
Főként érdektelenség jellemezte – a hétfői nap kivételével – a tőkepiacokat a múlt héten, a befektetők a karácsonyi ünnepre és az újévre készültek. A nemzetközi piacokat a venezuelai zavargások – az olajfinomítók kiesése – és az iraki külpolitikai helyzet befolyásolta. A karácsony előtti nap valóban a hossz jegyében zajlott, a magyar tőzsdén 107,99 pontos emelkedéssel zárt a BUX, ami 1,39 százalékos plusznak felelt meg. Az igen jónak mondható, 7,14 milliárd forintos forgalomban a blue chipek kivétel nélkül pozitív előjellel zártak. A vezető részvények közül érdemes kiemelni a 3,88 százalékkal megugró OTP-papírokat. A banki részvények a 2200 forintos szintet nem tudják tartósan átlépni, de ha az OTP-részvények árának sikerül megragadnia a technikai szint felett, akkor egy következő, 2400-2500 forintos szintig drágulhat.
A magyar piaci események nem mozogtak együtt a nemzetköziekkel. Londonban ugyan 1,21 százalékot erősödött az FTSE index, de az emelkedést váró New York-i befektetőknek csalódniuk kellett. A nyersolaj árának drágulása a brit tőzsdére kedvezően hatott, míg a Wall Streeten kedvetlenül fogadták.
Részleges nyitva tartás
Kedden a Wall Street, Tokió és a londoni City, ha csak egy rövidített kereskedés erejéig is, de kinyitott. Kár volt, hiszen sem a befektetők többsége, sem a brókerek nem nagyon kívántak részt venni az üzletelésben. Ez alól csupán a Nikkei piaca volt kivétel, ahol a 225 vezető részvényt jegyző index 1,85 pontos emelkedéssel zárt. A tengerentúli eseményeknek meg is lett a következménye: a Nasdaq 9,22 ponttal, a Dow viszont 45,18 ponttal gyengült, az FTSE 100 mutató 0,13 százalékkal erősödött. Hasonlóan felesleges volt kinyitni a manhattani tőzsdeépületet csütörtökön is, ekkor a DJIA 0,18 százalékkal, míg a Nasdaq 0,33 százalékkal gyengült.
Csökkentek az árak pénteken
Komolyabb kereskedés volt várható a hét utolsó napján, mint az előző napon, a forgalmi adatok viszont nem azt mutatták, hogy a befektetők túlságosan is aktívak lettek volna. Japánban az év utolsó tőzsdei kereskedése során az igen rossz makrogazdasági adatok ellenére 0,16 százalékos emelkedéssel zárt a Nikkei 225 index. A szigetországban kiadott adatok pesszimizmust sugallnak, a kiskereskedelmi értékesítés már huszadik hónapja csökkent novemberben, a lakásépítések száma 6,7 százalékkal, az építőipar rendelésállománya 11,3 százalékkal esett vissza az év tizenegyedik hónapjában. A gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium adatai szerint a kiskereskedelmi eladások 2,4 százalékkal maradtak el novemberben a tavalyi azonos hónap forgalmától. A várt fellendülés sem Londonban, sem Frankfurtban nem következett be, sőt a Budapesti Értéktőzsdén és New Yorkban is gyengüléssel zárult a hét. A BÉT-en a BUX 0,34 százalékkal gyengült, a vezető részvények közül egyedül a Richter tudott drágulni.
„Begyulladt” az olajpiac
Lassan nincs olyan nap, amikor szóba ne kerülne a nyersolaj ára, de a múlt hét különlegesnek mondható, hiszen két fronton keresztül sikerült a fekete arany árát kétéves csúcsra emelni. A venezuelai olajfinomítóknál induló, de belpolitikai zavargássá növő sztrájk és az iraki konfliktus egyaránt a nyersolaj árának drágulását erősítette. A hét elején már látni lehetett, hogy az OPEC-nek lépnie kell, hiszen lassan nyakán a 20 napos határidő, amit a kartell hordónként 28 dollár feletti ársáv tartós elérése esetén meghatározott. Szaúd-Arábia olajminisztere szerint az OPEC ármechanizmusa szükség esetén működésbe lép, azaz a tagok növelik a kitermelést. Hétfőn este Londonban 0,60 dolláros drágulást jelzett a brent északi-tengeri nyersolaj ára.
Kanada lehet az Egyesült Államok 51. tagállama?