Hullámzó hangulatok

2002. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel kéthetes gyengélkedés után tegnap emelkedéssel zárt a japán börze árfolyammutatója. A tokiói piacot nem az optimizmus, hanem a korrekció vezérelte.
A japán drágulások ellenére az európai tőzsdék gyengén muzsikáltak. Az FTSE és a DAX kurzusa a negatív korrekció jegyében gyengült. A befektetők főként a járműipari és kiskereskedelmi cégek részvényeit értékesítették, de piacra dobtak jelentős mennyiségű banki részvényt is. A járműgyártók papírjaira azért nehezedett eladói nyomás, mert az értékesítési adatok azt jelzik előre, hogy a személygépkocsik iránti kereslet megtorpant.
Gyengüléssel nyitottak az amerikai tőzsdék is, a New York-i nap elején bekövetkezett lassulást a McDonald’s profit warningja okozta. A gyorséttermi lánc árfolyamokra tett hatását próbálta meg gyengíteni a novemberi amerikai inflációs adat, valamint a Phillips-Van Heusen inggyártó cég bejelentése, amely szerint megveszi a Calvin Klein ruhaipari vállalatot. Az USA makrogazdasági frontján a novemberi inflációs adatok jobbak lettek a vártaknál, míg az ipari termelés nem a jóslatok szerint bővült.
Budapesten minimális emelkedéssel kezdődött a keddi tőzsdei kereskedés, a nyitást követően egy erőteljes gyengülési hullám keletkezett, ami a BUX kurzusát egészen 8022 pontig rontotta le. A napközbeni hullámzásoknak az lett a vége, hogy a BUX csupán 12,09 pontos emelkedést tudott realizálni, amiről az elemzők azt mondták, hogy a magyar tőzsde a nemzetközi eseményeknek volt kitéve. A reggeli csökkenést az európai piacok eróziója, a déli drágulás viszont már az amerikai piacok emelkedésének reményében telt el.
A forgalom meghaladta a tízmilliárd forintos szintet, amelyből a Richter 4,9 milliárd forinttal, a Mol 2,2 milliárd forinttal, az OTP 2,052 milliárd forinttal vette ki részét. A Matávra csupán 1,1 milliárd forintnyi kötés született. A vezető részvények mozgása megosztott volt, a Richter és a Mol drágult, míg az OTP és a Matáv gyengült. Az OTP annak ellenére gyengült, hogy bejelentette, elindítja OTP Platina Nemzetközi Részvényalapját. Az alapok alapjába az UBS Global Asset Management által kezelt nemzetközi alapok kerülnek.
A bankközi devizapiacon alacsony forgalom mellett tegnap délután 14,81 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán, 12 bázisponttal erősebben, mint a korábbi napon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.